şükela:  tümü | bugün
  • donanım haber'de gördüğüm ve benim de ilgimi çeken durumu istek üzerine sizlerle paylaşmak istedim.

merhabalar, sözleşmem bitmek üzere olduğu için yeni paketler araştırırken şunu fark ettim, tüm operatörlerde özellikle yeni tanıtılan paketler 4 hafta (28gün) geçerli. yani bu 2020'de paketin 12 kez yenilenmesi yerine 13 kez yenilenmesi demek oluyor. ayıp yani, zaten hiçbiri doğru düzgün hizmet vermiyor hem de gizli zam yapmışlar, yazık, çok yazık. bu konu hakkında bir çözüm bulmalıyız, bunu yapmalarına izin veremeyiz.

türk telekom
    turkcell
    vodafone
  • bu olay genelinde aslında olması gereken uygulamadır.
    yıl 12 ay değildir. 52 haftadır. ay da 4 haftadır. dolayısıyla 1 yıl: 52/4=13 aydır.

ben bunun sorununu hizmet verdiğim müşteride yaşıyorum iş yeri hekimliğinde...

misal müşteri ile anlaşıyorum ayda 20 saat hizmet karşılığı 2000 tl...
    adam diyor 4 e böl, her hafta 5 saat gel (örneğin çarşamba günleri sabah 9- 14 arası)

iyi de ben her hafta gelirsem 52 tane 5 saat yani 260 saat hizmet vereceğim...
    oysa ki ayda 20 saatten bir yılda 12 aydan 20x12 = 240 saat fatura keseceğim...

20 saatin parası?? ki bu da 2000 tl ediyor...

bir çok müşterime bunu anlatmakta zorlanıyorum...
    roma dönemi bittiğine göre, kaprisli romalı imparatorların "benim adımı taşıyan ay 31 gün olmalı" tripleri 2000 yıl geçmişte kaldığına göre şunu eşitleyelim diye düşünüyorum... (bkz: augustus)

ortaya çıkacak 13. aya da ne desek? mesela mahmut mu desek?
  • ekşi sözlük'te dikkat çekmemiş açıktan zam.

üç firmanın kendi aralarında rekabet kurumu'na rağmen anlaşmış olmaları ülkemizdeki kanun ve yönetmeliklerin ne kadar da ciddi ve firmaların ciddiye aldığını gösteriyor. ülke resmen muz cumhuriyeti oldu.

kanun ve yasalara uymak konusunda böyle davranan firmalara borsada yatırım yapmadan önce düşünmek gerekir diye düşünüyorum.

1 yılda 13 tane fatura kesmek kimsenin aklına gelmemişti;

teşekkürler

turkcell
    vodafone
    türk telekom
    kıymetli devletimiz
  • daha millet farkında değil. ürüne zam yapma prensibi yerine küçültmeye kendileride katılmıştır.
    vodafone filan reklamlar ile şimdiden alıştırmaya başladı 28 güne, 3 5 aya tüm tarifeler 28 gün olabilir :)
  • öncelikle hizmeti "aylık" tarife olarak alıyoruz. haftalık tarife olursa dediğiniz geçerli olur.

ama ben aylık tarife kullanıyorsam ücretini aylık öderim.

yukarıdaki arkadaş o kadar cahil o kadar cahil ki anlatamam.

sen daha aylık ile haftalık ve yevmiye sistemini anlayamamışsın ki. müşteriye nasıl anlatmaya çalışacaksın.

aylık, haftalık ve günlük çok farklıdır. günlük çalışan çalışmadığı gün para almaz. ama aylık çalışan c.tesi ve pazar tatil olsa bile yevmiye işler. kapiş.

o yüzden aylık alınan bir hizmet haftalık gibi bölünemez. her ayın 5'i maaş günü olan çalışana "ya şimdi bu ay 28 çekiyor senin maaştan 3 gün keseyim" diyemez iş veren.

ne günlere kaldık ya. böyle tipler aklınca iş yapıyor. sokayım senin yaptığın işe. kemeraltına git ilkokul mezunu gömlekçi dayı bile bilir bunu.
  • kaşar peyniri mi lan bu, bir ayı kısaltıyorsunuz.
    (bkz: zam yapmak yerine ürünü küçültme prensibi)
  • su doktor arkadasima soruyorum, yaninda calisan dsp personele 13 aylik mi ucret oduyorsun?

kim maasini 13 ay uzerinden aliyor? hep bana degil sevgili turkcell calisanlari siz baslayin 13 ay maas talep edin.

telekom calisanlari. 13 ay maas talep edin.

tanim: dolandiriciliktir.
  • (#102162220) bi de bu okumuş kesim yazık ki ne yazık.

(#102209316) en düzgün açıklamayı bu arkadaş yapmış zaten.

şimdi, aylık tarife deyip haftalık ücretlendirme varsa bu dolandırıcılıktır. haftalık ücret keseceksen haftalık paket yaparsın, tahütler ve iptal haklarını da ona göre belirlersin o zaman tamam.

ayrıca bir mal beyanı olarak ay sabitlemek :) roma imparatoru bir zahmet ayını ayarlarsın. kalkmış diyor türkcelle göre ayları sabitleyağhh. he amk bütün dünya bu anı bekliyodu, takvimleri vodafonea sabitlemek için.

tanım: apaçık dolandırıcılık
  • patronculuk oynayanlar 13 ay diyebilirler ama 1 yıl 12 aydır, isterse 80 hafta olsun, 555 gün olsun. ve biz aylık maaş alıyoruz, aylık taksit ödüyoruz, aylık kira ödüyoruz.