şükela:  tümü | bugün
 • afyon,morfin ve eroin gibi oldukca aliskanlik yaratici ve duyumlari körelten,asiri nese hali,iyi olma ve gevseme duygulari ortaya cikaran ilaclar.
 • doz aşımında; yavaş ve yüzeysel solunum, soğuk deri, mide bulabtısı, kusma, daralmış göz bebekleri, çeşitli konvulsiyonlar, koma ve muhtemel ölüm gerçekleşebilmektedir.
 • , kappa ve delta reseptörleri vardır.

  sss'de en çok reseptörü vardır. bu reseptörün analjezi, solunum depresyonu'nu işte bu reseptör üzerinden yaparlar. kabızlık yaptıkları için ishal ilacıdırlar.

  prolaktin'i artırdıkları için opiat kullanan kadınların memesinden süt gelir.

  öfori ve göz bebeklerinde miyozis yaptırdığı için pinpoint pupil yaparlar.

  morfin kana verildi mi beyine geçmez kateter takarız beyin omurilik sıvısı'na geçmesi için.
  kadınlarda daha çok kappa reseptörü olduğu için beyinde kadınlarda disfori(hüzün) yaparlar. erkeklerda daha çok reseptörü olduğu için genelde öfori yaparlar.

  hipotermi de yaparlar. ve çok kusturucu etkisi vardır morfin'in.

  oddi sfinkteri'ni kastığı için pankreatit ağrısında morfin kullanılmaz.

  morfin güneşle bozulduğu için kutu bandıyla sarılır. buna baz morfin denir. ve bu da peptid yapısında olduğu için ağızdan alınamaz.

  kardiovasküler sistemi deprese ettiği için hipotansiyon ve bradikardi oluştururlar. o nedenle inferior myokard infarktüsünde verilmemelidir.

  morfin düz kas kasılmasını bozduğu için idrar retansiyonu yaparak glob vesica yaparlar.

  morfinin 1-kabızlık 2- miyozis etkilerine tolerans gelişmez.

  insanda sadece opiatlar fizyolojik bağımlılık yapar.
 • yoksunluğu çok ciddi bir ağrı hissedilmesine yol açar. bırakmaya çalışan kullanıcılar bunu "kemiklerimin içi bile ağrıyor" şeklinde tarif eder yer yer. semptomatik yoksunluk tedavisinde ağrı kesici ve kas gevşetici verilmesi bundandır.

  kullanıcılar ilk başta haz için kullanmaya başlasa da süreçte kullanma nedeni çoğu kez yoksunluk belirtilerinin ortaya çıkmasını engellemek olmaktadır.
 • spinal düzeyde analjezik etkisi substance p düzeyini azaltmasına bağlıdır.

  dekstrometorfan: özellikle antitussif etkisi nedeniyle verilir. piyasa adı benical'dir.

  ve morfin'in 1- myosis 2- prokonvülzan ( sss'de gaba'yı azaltarak konvülsiyon gelişmesini kolaylaştırır.) 3 gis'teki konstipasyon etkilerine tolerans gelişmez.4.'de naloksan'ın antagonist etkilerine karşı tolerans gelişmez.

  bu tolerans gelişen etkilerden en son geri dönen bulantı-kusma etkisidir.

  opiatlar bradikardi yaparlar ama sadece meperidin taşikardi yapar.

  morfin uterus'u gevşetir. o nedenle doğum ağrılarında verilmez. ama meperidin uterusu etkilemediği için doğum ağrılarında kullanılabilir.

  meperidin'in 3. farkı tek antitussif olmayan opiattır.

  bağımlılık tedavisinde metadon yada buprenorfin kullanılır.

  morfin yoksunluğu: bir maddenin yoksunluğunda görülen semptomlar o maddenin etkilerinin tam tersidir. en spesifik bulgu da pilomotor ereksiyon sonucu '' yolunmuş kaz'' görüntüsüdür. klonidin ve lofeksidin kullanılır yoksunlukta.