şükela:  tümü | bugün soru sor
  • fransiz bicak, caki markasi. 1890 yilinda kurulmus olan firmanin bicaklari ozellikle karizmatik ozel sekilli ahsap kabzalariyla taninir. victorinox gibi cok amacli degil tek bicakli olup, buyuklerine gore numaralandirilmis bir cok cesidi bulunmaktadir.
  • çok keskin bir mutfak bıçağım olsun ama yanımda da taşıyabileyim diyenler için birebir olan fransız bıçak markası. anahtarlık çakı boyutundan tutun da kurban bıçağı boyutuna kadar her boyda ürünleri mevcut, ve dediğim gibi hepsi de katlanabiliyor.
  • bu çakıların kendine has bir kilitleme mekanizması bulunur ki son derece güvenlidir.
  • bildiğin türk kılıcının ufaltılmışı gibi bir şey. bendeki küçük olduğundan tam kılıç havası yok. en yakın zamanda en büyük boyunu almayı düşünüyorum. ama yine de dayanamadım. adını pala koydum.
  • adını her ne kadar pala koysam da kendisi "ne palası ben fransızım" dercesine kumandadan pil çıkartmak için hafifçe kastırırken uç kısmından kırılmıştır.

pahalı bir meyve bıçağıdır şu saatten sonra gözümde.
  • dedem çakısı.
  • her ne kadar sözlükte hakettigi yeri bulmamis olsa da yaygin ve ünlü bir markadir. opinel no 7 kullanim icin en ideal uzunluktur. numaralandirma genelde uzunlugu verir, et kalinliginda cok büyük degisimler gözlenmez. kan olugu olmamasi ve agac sapi korkutucu gözükmediginden genelde sorun cikarmayan gündelik cakilardandir. bir kampcinin ihtiyaci olan her isi görür. uc kivrimi oyma islevini kolaylastirsa da dayanikliligindan kaybeder. ancak güzel yanlarindan biri bileyleme islemine müsait olmasidir.
  • inox modellerinde sandvik çeliği kullanılır.
    pek kayda değer bir bıçak değil aslında.
    120 yıllık geçmişi hatırına bir tane edinilebilir.
  • tam bir hayal kırıklığı.

tek avantajı hafifliği olabilir bunun dışında yukarıda birinin yazdığı gibi pazarda satılan 3 liralık ekmek bıçaklarından farkı yok.

koleksiyonum için bir adet no 6 edindim ancak et kalınlığı ve sap kısmındaki ahşabın yapısı nedeniyle o kadar güvenilmez görünüyor ki asla işlevsel olarak kullanmayacağım kesin.
  • numarasını falan hatırlamıyorum elma yeşili küçük bi modelini sevgilime hediye etmiştim. fiyatına göre iyi bıçaklar üreten marka.