• "ölü taklidi yapmak" anlamında kulanılan "play possum" deyişinin ortaya çıkmasına neden olan keseli memeli. tehlikeyle karşılaştığında dudakları gerilir, ağzından köpükler çıkar, kalp atışları durma noktasına kadar yavaşlar, düşman uzaklaşır, opossum hayatına devam eder.
  • avustralyadaki keseli hedelerin keşfedilmesine kadar dünyadaki tek keseli hayvan olarak bilinirdi. sonnadan anlaşıldıki kanguru, keseli kurt gibi mahlukatlarda varmış alemde.
  • venezuella ve brezilya ormanlarında yaşayan, ağaçları mekan tutan, boyu 70 cm olan, küçük bir memelidir. hayvanın kuyruğu vücudundan uzundur, bu kuyruğunu ağaçlara asılmak için kullanır. gündüzleri dinlenerek geçiren ve geceleri küçük kuşları, böcekleri, sürüngenleri avlayarak beslenen bu hayvanın dişisi her defasında 7 tane yavru dünyaya getirir. yavrular doğumda kördürler ve tüyleri yoktur iki ay sonra tüylenirler ancak sadece 6-8 hafta sonunda kendi başlarına avlanmaya çıkarlar.
  • az önce görmemle beni dumura uğratan hayvandır. bir daha karşılaşmayız umarım.
  • kemirgen familyasindan olup sicanlara benzedigi icin biraz urkutucu gorunebilir. ancak bahceli bir eviniz varsa bahcenizde bir opposum olmasi sizi buyuk dertlerden kurtarabilir. ornegin bahcedeki zararli bortu bocegi yer, en onemlisi bir opposum tek basina 5000 bit yiyebilir. fareleri kovalar ve yerler.

tek sorun bir anda evinizde bir yerde gizlenip takilabilme ihtimali.
  • long island otoyollarında ezilmişine rastlayabileceğiniz porsuk gibi bi hayvan daha.bi tanesi de bi maçta sahaya fırlamıştı da koç bana işaret etmişti yakalamam için.
    20.yardda güç bela yakalayabilmiştim.opossum hunter diye namım yürümüştü, o sene super bowldan önceki komik görüntülerde çıkmıştım...hey ki hey amerika günlerim, hey ki hey amerikan futbolu anılarım
  • ekidne olarak da bilinen hayvan. aborijinlerin en sevdikleri yiyeceklerden biridir aynı zamanda. avlayıp avlayıp misafir sofralarında sunarlar.
  • yurdumuzda bulunmayan bu hayvani bizlere en iyi tanitan sey, forward mail yoluyla maruz birakildigimiz bir fotograftir. bahsi gecen fotoda, opossum oldugundan kuvvetle kusku duydugum bir hayvan, yolun ortasinda yatmakta ve iki serit sari yol cizgisi de ustunden gecmektedir.
  • ikiyüzotuz küsür keseli memeli türünden tek amerikada yaşayanıdır bu(diğerleri avusturalya).ayrıca memelilerin atası olarak bilinir ve hem et hemde ot yer.44 tane de diş yapmış kendine.
  • (bkz: persona grata)..
hesabın var mı? giriş yap