• bir kaç hafta önce aldığım ax7 telefon hakkındaki bazı şahsi fikir ve düşüncelerim şöyledir:

1- tasarım olarak oldukça şık, ekran gövde oranı gayet yüksek ve yerinde. damla ekran zaten popüler ve çok güzel gözüküyor.

2- donanımı ve yazılımı günlük kullanım için yeterli ancak arka kamerası biraz kötü geldi bana. ön kamerası ise oldukça iyi bir görüntü sağlıyor.

3- en can alıcı özelliği bence, şarj. uzun şarj süresi olması (2-3 saat arası) biraz eksiyken sürekli kullanımda dahi 1.5-2 gün giden dört bin küsürlük bataryaya sahip ( 24 saat önce fişten aldığım ve gün içinde kullandığım ayrıca şu an bunu yazdığım sırada şarjım %66)

4-fiyatı genele oranla çok ucuz(1.600 küsüre aldım). ürünü aldığım mediamarkt çalışanı bana oppo'nun asya'da pahalı bir telefon olduğunu türkiye pazarında tutulabilmek için ucuza satış yaptığını söyledi, ne kadar doğrudur bilemem. ancak üst modellerin çin'de türk lirası ile 22 bine kadar çıktığını basit bir araştırmayla öğrendim.

5- asya üreticilerinin özellikle de oppo'nun yazılım kısmını çok sallamadıkları söyleniyor. ax7 için android 9 hala gelmemiş durumda. yıl içinde geleceği söyleniyor.

6- kendi arayüzü coloros anladığım kadarı ile android üstüne ios oturtulmaya çalışılmış bir sistem. bana gayet başarılı geldi. bu yüzden ios sistemden androide geçecekler için kullanım açısından bir seçenek olabilir.

peki sonuç nedir?

eğer marka takıntınız yoksa, mobil oyun manyağı değilseniz, ben neredeyse hiç oynamadığım için oyun performansını bilmiyorum, alınabilecek iyi ve cep yakmayan bir telefon. hemen hemen aynı fiyata xiaomi ve huawei modelleri 3gb ram 32gb şeklinde seyrederken 4gb ram 64 gb bir telefon olması da bütçesini iyi kullanmak isteyenler için bir yol oluyor.

dip not: telefonlardan pek anlayan biri değilim, kullanıcı olarak deneyimlerimi aktarmak istedim. yazılmış madde(ler) sizin fikrinizin tam tersi olabilir.
  • az önce müşteri servislerini aradım.

kt: merhaba. kendi atadığım kişisel zil sesleri artan modda çalıyor ve başlangıçta aşırı sessiz. nasıl düzelteceğim bunu?

o: merhaba. bunun bir ayarı yok.

kt: nasıl yani???

o: telefonunuzun hoparlör sistemi bozulmasın, telefonunuz servisteyken mağdur olmayın diye böyle sabit bir ayar var.

kt: iç ses (bence garanti kapsamında olan telefonları bu sebepten tamir etmek istemiyorlar)

kt: pekala. o zaman başak bir sorum var. açılır pencere bildirimlerini tek bir ayarla kapatmam mümkün mü? yoksa her uygulama için ayrı ayrı mı yapmalıyım?

o: her uygulama için ayrı ayrı yapmalısınız.

kt: peki ikon rozetleri? onları da mı her bir uygulama için tek tek kapatmalıyım? rozetleri kapat diye tek bir seçenek yok mu?

o: onları da tek tek kapatmalısınız.

kt: omg... (sessizlik)

kt: peki güncelleme ne zaman gelecek. açıklanan takvimde haziran ortası yazıyor ama haziran bitmek üzere.

o: (zil sesleri gibi artan bir ses tonuyla) o takvim resmi olmayan forumlarda ilan edildi. güncellemenin gelmesi ağustos sonunu bulabilir.

bu diyalogtan sonra oldukça şaşırdım. öve öve bitirilemeyen coloros aslında pek de esnek değil. acilen güncelleme alması lazım.

ha bir de internette çift simkartlı falan yazarsa bile yanılmayın. oppo'nun türkiye'deki cihazlarının tamamı tek simkartlıymış.
  • sağlam bir sony ci olarak son telefonum z3 bozulduktan sonra fiyat farkından dolayı sony z5 - oppo r9s ve huawei p9 arasında kalıp fiyattan dolayı oppo aldım.
    aldıktan sonra farkettim ki bir önceki telefonda
    1-çok ciddi ısınma sorunum varmış. mobil veriyi açtıktan 20 dakika sonra telefon ateş gibi oluyordu. bu telefonla ise bütün gün mobil veri açık üzerine işlemci yoran programlara bile ısınma olmadığını gördüm.
    2-yine çok büyük şarj sorunum varmış. başlarda 7 saat giden batarya son zamanlarda mobil veri kullanımıyla 2-3 saate kadar düşmüştü. oppo ile ise mobil veri ve daha bir çok uygulama ile bile 14-16 saat gidiyor.
    3-kameralar arasında dağlar kadar fark var.
    4-sağlamlık konusunda da sony z5 el bebek gül bebek bakılması gereken telefonken bu telefonu satıcı gözlerimin önünde yerden yere vurdu. ve sonrasında da defalarca elimden düşen telefona istinaden diyebilirim ki nokia 3310 ile sağlamlık konusunda yarışır.
    negatif olarak söyleyebileceğim şey sözlüğü ne yaptıysam düzeltemedim ve ısrarla yazılan sözcükleri düzeltiyor ve sizi dikkat etmezseniz zor durumda bırakabiliyor.
  • elit sporlarindan biri olarak adlandırılan tenisin dunyadaki en onemli turnuvalarindan biri olan roland garros'a sponsor olup hedef kitlesini boyle belirlerken, türkiye'de reklamlarinda acun'u * oynatarak, onu rol model alan kitleye yonelen telefon üreticisi.
  • altı ay önce oppo reno modelinden 2 adet aldım,

kamera kalitesi, pil ömrü, kullanım kolaylığı vs. gerçekten telefon kaliteli ve bir kere bile kendi kendini resetlememiştir.

ayrıca sosyal çevrem tarafından çok kere modeli ve şıklığı ile alakalı olumlu yorumlar alarak beğenilmiştir.

gsm devrimi ile birlikte benimde kullandığım iphone, sony ve huawei modellerinin yanında ciddi anlamda kaliteli ürünler üreten firma.

bir sonraki alacağım telefon modeli için aynı markayı tercih edebilirim.

umarım kendiliğinden yavaşlayan ve tost makinasına dönen kamera güncellemeleri ile güzelim telefonları hiç etmezler.

iki yıl kullanım sonrası gelen edit: şarjı değişmedi aynı, cihazlar ilk aldığım gün gibi akıcı, donma kapanma yaşanmadı.
  • oppo rx17 pro bu markanın şöyle bir modeli var ki tam bir canavar, %92 ekran gövde oranı olsun f/1.5 diyaframlı arka kamerası olsun. 8 gb ram ve hayvan gibi büyük 3750 mah. pili ile çok iyi bir telefona benziyor.
    yurtdışı fiyatı 600€ falan olacakmış herhalde burada ki fiyatı da iphone xs ile eş değer olur. tabii ki de değmez, bu fiyatlara yazık...
  • batarya dolum hızı ve kullanım süresi ile sadelik konusunda rakibi olmayan firmadır.
  • tabi ki, oppo 2004 yılında premium ses cihazları üreterek piyasa girdiğinde ismi 3 yıl sonra çıkacak iphone'a bu şekilde belirlenmişti. çinlilerin ileri görüşlülüğü işte.
  • joffrey-margaery dugununde gosteri yapan iki cuce kardesten erkek olani. gosterilerde domuza binerdi. kardesi penny de kopege.
hesabın var mı? giriş yap