• apple şu dizaynı yapsa herkesin götü düşerdi ve inovasyon devi olurdu, iphone x sonrası herkesin çentikli ekran, dikey konumlandırılmış çift kamera ve flaş manyaklığına saplanması gibi (nedense kimse bunu düşünememiş o güne kadar, allah allah) bu da bir furya haline gelirdi, lakin bu oppo find x, şu kadar yeniliği iki model sonraki iphonelarda anca görürüz belki.
  • güzel telefondur fakat üç boyutlu yüz tanıma sensörünün, telefonun üstündeki açılıp kapanan motorize kısımda yer alması sebebiyle kara kara düşündürmektedir. ekrana gömülü veya fiziksel bir parmak izi okuyucusunun olmadığını da eklersek, telefonunun kilidini açmak için devamlı olarak yüz tanımanın kullanılması durumunda o motorize kısmın ömrü zamanla azalacaktır.

bir başka pop-up kameralı telefonlardan nex s'i üreten vivo, bu modelin selfie kamerası için 50000 kere açılıp kapanabileceğini garanti ediyor mesela. oppo find x'te bu durum nedir, merak konusu.

şahsi kanaatim; görüntü olarak oldukça şık ve sıradışı, donanım olarak da çok güçlü bir telefon fakat soru işaretleri de yok değil. bu telefona 1000 € verip ilerde o sürgülü mekanizmanın bozulması durumunda çok yazık olur.
  • toza ve suya karşı dayanıklı olmayan telefon. bunun temel sebebi de tahmin edebileceğiniz üzere, telefonun üst kısmında yer alan mekanizma.
  • geleceğe ışık tutan, telefon piyasasını yönlendireceğini düşündüğüm tasarımıyla şu an ki en yüksek ekran/gövde oranına sahip telefon. üstelik konsept tasarım falan da değil. adamlar bunu bildiğin satacak. türkiyede bulunabilirse geleceği deneyimleyip, zamana dokunabilmek için bir tane edinmek istiyorum. merak edenler için karşınızda:

youtube

ayrıca küçük kardeşleri için:
    (bkz: vivo nex s)
    (bkz: vivo apex)
  • mekanizmalı çıkan kamera olabilir, ama parmak izi sensörü olmadığından telefonu açmak (ortalama günde 40 defa) için her seferinde bu mekanizmanın açılıp kapanması gerekmesi açık dizayn hatasıdır. vivo nex s gibi sadece tek kamera da değil, telefonun üstü komple çıkıyor buna mekanizma dayansa pil dayanmaz.
  • bugün şansa youtube da inceleme videosuna denk geldiğim ve tasarımına hayran kaldığım telefon. özellikle kamera konusunu çok iyi çözmüşler. hem ekran kasa oranını yükseltmişler hem abuk sabuk çentik eklememişler hem de kameralar hacklenip kullanılabilir tedirginliğinin önüne geçmişler. tasarım ekibini tebrik etmek lazım. son dönemlerde gördüğüm en iyi sorun çözen dizaynlardan biri. çinli şirketlerin böyle yaratıcı olmalarını gördükçe vestel'e tekrar sinirleniyorum.
  • notch* telefonlar sonrası yeni trend olan çerçevesiz* , motorize kameralı bir başka telefon.

(bkz: vivo nex s)
  • vivo apex'deki gibi cük gibi bir ön kamera cikacak diye beklerken, ters köseye yatirmistir. video'sunu izlerken keyif aldim sahsen.
  • çok şekil telefon fakat alınmaz dediğim.

şarj yerine pamukçuklar kaçınca rahatsız olan adamım, o girip çıkan kamera kısmına da bişiler dolar tıkanır falan. telefon uzayıp kısalırken kılıf da takamazsın. e zaten parmak izi yeterince güvenli ve hızlı çalışırken yüzümü taratmayı düşünmüyordum telefonlara, bu telefon başka opsiyon sunmamış. adını hatırlamadığım bir marka ekrana gömülü parmak izi yapmıştı, böyle birşey yapılabilirdi.
hesabın var mı? giriş yap