şükela:  tümü | bugün
 • genellikle iktisat öğrencilerinin ilk senelerinde karşılarına çıkan terimdir. söylenmesi çok tatlıdır, hesaplaması falan yapılır. vazgeçme maliyeti ya da fırsat maliyeti olarak çevrilebilmektedir. aldığımız kararlar, bunların bize dönüşü ve almadığımız kararlar. aslında bir yerde buzdağının görünmeyen yüzünün görülebilmesine yarar bu terim.
 • it is something what you give up to get some item.
 • sikmeyeceği eşeğe torba takmayan ensesi kalın zenginlerin bir mal veya hizmete leşe üşüşen kargalar gibi saldırdığı fiyattır. özellikle ülkemizde bu fiyat, dip fiyat olarak değerlendirilip pek çok ağzı soğan götü ter kokan hanzoyu bugünün milyoneri yapmıştır.
 • her an yaşadığımız karar verme sürecinin temel mantığı.

  özet olarak; yapılabilecek şeylerin, yapıldıklarında mâl oldukları alternatifler üzerinden değerlemesi ve buna göre seçimleri.
 • öğrenildikten sonra artık hiçbir şey eskisi gibi değildir.
 • iktisadi bir seçim yapılırken vazgeçilmek zorunda kalınan ikinci en iyi alternatiftir.bir akşam ders çalışırken film izlemek "opportunity cost" örneğidir.
 • yukarıdaki entry leri çok teorik bulan ve anlayamayan arkadaşlar dikkat kesilin.

  opportunity cost/fırsat maliyeti.

  öncelikle ekonominin temeli ''kaynakların sınırlı'' (scarcity of resources) olmasına dayalıdır, bunu önce bir cebe koyalım. buradan hareketle aldığımız her kararın ve aksiyonun bir fırsat maliyeti vardır. örnek verecek olursak; ilkokul 5'nci sınıftaki ali'nin okuldan eve geldikten sonra ödev ve yemek faslını saat 20:00'de bitirdiğini ve 22:00'de de uyumak için yatağın yolunu tuttuğunu varsayalım, ali'nin yatmadan önce kendisine ayırabileceği sadece iki saati var * ali bu iki saati survivor izleyerek de geçirebilir kitap okuyarak da değerlendirebilir. bu aşamada ali'nin karar verme durumunda kalmasına trade off diyoruz. yani ali bir trade off ile karşı karşıya ve bir karar vermesi gerekiyor, survivor vs kitap.

  kitap okursa; kitap okumanın fırsat maliyeti survivor izleyememek olacaktır.
  survivor izlerse; survivor izlemenin fırsat maliyeti kitap okuyamamak olacaktır.

  haydi ikinci bir örnekle pekiştirelim.

  alimizin cebinde 1 lirası var, taze ergen ali'nin kafası çok karışık ve bir trade off la karşı karşıya, bu parayla posta gazetesi alıp renkli düşlere mi dalmalı, yoksa bakkaldan cips alıp dibine mi vurmalı. renkli düşlere dalmanın fırsat maliyeti cips yememeyektir arkadaşlar. sanırım oldu...