şükela:  tümü | bugün
 • ing. optik görüntü sabitlenmesi, (ois). kamerada görüntü kaydedilirken yaşanan, görüntülenen nesne veya kameranın hareket etmesi nedeniyle oluşan görüntü kaymalarının engellenmesi için yapılan "görüntü sabitlenmesi" tekniğinin optik sensörlerin kontrolü ile yapılanı. yani görüntü kaydedilirken lensin hareketlere karşı korunması, kaymasının önlenmesi veya görüntüyü daha hızlı şekilde kaydederek oluşan kaymaları önlemesine verilen ad. dijital görüntü sabitlenmesi (dis) 'nden farkı kaymaların yazılım ile düzeltilme yöntemine başvurulmamasıdır.

  multiple işin daha incesini açıklamış: optik goruntu sabitlenmesinde, lensin harekete karsi korunmasi ve kaymasinin onlenmesi degil lensin goruntuyu duzeltecek sekilde bilerek kaydirilmasi ve hareket ettirilmesi teknigi kullanilir. yani goruntu bir tarafa kaydiysa, lens hizlica diger tarafa kaydirilir ki goruntudeki hareket ortadan kaldirilsin.. su video guzel anlatiyor: https://www.youtube.com/watch?v=c9mfirqanwa

  su da iyi: http://www.youtube.com/watch?v=bbx4g9j28nm
 • (bkz: galluscam)
 • iphone 6 plus'ta da bulunduğu az önce açıklanan özellik.
 • apple'ın dijital stabilizasyonu nexus 5'in optik stabilizasyonundan daha başarılı. o yüzden bu özelliği doğrudan daha iyi resim kalitesi diye kabul etmemek lazım. üstüne üstlük iphone 6'da optik stabilizasyonun da işleme dahil olması iphone 6 kamerasını başarı olarak android cihazların baya önüne geçirecek gibi.

  edit: sadece iphone 6 plus'ta varmış. max zorin'e teşekkürler.
 • iphone 6 ve iphone 6s'te yoktur. iphone 6 plus ve iphone 6s plus'ta vardır. küçüklere neden konmadığını bilen varsa açıklamasını merak etmekteyim.
 • telefonlarda kalınlık sorunu yaratan bir hede. o yüzden düz iphone'larda yokken plus'larda vardır. tek sebebi bu mu, tabi ki de değil.

  (bkz: segmentasyon)

  telefon üreticileri bu teknolojinin reklamını "koşarak video çekin" gibi gerizekalı bir şekilde yapıyor. hoş teknik detaylara sokmadan bir tek bu yanını övebilirsiniz bu zımbırtının. ancak bu özelliğe sahip bir telefonun kamerasını kullanan bir şahıs, asıl faydasını gece fotoğraf çekerken görecektir. basit bir sebep sonuç ilişkisi kurarsak; ışık yoksa pozlama süresi, o da olmazsa iso artar. telefonu salak gibi titretirsen de pozlama süresini kısaltmadan çözemezsin. ois telefonun sallanmasını yumuşatıyor/yok ediyor bu sayede pozlama süresini daha da uzatarak iso'ya başvurmadan az ışıkla yetinebilir.