şükela:  tümü | bugün
  • optik sinirlerde meydana gelen iltihap. görüş kaybı, ağrı veya renkleri ayırt edememe ile kendini belli eder. genelinin kesin bir nedeni olmamakla beraber, aşırı stresin tetiklediği bir gerçektir. ayrıca bu sinir yolları iltihabı, multipl sklerozun da habercisi olabilir.
    tedavide yaygın olarak 3 günlük stereoid kullanılır. bu tedavinin ardından görüş kaybı ve diğer şikayetler büyük ölçüde azalır.
  • halk adıyla 'görme kaybı' olarak bilinen hastalık.

bulanık görmeye başladığınız ilk gün 'çok yoruluyorum, sürekli bilgisayara bakmaktan oluyor bunlar' deyip geçiştirirsiniz. zamanla gözünüzün önüne inen şeffaf perde grileşmeye başlayınca aslında bunun vücudun yorgunluktan verdiği sıradan bir tepki olmadığını anlar ve direk soluğu göz doktorunda alırsınız. göz doktoru göz tansiyonundan görme alanı testine kadar her şeyinize bakar ama kendisinin yapacağı bir şey olmadığını söyler. çünkü sıkıntı beyine giden göz sinirlerindedir ve sizi göz nöroloğuna yönlendirir.

genelde bu hastalıkla ilk defa karşılaşan insanlar göz nöroloğuna 1 haftadan önce pek ulaşmazlar. çünkü hasta tarafından ilk 2-3 gün sallanmaz. baktı ki olacak gibi değil çünkü hastalık geçmediği gibi görme kaybı daha da artar ve hasta 4. ve ya 5. gün göz doktoruna randevu alır. onun yönlendirmesiyle nörolağa gitmeniz 1 haftayı bulur. 1 hafta iyileşme süreci açısından çok da geç kalınmayan en makul süredir. eğer göz nöroloğuna ulaşma süreniz 10-15 günü bulursa harap olan sinirlerin sayısı artar ve geri dönüşü olmayan bir şekilde renk kılıfı sinirlerinin kaybına neden olur.

tıp henüz bu hastalığın nedenini bulabilecek kadar ilerlemiş değil. aynı ms hastalarında olduğu gibi. ms diyorum çünkü bu hastalığı geçirdiyseniz doktorlar açısından ms riski taşımaktasınızdır. ms hakkında genel bir bilgi vereyim.

ms hastalığı ataklar şeklinde görülen bir hastalıktır. ellerde ve kollarda uyuşmalar, yürümede zorluk, denge kaybı, konuşmada kekemelik, çift görme ve görme kaybı(optik nörit) vs. bunlar ms hastalarına ne zaman geleceği belli olmayan ataklardır. 80 li yıllarda bilim adamları ms hastaları üzerinde bir çok deney yaparlar ve hastalığın nasıl ortaya çıktığını bulamazlar. ama hastaları en az 15 yıl gözlem altında tutarak vardıkları bazı kanılar vardır. sinirsel bir hastalık olduğu için stresli insanlarda daha fazla görüldüğü, kadınların erkeklere oranla 2 kat daha fazla risk taşıdığı, kentte yaşayan kadınların kırsal kesimde yaşayan kadınlara göre ms-e daha fazla yakalandığı gibi verilere ulaşmışlardır. tek bilemedikleri şey hastalığın neden ortaya çıktığı. ama hastalığın nedeni bilinse de bilinmese de tedavisi kortizondur.

optik nöritte ms-in ataklarından biri olduğu için bu atağı geçirdiğinizde doktorlar ms den şüpheliyorlar haklı olarak. ama yukarıda saydıklarım ataklar arasından sadece bunu geçirdiyseniz ms olma risikiniz düşüyor. peki bu hastalık neden oluyor? en son geçirdiğiniz ateşli hastalık, sinir ve stres v.s gibi nedenlerle ortaya çıkabileceğini söyleyen doktorlar yine de %100'lük bir ihtimal vermiyorlar.

genelde ateşli hastalıktan sonra ortaya çıkan bu hastalığın nasıl oluştuğunu açıklayayım. ateşli bir grip geçirdiyseniz yakın zamanda, virüse karşı savaş açan vücut, virüsü yenip yok etmesine rağmen kendine zarar verecek şekilde saçmalamaya başlıyor. yani virüsü yok ettiği halde hala savaşmaya devam ediyor ki virüs ortada olmadığı için savaştığı şey de kendisi. yani vucut kendi kendine savaş açıyor. bu sürede kendini baya yıpratan(bağışıklık düşüyor) vücudun sinir sistemi de hasar görüyor. görme sinirlerinin hasar görmesine de işte optik nörit deniyor. hastalık 1 hafta içinde hayatınızı ciddi bir biçimde etkileyecek hale gelebiliyor. normal görüşünüze 10 dersek 1 hafta içinde görüşünüz 1' e kadar düşebiliyor ve %90 oranında görme kaybı oluşuyor. siz buna geçici körlük de diyebilirsiniz.

hastalığın tedavisi dediğim gibi ilk günlerde damardan verilmek üzere kortizon tedavisidir. 3. gün büyük ölçüde görmeniz açılır. 10 da 6 ya kadar çıkabilir. daha sonra tedaviye ağız yoluyla devam edersiniz. tedavi boyunca sıcak su, sıcak hava, terleme, spor, tuzlu yiyeckler yasaktır. sıcak yasaktır çünkü sinirlerle sıcaklık arasında tes bir orantı vardır. tuz yasaktır çünkü vücudunuzda su toplayıp ödeme neden olabilir.

tedavi bittikten sonra tuza merhaba desenizde, sıcakla aranıza artık mesafe koymak durumundasınız. bu hastalığı geçirdiğiniz için ms-e yakalanma riski ve bu atağı tekrar geçirme riskiniz bu hastalığı hiç geçirmeyen bir insana göre 2 kat daha fazladır. yani artık dikkat etmeniz gereken şeyler var. en önemlisi de dediğim gibi sıcaktan uzak durmak. vücut ısısını çok yükseltecek spor yok, sıcak banyo yok(ılık), sıcağın alnında yürümek yok vs.

kortizondan sonra büyük ölçüde eski sağlığınıza kavuşursunuz. bazen geri dönüşü olmayacak biçimde %80de %90da da kalabilir görüş alanı. eğer renk kılıfları zarar görmüşse belli bir kısmını tekrar kazanmak mümkün olamayabiliyor bazen. özellikle kırmızı renkte farkedilir bu ki o da en canlı renk olmasından kaynaklanır; hastalığı geçiren göz kırmızıyı tanır fakat canlılığını göremez. mat bir şekilde görür. kırmızıdan sonra yeşil için geçerlidir bu.

tedavi bitişinin hemen akabinde yaptırdığınız görme alanı testiyle, 6 ay sonra yaptırdığınız görme alanı testi arasında fark vardır. çünkü tedavi yaklaşık 1 ay sürsede kortizonu kestikten 6 ay kadar sonra bile kortizonun etkileri görülür.

tedavi süresince derinlik hissinizide kaybedersiniz. tek gözle bakarsınız dünyaya. hastalığı geçiren herkese geçmiş olsun. zira bir nevi körlüktür bu.
  • hayatıma bu sefer sağ gözümden merhaba demiş hastalık.
  • bahar alerjisiyle, polenlerle doğrudan bir bağlantısı olduğuna kanaat getirmekte olduğum sağlık problemi. en azından bazı vakalarda...
    çünkü, bahar döneminde, aksırık, tıksırık, ağız burun göz akıntısı, ishal vs. ile birlikte başlıyor ve antihistaminik haplar kullanıldığında etkisi azalıyor. tıp dünyasının üzerine eğilmesi gereken bir konu bu.
    3x1 gr steroid pulse'ı yapıştırmadan önce...
  • bir buçuk yıl içinde birisi soldan, ikisi sağdan olmak üzere üç kere atağını yaşadığım hastalık. şunu çok iyi anladım ki; en büyük destekçisi stres. yapı itibariyle kaygılı ve endişeliyim. günlük yaşamımda rahat bir kişilik olduğumu söyleyemem. bir buçuk yıl içerisinde 3 kere geçirmemin en büyük nedeni stres-takıntı-endişeli ruh hali. şu ara yine sağ gözden geçiriyorum. kortizonun ilk günü.

ilk defa başından bu hastalık geçip, bilgilendirmemi isteyen sözük yazarları oldu. ne kadar korktuklarını söyleyip, kör olup olmayacaklarını soruyorlar. ne olduğunu çok iyi bildiğim ve atak sırasında insanın yaşama sevincini yok edecek kadar büyük psikolojik yıkımlara yol açtığından elimden geldiğince herkese yardımcı olmak istiyorum. buradaki entryların çoğu bana ait. bu başlığı arada hortlatıcam kusura bakmayın.
  • yine misafirim oldu gebermeyesice. bu başlığın tekeli ben de arkadaşlar. bu başlığa tıkladığınızda, ssgdan, sizlere ekşi sözlükten otomatik olarak 'herhangi bir sorununuz olduğunda bu hastalığı iki senede dört kez geçirmeyi başarabilen aslan kadınına mesaj atabilirsiniz' diye mesaj gelmesini talep edecem.* 2 sene içinde 4. atak bu. böyle böyle sinir kılıfı neyim kalmayacak kör olacam artık :)

şaka bir yana da. miletin antibiyotik vitamin aldığı gibi bende kortizon alıyorum lan :) göze perdeyi indiriyor sonra kaçıyor gidiyor pezevenk. yemeğime müdahele ediyor ya en çok ona gönül koyuyorum. yediğim yemeğin tuzundan şekerinden ne istiyon allahsız?

hakkında tez yazacam artık o derece. bir sorunuz sıkıntınız olursa yeşillendirin. nevrit hastaları olarak hepimizi bi çatı altında toplama planlarım var uzun vadede. kendinize vücudunuza iyi bakın. stresten de uzak durun.
  • hayatimin stresli bir doneminde basima gelen hastalik. stresle alakasi var midir bilmiyorum ama herseyin sonucta ucundan da olsa ilgisi var stresle, kacinilmaz o.
    ben de hikayemi anlatayim: universitede sinav haftasi haftada 18 saat gozetmenlik yapiyorum zaten gozlerim inanilmaz yoruluyordu. ustune bos kaldigim zamanlarda da surekli bilgisayara bakiyordum. o nedenle baslangicinda pek de killanmamistim. sag gozumde saga sola baktikca bir agri ile basladi. ogrenciler de pek fena fildir fildir onlari takip ediyorum sinavlarda herhalde cok yordum goz kaslarimi diye dusundum once. gozun arkasinda bi yerler sag sol yukari asagi baktikca agriyor. bir iki gun gecti artik agri iyice artinca agri kesici almak zorunda kaldim ki kullanmamaya calisiyorum normalde. agri kesici gercekten gecirdi etki suresi boyunca tabi sonra agri oldugu gibi devam etti. 3. veya 4. gun sanirm gozumde sanki bir capak varmis gibi hafif bi bulaniklik basladi asagidan asagidan. siliyorum kurcaliyorum gecmiyor baya sinir bozucu. neyseki bir hastalik hastasi olarak hemen goz doktoruma gittim. doktor hemen teshisi koydu zaten belirtileri duyunca. ki benim sansima cunku optik norit ile karsilasmamis ve duydugunda sasiran doktorlarla da muhattap oldum sonradan. canim doktorum. neyse.
    hemen mr ve bir takim testler verdi acilen yaptir diye. ve norolojiye yonlendirdi.
    bu sirada hastalik ilk belirtilerden sonra 1. haftasindayken benim sag gozumun yarisinda tamamen gorme kayboldu. ki 1. hafta zaten sonradan okudugum uzere hastaligin top noktasi olurmus. neyse hastaneye gittim hemen yuksek doz kortizon a basladim. ve 10 gun boyunca aldim. kortizon diyince insanlar ay benim bilmemnem de kullandi alerjisinde ay benim bilmemkimim aliyodu aylarca kullandi nolcak 10 gun diyen dangozlara cevaben genelde kortizon 20 30 mg civari aliniyormus. bu mega doz dedikleri gunde 1000mg kortizon insanin nevrini donduruyor gercekten. herneyse dikkatli cok dikkatli beslendikce yorgunluk ve sivilce yan etkileri disinda bisey yasamadim ben. 10 gunun sonunda gozum artik nesneleri secebiliyor renkleri de az biraz gorebiliyordu.
    5 ay gecti. hala gormem tam olarak duzelmedi. umarim kalici olmaz ama 6 ay icerisinde azalarak biter diyorlardi. pek 6 aya gececek gibi degil bu ama gunluk hayatimi cok etkilemiyor. bazen gozum yoruluyor ya da sag gozumu tek basina birakmam gereken nadir durumlarda hissettiriyor varligini.
    benim mr im temiz cikmisti. bir cok ekstra test yaptirdim. hersey temiz. nedeni bilinemedi. urkutucu ama en azindan bazi major hastaliklari (simdilik) elemis olmak guzel.
    benim teorim: zayiflamis bagisiklik sistemim ve vucudumdaki kafayi yemis saldirgan hucrelerin kisadevre yapip bana saldirmasi diye dusunuyorum. cunku boyle durumlarda goz siniri kiliflari ilk saldirilan yerlerdenmis. he niye kafayi yediler bilmem.
    kendime biraz daha iyi bakmaya basladim. ama bu tecrubeden sonra diyorum ki insanin cani gozundeymis :)
    tecrube eden herkese gecmis olsun dilerim ve morallerini bozmamalarini oneririm, zira sinir bozucu bir hastalik.
  • amk senin hastalık gibi.
  • (bkz: #70590592)
  • en sık görülen tipi retrobulber nörit'tir. en sık sebebi multipl skleroz'dur.

hasta görmez doktor görmez durumu vardır. ani görme kaybıyla seyreder.

bu hastalarda santral skotoma vardır.

relatif alternatif pupil defekti vardır. yani bu hastalarda marcus gunn pupillası vardır.

renkli görme de bozulabilir. ilk bozulan görme renkli görmedir.

çocuklarda en sık görülen tip ise papillit'tir. bu genelde tek gözü etkiler. ama kibas'ta görülen papilödem genelde çift taraflıdır.