şükela:  tümü | bugün
  • her karar verme aşamasında ya bir karar verilecegini ya da yeni bir karara yönelme riski alınacagını savunan matematiksel yaklaşım. bir de optimal stopping problem var ki akıllara zarar.
  • rastgele karşınıza getirilecek seçenekler arasında en iyisini seçmenizi sağlamak için oluşturulmuş sistem. diyelim ki n sayıda aday arasından 1 kişiyi işe alacaksınız ve her adayla bir görüşme hakkınız var, ya işe alıcaksınız ya da reddeceksiniz. bu sistemde e=2.71 sabit sayı olmak üzere ilk n/e kadarlık adayı reddediyorsunuz. bundan sonra kalanlar arasında reddettiğiniz adayların en iyisinden daha iyi olan ilk adayı işe alıyorsunuz. bu formül daire kiralama, araba alma gibi hayatın her alanında kullanılabilir. optimal stopping sayesinde en iyi adayı seçme şansınızı maksimize ediyorsunuz. sonuç: %37 olasılıkla en iyi adayı seçtiniz. (bkz: sekreter problemi)
  • en iyi zamanda durma, en iyi durma, en uygun durma. beklenen bir karşılığı en üst düzeye çıkarmak ya da beklenen bir maliyeti en aza indirmek için belirli bir eylemi gerçekleştirme zamanını seçme problemiyle ilgilenir.

    en iyi zamanda durma problemleri istatistik, ekonomi ve matematiksel finans alanlarında bulunabilir. en iyi zamanda durma problemlerinin önemli bir örneği sekreter problemidir.

    en iyi zamanda durma problemleri genellikle bir bellman denklemi biçiminde yazılabilir ve bu nedenle çoğu zaman dinamik programlama kullanılarak çözülür.

    https://en.wikipedia.org/wiki/optimal_stopping