şükela:  tümü | bugün
  • bu şirketin yaptığı "araştırma"lara itibar payesi vermeden önce, twitter hesaplarından paylaşımlarına şöyle bir bakılması tavsiye olunur. havuz medyası çok sever bu anketçileri. şüphesiz onlar da havuzu sever. sözün özü havuz keyfi iyidir ama sular sığlaşınca çakılıverirsiniz.
  • hilmi daşdemir'in anket firması. 2015 haziran genel seçimleri için yaptığı tahminde ak partiyi % 49'lar civarında göstermesiyle birlikte kaybedenlerden oldu. uğradığı repütasyon kaybını tersine çevirebilir inşallah.
  • bu gün itibari ile açıkladığı anket sonuçları birilerinin iyi partiden ne kadar korktuğunu ve korkmakta haklı olduğunu göstermiştir. adamlar tamamen manüpilasyon amaçlı sorular sormuşlar. iki fikri aşılamayı hedefliyor bunlar barajı geçemez ve bunlar fetöcü. bu tezlerin doğru mu yanlış mı olduğunun tartışmıyorum ama anketin amacı kendi seçmeninin iyi partiye kaymasını engellemek.

edit :imla
  • akp'li hilmi daşdemir'in anket zımbırtısı. araştırma şirketi demeye dilim varmıyor.
  • bir zamanlar ankara ziya gökalp caddesinde küçük bir bürosu olan şirket. şimdi akp rüzgarı sayesinde büyümüş olan bir firma.

son zamanlarda tv ekranlarında gözüken firma sahibini en son teke tek de görmüştüm. iktidar yanlısı görüşlerini sürekli tekrarlanmasından dolayı fatih altaylı tarafından siz burda bir partinin temsilcisi olarak katılmıyorsunuz diye fırça yemek zorunda kalmıştı.
  • manipülasyon yapan anket kuruluşlarından biridir.

sonar ve gezici dışında güvenmeyiniz.
  • geçenlerde bendenizle anket yapan sözüm ona kamuoyu araştırma firması. sorularınız manüple edici değil mi deyince çekip gitti anketçi ya da anketör veya her ne deniyorsa adına.
    cumhurbaşkanlığı seçiminde recep tayyip erdoğan'a oy verir misiniz? şeklinde başlayan sorular nedeniyle böyle dedim. öncelikle bir form doldurdum. denekten saydılar mı acaba? saydılarsa kararsızlardan mıyım ya da oy kullanmayacaklardan mı? orasını bilemem.
    sayelerinde deneği manüple edici sorular soran kamuoyu araştırma şirketlerinden biriyle muhatap oldum.
  • ellerinde şöyle bir anket sorusu var: "cumhur ittifakı'na oy verebilir misiniz?" şıklar; "kesin veririm", "verebilirim", "kararsızım", "asla vermem" falan filan...

sonra bu şirketin sahibi buna "kesin veririm" ve "verebilirim" diyenlerin oranlarını topluyor ve "cumhur ittifakının oyu kararsızlar dağıtılmadan %52", "erdoğan'ın oyu kararsızlar dağıtılmadan %52" diye çıkıp açıklıyor. internette de "işte son seçim anketinin sonuçları" diye sağa sola dağıtıp haber yaptırıyor. başka partilerin oy oranları falan yok. evet, optimar tam olarak budur.

yine de hakkını yemeyelim; 2014 cumhurbaşkanlığını gerçeğe en yakın şekilde bilen, referandumda da gerçeğe yakın bir sonuç veren araştırma şirketidir. ama 2015'teki 2 genel seçimde başarı kaydedemediler. ben güncel seçim anketlerinde de akp'lileri üzecek sonuç çıktığı için anketteki bir sorunun cevabını anket sonucu gibi paylaştıklarını düşünüyorum.
  • az önce cnn turk’te bu şirketin başkanı olduğunu sandığım abimiz rte’nin % 55 ile ilk turda kazanacağını söyledi. son araştırmaları bu sonucu veriyormuş. programdaki kimse ciddiye almadı öyle söyledi sustu sonra.