şükela:  tümü | bugün
 • henüz emekleme aşamasında olsa da (beyin bu olm, kolay mı bu kadar çözmek) gelecekte tarihe damga vuracak bir bilim dalı kanımca. boston'daki massachusetts institute of technology (mit), herkesin anlayabilmesi için konuyla ilgili güzel bir animasyon hazırlamış;

  http://www.wired.com/…cience (blog - wired science)
 • (bkz: opsin)
 • geliştiricisi olan ve stanford üniversitesi'nde calisan karl deisseroth'a mutlaka nobel ödülünü getirecektir. benim tahminim 5-10 yil icinde bunun gerceklesecegi yonunde...
 • insandaki biyolojik saati istediğimiz zaman sıfırlayıp, istediğimiz zamana ayarlayabileceğimizi iddia eden ve bununla ilgili somut delili olan bir bilim dalı.

  buradan

  düşünsenize, mevsime bağlı depresyon ya da gece-gündüz çalışma saatleri artık sorun olmayabilir.
 • bu sene de nobel ödülü verilmemiş olan daha çok neuroscience alanında kullanılan yöntem.
 • optik ve genetik bilimlerinin birlikte kullanıldığı bilim dalı. genel olarak alglerdeki ışığa duyarlı membran proteinlerini hayvan hücrelerinde sentezleterek belli dalga boyunda hücreleri aktive/deaktive edebiliyorlar. bir nevi elektrik düğmesi gibi. tabi daha ileri çalışmalarda vardır ama benim teknikle alakalı okuduğum makaleler daha çok bu yöntemi tanıtıyordu.
  kullanılan membran proteinleri aslında hücre kanallarını oluşturan proteinler. bu kanallar hücrenin madde alışverişini sağlıyor. mesela sodyum kanalları gibi. tabi bu alanda alglerden aldıkları kanal proteinleri belirli dalga boyundaki ışığa duyarlı. o dalga boyunda ışık gelince aktive olup açılıyorlar. işığı kapatınca deaktive oluyorlar.

  şimdi gelelim bunlarla deney nasıl oluyor. mesela fare beynindeki nöron hücrelerine bu kanalları ifade ettiriyorlar. daha sonra o alana fiberoptik kablo ile erişim sağlıyorlar. daha sonra kanal proteinin çalışacağı dalga boyunda ışığı bu kablo aracılığıyla yolluyorlar. böylelikle kanalı istedikleri zaman açıp kapayabiliyorlar. nörondaki madde geçişi, farede davranış değişikliğine sebep oluyor.

  karl deisseroth nobel'i alana kadar bekleyeceğiz.
 • koç üniversitesine kurmakta olduğum, kesin nobel ödülü alacağına inandığım yöntem.
  (bkz: edward boyden)
  (bkz: karl deisseroth)
  (bkz: peter hegemann)
 • belirlenmis hucreleri, (genellikle noronlar) isik ile uyararak kontrol etmeyi saglayan, basarili bir deneysel teknik.
 • koç üniversitesi'nde alper kiraz tarafından farelerde yapılacak deneyde kullanılmak üzere bir stimüle aracı yaptığım alan. vaat ettikleriyle oldukça önemli, üstelik halen çok yeni. hani diyorlar ya herşey bulunmuş diye. alın size keşfedilmemiş yeni bir kıta.