şükela:  tümü | bugün
 • protestanlarin orange tarikatina karsilik katoliklerin kurdugu teskilattir.

  (bkz: orange dernegi)
 • latincede tanrinin yapiti demektir.
 • teskilatin* baskani vatikan tarafindan obur tarikatlarin baskanlariyla ayni unvan verilerek piskopos unvanini almistir.
 • [...opus dei (tam adıyla: sociedad sacerdotal de la santa cruz de opus dei), 1928 ylında ispanya’da katolik bir rahip tarafından kurulan bir örgüt.

  latincede “tanrının yapıtı/allah’ın eseri” demek. dört düzeyli üyelik hiyerarşisinin en alt basamağındakiler hariç, diğer üyelerin bağlılık ve gizlilik andı içmeleri gerekiyor. üyeliğe, “seçkin” ve “önderlik niteliğine sahip” kişiler kabul ediliyor; zaten opus dei mensupluğunun başlıbaşına bir seçkinlik, üstünlük nedeni olması sağlanıyor. 1950’de papa tarafından resmen onaylanması, opus dei'’in saygınlığıyla birlikte seçkinci ve masonik yapısını pekiştirdi. örgüt kadrolaşmada –elbette yönetici çekirdek dışında- büyük mülk sahipleri ve siyasetçilerden çok; her alanda uzman, teknokrat unsurlara ağırlık vermeye yönelmişti.

  ispanya iç savaşından sonra üniversitelerin yönetiminde etkin bir konum elde ederek özellikle yurtdışı burs, doktora vs. imkanların kullanımını yönlendirmeleri, bu stratejiye büyük yarar sağladı. sonraki aşamada örgüt bizzat orta ve yüksek öğretim kurumları ve yurtları açarak eğitim sektöründeki denetimini kurumlaştırdı. 1950’lerin ortalarından itibaren, artık iletişimden sanayi ve teknolojiye, kamu yönetimine kadar her alanda, iyi yetişmiş genç, “parlak” kadroların önemli bir bölümü, opus dei üyesiydi. örgüt böylelikle hem devlet üzerindeki etkinliğini, hem de “partilerüstü” bir görünümle saygınlığını geliştirdi...

  ... franco rejimiyle de işbirliği yaparak onun ideolojik söylem ihtiyacını bu opus dei yapılanmasını sağladı. franco hükümetlerinde opus dei üyesi teknokratlar kilit görevlere getirildiler.

  1982 de iktidara gelen sosyal demokratlar sahiden iktidar olabilmek için ordu ve kilise ile birlikte opus dei ile de mücadele etmek zorunda kaldı. ancak örgüt cia ile işbirliği yapıp latin amerika ülkelerindeki diktatörlükleri parasal ve insan kaynağı olarak finanse etmeye devam etti. hatta papalık bu örgüte yoğun antikomünizm yapması ve de katolik muhafazakarlığı temel alması sebebiyle statüsünü değiştirip önderine piskopos ünvanını verdi.

  türkiye’de ise benzer bir yapıyı ve ilişkiyi aydınlar ocağı, 12 eylül ideolojisiyle kurmuştur. elbette büyük farklılıklar vardır ama ilişkilerinde en azından bir yöntem ve söylem benzerliği vardır. türk-islam sentezine dayalı seçkinci korporatist ve teknokratlara dayalı icraat ideolojisi 12 eylül zihniyetine biraz da aydınlar ocağı nın hediyesidir....]

  bütün bu bilgileri aynen aktardığım kaynak: devlet ocak dergah, tanıl bora-kemal can, 5.baskı, iletişim yayınları, sayfa 158 vd...
 • bu oluşumun türkiye'deki muadili için, (bkz: fethullah gülen cemaati)
 • (bkz: agnus dei)
 • mel gibson in da uyesi oldugu rivayet olunan orgut.
 • dunya capinda 7000e yakin egitim kurumu olan teskilat. kuzey amerikada 147, digerleri afrika ve asya yogunluklu dagilim gosteriyor.
 • beyin yıkama, baskı, bedensel çile denen tehlikeli bir ibadet yapıldığına dair tartışmalar yaratan koyu dindar bir katolik mezhebi.