şükela:  tümü | bugün soru sor
 • seksenküsür senedir, tepeden inme, kazanılmamış, sindirilememiş saçmasapan bir özgürlük anlayışıyla yetiştirilmiş ve evet gençliğinde öpüşmemiş, çoğunluğu aşk evliliği yapmamış, yine geneli ilk regl olduğunda tokatlanıp hayatının geri kalan kısmında da, erkek egemen toplum tarafından sindirilmiş çalışmayan, okumayan, üretime katkı sağlamayan ve bu özellikleriyle gurur duyan kadınlar tarafından büyütülmüş bir topluma ait korkunç özelliklerden yalnızca biri. böyle durumlarda üç beş tasviri takiben bir iran kelimesi geçmese götümü keserim zaten. yıllardır mükemmeldik de şimdi..of. "al kadın! senin artık seçme hakkın var denmiş" gerisi koyverilmiş, "al artık sen demokrasiyle yönetileceksin" denmiş, bunun ne denli zor kazanılan bir hediye olduğunu öğretmek es geçilmiş, avrupa şu siktiğim tahammülsüzlüğü yüzünden kıvranıp aydınlanma diye bir şeyi doğururken bundan haberi bile olmamış, bu yüzyıla gelmiş hala onun kafasına taktığı bezle, bunun kafasına takmadığı bilmem neyle uğraşıp birbirini yiyen, etiketleyen, sorgulamayan, başına örülen ağlardan, hırsızlardan, pisliklerden bihaber, eğitimsiz, cahil, sadece benim yaşamaya hakkım var bir diğeri geberse de olurumcu, aydınları yakan, aydınları yakıp, yakanların ardından sloganlarla zır zır ağlayıp cenazeler düzenleyen, elle tutulur zerre bir eğitim almadığı o zavallı üniversitelerinde sırf başına bir bez parçası bağlıyor diye okuldaşını tartaklayan, mini etek giydi diye kendi öğretmeninin bacağına kezzap atan toplumların sikik ortak özelliğidir evet. bunun sebebi ne din, ne gelenek, ne de başka bir tırıvırıdır. kendi yaşamına, ahlak kurallarına bilmem neyine uymuyor diye bir diğerini "ötekileştirmenin", rahatsız etmenin, zarar vermenin tek sebebi yalnızca ve yalnızca beyinsizliktir, üstüne yapıştırılmış ama asla sahip olamadığı kimliği sindirememişliktir, eğitimsizliktir. yazık.
 • bu toplumun tepkisini "cıkcıkcıkcıkcık" şeklinde hissedersiniz. ve bir düzine ters bakışla. içlerinden bir teyze haykırır hemen ardından "ayıp ayıp!!" şeklinde.
 • bir kısmı hurmadan evrimleşmiş bireylerden oluşur.
 • gençken, çiftler halinde öpüşememiş toplumdur. bir yandan garipsiyor bir yandan kıskanıyorlar.

  edit: ben bunları söyledim ama az önce haberlerde gösterdi, doktorun biri çekip, sekiz el ateş etmiş, öpüşen bir çifte. bana da yukardaki yazıma eklemek kaldı, aynı zamanda dangalak dolu bir toplumdur.
 • kendi yaşanmamışlığının ezikliğinin üstünden başkasına da yaşatmamaya kararlılıkla gelebilen, ancak herkes kendi doğrusunda hareket ettiğinde huzura kavuşabilen zavallı bir toplumdur..aynı toplum, çıplak ya da öpüşen heykellere bile bakamaz..genç kızların ahlakı, mahallenin namusu ve hatta din elden gidiyor çığırtkanlıkları, bastırılmışlığın ve derinlerde bir yerde doyurulmamış bireyin toplumsal bir paravanı oluverir..
 • öpüşürken vurulan sevgilinin başında beklemenin ayıp olduğu toplumdur. fotoğrafınızı mozaiklerler falan!
 • amerikan toplumudur. "get a room" diyerek tepkilerini ortaya koyarlar. bazi ortamlarda koymayabilirler, hatta desteklerler. (bkz: bangbus)
 • (bkz: aile var)
 • komser şekspirde çok net bir sahnesi vardır bunun. cadde de yürümekte olan polis, öpüşen bir çiftin önünde durur, durur, durur nihayet gençler ayrılır o da yoluna devam eder.