şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: öpüş)
 • adriane blue "tutkulu öpüşme, yalnızca 6,4 kalori yakar ama kalbiniz tabana kuvvet koşar. yoğunluk arttıkça nabız da yarışa devam eder, orgazm anında 150ye ulaşır. bunu yapmak isterseniz opuserek de becerebilirsiniz ya da beklemeyi yegleyebilirsiniz" buyurur.
 • öpüşme ile ilgili ilk yazınsal belgeler, 1000 ile 2000 yıl öncesine uzanan, kuzey hindistanın sanskrit dilindeki veda metinleriydi. sathapata brahmana destanının bir bölümünde ağızlarını birbirlerine dayamış sevgililerden bahsedilmektedir.
 • insanların neden öpüştükleri konusunda henüz kesin bir açıklama getirilemiyor. ancak bazı bilim insanları bunun beslenmeyle ilgili ilk deneyimlerden kaynaklandığına inanıyor. emzirme ve kimi kültürlerde çiğnenmiş lokmanın annenin ağzından alınması sırasında bebekler dudakların birbirlerine değmesi ile sevginin gösterilmesi arasında bir bağlantı kurmayı öğreniyor olabilir.
  iki insanın öpüşebilecek kadar birbirlerine yaklaşmalarının burnun uyum sağlama konusunda bir değerlendirme yapmasına yardımcı oluyor. isviçre lozan üniversitesi evrimsel biyoloji uzmanlarından claus wedekind tarafından yapılan bir araştırma, kadınların bağışıklık genleri kendilerininkinden farklı olan erkeklerin kokularını daima çekici bulduklarını ortaya koymuştur. farklı bağışıklık sistemi genlerinin karışması bağışıklık sistemleri daha güçlü yavruların dünyaya gelme olasılığını arttırabiliyor.
 • öpüşme ve benzer davranışlarda bulunan tek canlı türü insan değildir. goril ve orangutan gibi büyük maymunlar coşku, sevgi ya da uzlaşma gibi duygularını belirtmek için dudaklarını birbirlerine bastırırlar.
 • sigmund freud der ki, annesinin memesini emen cengaver evlat, yıllar yılı, o ilk aşkının özlemi ile bir öpüşmek isteğine kapılır. öpüşmek bir güzel, bir hoş gelir sonra. işte daha sonra, yok o stili, yok bu stili, yok öpüşmeden sevişilir mi, yok hiç romantik değilsin...
 • ayrıntı yayınları'ndan çıkan bir adrianne blue kitabı. kitap birkaç bölümden oluşuyor. genel hatlarıyla öpüşmeyi nasıl keşfettiğimiz hakkında farklı yaklaşımlarda bulunuyor.
 • dudaklar, dil ve ağız çok hassastır. dil ve dudaklarda en az cinsel organlarda olduğu kadar cinsel duyu bulunmaktadır. öpüşme sırasında dudaklar birleşir, nefesler, kokular birbirine karışır. kadın ve erkek öpüşme sırasında aynı organını kullanır. biyolojik kullanım eşitliği yanında psikolojik ve duygusal haz da karşılıklı paylaşılır.

  öpüşme esnasında öptüğünüz kişiyi duyar, hisseder, kokusunu alır, dokunur ve tadını alırsınız. bununla birlikte vücudunuzda bir yığın hormonlar, sinirler, kaslar harekete geçer. beden ısınır, cinsel organlar karıncalanmaya başlar. beyin yaşadığınız her şeyin içine girer. bu nedenle "aşk önce beyinde başlar" diye söylenmiştir. cinsel yönden uyarıldıkça beyin akciğerlere derin soluma, kalbe daha hızlı atma, tükürük bezlerine çoğalma komutu verir. atardamarlar ile toplardamarlar bu hareketliliğe uyum sağlar. öpüştüğünüz kişinin uyanan arzularının belirgin işaretleri ve ortak amaçlı davranışları heyecanı daha da çoğaltır.

  öpüşme aşkın şölenidir.
 • ağzı kapalı ve fransız tarzı şeklinde çeşitleri olan vücut birleşimi.
hesabın var mı? giriş yap