şükela:  tümü | bugün
  • gökova körfezindeki en büyük adalardan bi tanesi. adanın ucu bir orak şeklinde olduğu için orak adası ismini almıştır.
  • nefis dalis mekani.
  • foça'da bulunan, dünya üzerinde kalmış son akdeniz foku (bkz: monachus monachus) kolonisini kıyılarında barındıran ve homeros'un destanındaki siren kayalıklarının da bulunduğu hayvani büyüklükteki ada. ismini, adanın ucunda bulunan orak şeklindeki sığlıktan almaktadır.
  • foça'da askerliğimi yapmaktayken sahil güvenlik ile beraber yürütülen operasyon kapsamında mülteci peşinde koşarak boydan boya katettiğim ada. bir ara bir koy gördük, komutanlardan bir tanesi burada foklar yaşıyor dedi. ilerde koşan iki somali asıllı mülteciden gözlerimi ayırıp fok görmek üzere o koya bakmaya başladım, siren kayalıklarını görmenin heyecanıyla. tam o esnada komutan "çavuş!" dedi adımla beraber, sertçe. bir an da olsa askerliği çıkarttım, orak adasının tavşanlarına yedirdim, çalılarının yanına gömdüm. fok göremedim, ama sanırım sirenleri gördüm.
    bir de;
    adanın yüksek kısımlarında, koca bir martı yuvası vardır, henüz uçamayacak kadar küçük martıların yanından yürüyerek geçerken elbette ki yetişkin martılar tepenize üşüşür. elbette ki aklı yerinden oynamış komutanınız elindeki mp5 ile martılara ateş açar, elbette ki vuramaz.
    netice itibariyle;
    orak adası=foklar+siren kayalıkları+martılar+tavşanlar+çalılar
    denebilir. bu denkleme bir yerlerinden somalili mülteciler ve peşlerinde koşturan (ada işte ya niye koşuyorsak artık) birkaç jandarma da eklenmiştir, eminim de her yaz eklenir.
  • bodrum’un dogusunda, gökova’ya dogru yaklasik 2 saatlik mesafede, 100m’lere kadar inen ilginç duvariyla her dalgiçin hayali, duvar dalisi sevenler için nefis dalis mekanidir. dalis gökova yönünde yapilirsa, 32m’lerdeki mor süngerlerle kapli olan bir magara görülebilir.

(bkz: bodrum dalis noktalari)
  • persembe ve pazar gunleri bodrum merkezden ozel tur duzenlenen ve cok berrak denizi olan bir ada.
  • buranın güney tarafında bir koy var ki allah seni inandırsın türkiyede o renk turkuazlıkta bir deniz yok. kaputaj plajının rengi falan da bu tarz ama yok aga burası daha çılgın.

gökova rüzgarını tersten aldığı için sanırım burası sürekli sakin ve dalgasız oluyor.

dalış için muazzam bir yer. gidin görün. kirletmeyin ama.
  • büyüleyici bir denizi var. rengi, ısısı, şeffaflığı, artık başka nesiyle tanımlanırsa bir deniz, hepsiyle kusursuz. çok güzel. burunda tütmelik.
    bodrum'dan giden tekneler var, 1.5 saat gibi sürüyor yol. yalnız bizim gibi domateslik yapıp incecik bir peştamal ile çıkmayın yola. güneşin altında donarak ölen ilk kişiler olarak tarihe geçebilirdik. yani hiç olmazsa havlu alabilirsiniz ve bir tişört. koylarda dur, yüz, tekneye çık, tekne hemen püfürdük püfürdük gitsin, ıslak bikiniyle don. peştamal zaten ilk kullanımdan sonra bir daha kurumadı. olsun yine de şu suya değerdi, bak bir suya. kurban olurum.
  • antik adı bakkheion'dur.