şükela:  tümü | bugün
  • bebeklerin herşeyi ağızlarına alarak algılamaya çalıştıkları dönem.
  • biriktirdiği herşeyi yeme hazırlığında olduklarından, emeklilikten sonraki bazı insanların (genellikle erkeklerin) bulundukları evreye de konabilecek isim. konursa mecaz olur, cümleye göre argo da olur, ayıp olur.
  • babaların kız çocuklarıyla beraber cıbıldak banyo yapmayı bırakacakları dönem.
  • freud'a göre cinsel gelişim dönemlerinin ilkidir.insan yaşamının ilk yılını kapsar.çocuk ilk yaş sonuna kadar dış dünyayla ilişkisini bütün beden yüzeyi ve odaklaşmış olarak ağız yoluyla sürdürür.doyum kaynağı ağız, dudaklar ve dildir.daha sonra dişler ve çene de doyum kaynağı niteliği kazanır.bu iki tür oral etkinlik, yani ağıza alma ve ısırma, sonra gelişecek kişilik özelliklerine temel oluşturur. (uzmanlar sigara kullanicilarinin bu donemde yeterli doyuma ulaşmadığını söyler).bu dönem bebeğin annesine en bağımlı ve onun bakımına en çok gereksinim duyduğu dönemdir.anne bebeğin ihtiyaçları ve doyumu arasında yer alır.ihtiyaçlarının düzgün aralıklarla,yeterli olarak karşılanması, çocukta temel güven duygusunun gelişmesine yol açar.bu dönemde annesiyle sıcak, sevecen ve güven verici bir ilişki yaşayan çocuğun yaşam boyu diğer insanlarla da benzer nitelikte ilişkiler kurması beklenir. (ütopya diyoruz biz buna)
    freud'un bu döneme oral dönem demesinin nedeni, ağız ve dudakların özel haz bölgesi olarak kullanılması ve tüm yaşamın bu bölge aracılığıyla sürdürülmesi gerceğidir.genel olarak oral dönem memeden kesilme ile sona erer.bebek bu dönemi başarı ile atlatırsa anal döneme geçer.

    kaynak:çocuk gelişimi,ya-pa yayınları.
  • doğumdan sonraki bir yıl oral dönem olarak adlandırılır. bu dönemde haz kaynağı,pasif ve bağımlı bir davranış olan emmedir. freud’ a göre bebeğin bu evrede anne tarafından aşırı şekilde emzirilmesi veya memeden kesilmesi oral evreye takılmakla sonuçlanır. dolayısıyla ağız yoluyla haz alma davranışı ilerde başka yaşantılara genellenmekte ve kişilik oral karakter kazanmaktadır. oral karakterdeki kişiler gergin, bağımlı ve karmaşık bir duygusal yapıya sahiptirler.
  • derler ki, bu dönemi layığıyla yaşayıp bitiremeyenlerin yetişkinlik dönemindeki zevkleri sigara, yemek, öpüşmek, oral seks yapmak gibi hep ağızla ilgili şeyler oluyormuş. yani zevk demeyelim de, eğilimli oluyorlarmış bunlara. zevk de denir gerçi, ne var.
hesabın var mı? giriş yap