şükela:  tümü | bugün
 • bireyde şeker hastalığının olup olmadığını kontrol etmek için yapılan test.
  aç karnına laboratuara gidilir, orada geçirilen 6-7 saatte size sadece şekerli su içirip kanınızı alırlar. diğer zamanlar da tuvalette geçer.
  su iç, kan ver, ise uclemesi.
 • şeker fabrikalarında, şehre/şatış noktasına götürülmek üzere şekerlerin kamyonlara bindirilmesi eylemi.
 • candyman in yapmak zorunda oldugu eylem.
 • daha çok gizli şeker (glukoz tolerans bozukluğu) şüphesi olan hastalara yapılan testin adı. şeker yükleme testi olarak da biliniyor. (veya yüklemeli şeker testi) gizli şekeri olanlarda açlık kan testi normal çıktığı için yüklemeli test sonuç veriyor.

  testi ben bir kez yaptırdım. şu şekilde oluyor: sabah aç karnına gidiyorsunuz. gider gitmez önce bir açlık kan ve idrar örnekleriniz alınıyor. daha sonra bir miktar glukoz veriliyor. (bir bardakta limonata gibi içiyorsunuz) daha sonra 4 saat boyunca ara ara kanınız alınıyor. (yarım saat, 1. saat, 1.5 saat, 2. saat, 3 ve 4. saatlerde) ve arada iki kez de yine idrar örneği alınıyor.

  test esnasında 4 saat boyunca uyumadan ve fazla hareket etmeden (yani metabolizma hızınızı değiştirmeden beklemek zorundasınız.) uyumadan durmak zor olabiliyor, ve eğer gizli şekeriniz varsa 4. saatin sonunda takatiniz kalmıyor. kollarınız da 7-8 kez kan alınmasından dolayı biraz hırpalanabiliyor.
 • 24. gebelik haftasında gestasyonel diabet taraması için yapılan test. öncelikle 50 gr ogtt yapılır, eğer testte bozukluk çıkarsa 100 gr glukoz tarama yapılır. bazı doktorlar 75 gr glukoz ile tarama testi yaparlar.
 • gelmiş geçmiş en iğrenç sıvılardan birini içmek zorunda olduğunuz test. içtiğiniz şeyin içinde o kadar yoğun şeker vardır ki arkasından dört ton su içseniz anca paklar ne çare ki yemek ve içmek kati surette yasaktır.

  edit: efendim artık çoğu yerde o korkunç sıvılardan vermiyorlarmış şükür.
 • insanı kevgire çeviren bir şeker tarama testidir kendisi.*
 • hamilelikte 50 gr, normal insanlarda 75 gr uygulanarak yapılır. açlık glukozunuz 100 ila 125 mg/dl arasında çıkarsa sizde bozulmuş açlık glukozu (impaired fasting glycemia - ifg) vardır ve bu teste tabi tutulmanız gerekir. burda kan alım saatleri değişmekle beraber en önemli olan 2. saat gibi görünmektedir. eğer 2. saatte kan şekeri 140 mg/dl'nin altındaysa diyabet şüphesi kalkar. 140 ile 200 arasındaysa bu bozulmuş glukoz toleransı (impaired glucose tolerance - igt)dır. prediyabetik olarak izlemeye alınırsınız. 200 ve üzerindeki rakamlar ise diabet tanısı kazandırır.
  ayrıca eğer bir hastada açlık glukozu 126 ve üzeri çıkmışsa bu testin yapılması sakıncalı olabilir. zaten doğrudan diabet tanısı almıştır.

  *rakamlar için who ile american diabet association arasında bir ufak anlaşmazlık var ki o da açlık sınırının who'da 110 olması. tıpta olur böyle şeyler. daha glikozu nasıl yazacağımıza karar veremedik bu ne ki...
 • bir zamanlar adını duyduğumda, çılgınca haribo, lolipop ve jelibon yiyeceğim sandığım, olayın sadece şekerli su içmekten ibaret olduğunu anlayınca beni hayal kırıklığına uğratan test.
 • 50 gr glukoz ile yükleme yapıldığında; birinci saatte, 75 gr ile yükleme yapıldığına; birinci ve ikinci saatte, 100 gr ile yükleme yapıldığında ise; birinci, ikinci ve üçüncü saatlerde kan şekeri düzeyine bakılır.