• başta çok argo, ağır bulduğum, sezondan sezona daha da sevdiğim, sonunda da beni çok duygulandıran, içinde bolca toplum eleştirisi bulunduran, gerçekçi bir hapishane dizisi. beşinci ve altıncı sezonlar biraz sıksa da, yedinci ve sonuncu sezonuyla yine kaliteyi yükselterek final yaptı.

--- spoiler ---

bazen ilk görüşte sevemdiğimiz, gıcık olduğumuz insanların aslında neler yaşadıklarını, nelere maruz kaldıklarını bilemiyoruz. bu dizi'de de bazı karakterlere gıcık olacaksınız muhtemelen. flashback'lerle her bölüm bir karakterin geçmişini anlattığı için, yaşadıklarını gördükten sonra daha farklı bakacaksınız olaylara. ilk görüşte, ilk bakışta yargılamamız gerektiğini öğreniyoruz. kimsenin neler çektiğini tek bir bakışla göremiyoruz çünkü.

--- spoiler ---
  • senaristlerden biri muhtemelen legend of zelda fanı.
  • bitmeyeydi iyiydi.

bi de the big c...
  • 6.sezonda geçen hapishane, oz hapishanesine benziyor büyük ihtimal oz hapishanesi. merdivenlerden anladım. bunun için bile izlenebilir.
  • final sezonunu dizinin tamamından daha çok sevdim. ilk 3-4 sezondaki gibi gayet güvenli konularda gezerek mutlu mesut bir finalle bitirebilecekken gittikleri çizginin çıtasını iyice yukarı çekip güncel ve siyasetle doğrudan kesişen problemleri tüm yalınlığıyla sunma cesaretini göstermişler ve buna rağmen eğreti durmayan bir final yapmışlar. yazarlarını çok takdir ettim. hiçbir şey zorlama ittirme durmuyor. nefret ettiğim piper karakterine rağmen kendini baştan sona izleten bir dizi oldu. her şeyi de süper bağladılar, tempoyu da bozmadılar. aferin orange.
  • bu dizinin final sezonundan aklımda kalan bir sahne:

--- spoiler ---

dayanara'nın yancısı daya ile konuşurken:

"prensip olarak duvardan duvara vurabileceğim adamlarla o işi yapmıyorum."

--- spoiler ---

ajdjshahajajdskhs
  • birkaç bölüm izleyip inidireyim de bilgisayarda dursun dememle tekrar izlemediğim dizi.
  • "herkes daha az kullanılmış yolu seçtiğini söylüyor, bu yalan. herkes arkasına bakıp seçimlerinin önemli olduğunu düşünmek ister ama gerçekte olaylar öylesine olur... ve bir anlamı yoktur."
  • yedinci ve son sezonuyla herşeyi sorgulatmıştır. mücadele mi zafer mi, suç mu pişmanlık mı, hayatta kalmak mı, yasalara karşı gelmek mi...

(bkz: #88419012)
    dengede biten dizi. izleyici için olmasa da litchfield band için mutlu son sanırım.

everything ends.
  • ciddi anlamda ki bir çok toplumsal sorunu, abartıya kaçmadan komik bir dille anlatan hapishane dizisi. 7. sezon dizinin artık finali ve değindiği sorunlar gereği belki de en iyi sezonu. ilk defa izleyecekler için belirtmek gerekirse, diyalog ağırlıklı bir karakter komedisi, hatta draması.hanım izleyiciler için daha uygun, erkekler izleyicilerden ise "ooooo sırf garı gız varmış" diyerek atlama niyetinde olanları uyarayım , hepsi çirkin, avcunuzu yalarsınız.
hesabın var mı? giriş yap