şükela:  tümü | bugün
 • işi düşenlere, buradan vize alacaklara şimdiden sabır diliyorum. zaman ve imkan dahilindeyse ve konsolosluk seçeneği mümkünse, başka şehirde bile olsa oraya gidilmeli.

  bazı arkadaşların attığı mesajlara açıklama yapmak istiyorum böyle çok çiğ durmuş evet,

  şöyle ki, benden bir gün sonra ankara'dan aracı vasıtasıyla başvuran kişi benden 3 gün önce vizesine sahip olabiliyor. sadece 5 günde.

  siz istanbula gidiyorsunuz, pasaportunuz adresinize gönderilsin diye kargo parası veriyorsunuz, ama gel gör ki sizin pasaportunuz hem ankara'ya kıyasla 1 gün sonra orange vize başvuru merkezine geliyor. hem de ordaki iyi giyimli çok kibar dünyanın en zor işini yapan insanlar telefonda pasaportunuzu kargolayacaklarını söylemelerine rağmen kargolamıyorlar.

  ee ne mi oluyor, olan size oluyor. onlar tokmağına ya da tokmakçısına bakıyor.
 • 16 mart'ta yapılan başvuruyu hala sonuçlandıramamış mükemmel aracı kuruluş.

  edit : seyahate çıkılacak pazar gününden önceki cuma pasaportları teslim ettiler. yani vize yetişiyor ama sağlam stres yaşanıyor.
 • macaristan vizesi için yarın(20 mayıs) evraklarımı vereceğim aracı kuruluş. verecekleri hizmete göre editleme yaparım. seyehat tarihim 19 haziran. yani 1 ay sonra. bakalım, inşallah yetişir.

  edit: 20 mayıs günü sabah 08:50'de orange vize'de olduk. lokasyonu kolay. fransız hastanesi sokak diye aratın, hemen bulursunuz.

  kapıda güvenlik size yardımcı oluyor. daha önce orange vize internet sitesinden veya çağrı merkezinden randevu alanların isim listesi var, ordan bakıp sizi yönlendiriyor.

  dar bir koridorda banko arkasında çalışan 7-8 personel var. gayet ilgililer.

  sıra numarası tıpkı bankadakiler gibi iki ayrı sayıdan ilerliyor.

  birinci sayı randevu alanlar için. kapıda randevu alanların ismi var. ben ismimi söyleyip sıra numarası aldım. önümde sadece 1 kişi vardı. 2 dk sonra sıra geldi. eşimle birlikte evraklarımızı verdik. randevu bireysel yapılsa da, yurtdışına beraber gidecek olanların evrakları birlikte alınıyor. parmak izlerimizi aldı. kişi başı 85 euro verdik. turuncu bir fiş verdi. pasaportunuz konsolosluktan gelince bu fişle alacaksınız dedi.

  ikinci sayı ise randevu almayan/alamayan, evraklarını hazırlayıp o gün gelen kişiler. randevusuz sırada bekleyen yaklaşık 20 kişi vardı. sabah erkenden gelmişler.

  yani randevunuz yoksa evraklarınızı hazırlayıp sabah erkenden gidin. belki birkaç saat beklersiniz ama gün içinde sıra gelir.

  http://www.orangevize.com/visatype.aspx?id=22 buradaki linkte "önemli uyarılar " kısmında son paragrafta şunu diyor: "orange vize web sitesinden veya çağrı merkezinden gerçekleştirilen randevu alımlarında, vize işlem büromuzda öncelikli sıra numarası verilmektedir. randevusuz şekilde vize işlem büromuza gelen başvuru sahipleri, yoğunluğa göre daha geç işlem gerçekleştirebilirler. başvuru işlemi yoğunluk durumuna göre bir sonraki güne bile sarkabilir. bu nedenle lütfen randevu alarak geliniz."

  yani randevusu olmayanların başvurusu alınmıyor diye bir şey yok. sadece daha çok sıra bekliyorsunuz.

  evrakları detaylı bir şekilde inceliyorlar. bende eksik bulmadı ama eksik evrak olduğu için bekletilen, üzerinde notlar alınmış çok sayıda dosya vardı.

  sizce ne zaman çıkar diye sordum, "normalde 7-15 gün arası çıkıyor ama biraz yoğunluk var. en geç 3 haftaya kadar çıkar diye tahmin ediyorum" dedi.

  en son "pasaportunuz konsolosluktan gelince kuryeyle mi göndereyim(30 tl)" dedi. ben kendim alacağımı belirttim. turuncu fişimizi verdi, ayrıldık.

  yani işlerimiz 10 dk kadar sürdü. tabi eksik veya geçersiz evrak olsaydı, onları tamamlamamızı isteyeceklerdi. ben yaklaşık 2 haftadır evraklarla, rezervasyonlarla uğraşıyorum. son güne bırakmayın.

  genel olarak ilgililer, yardımcı oluyorlar.

  vize sonucuna göre ikinci kez editleyeceğim.

  edit 2: benim vizem 2 haziran'da, eşimin ise bugün(8 haziran) sonuçlandı. pasaportlarımızı aldık.

  evrakları verdiğimiz 20 mayıs gününden benimki 12 gün sonra, eşimin ise 18 gün sonra çıkmış oldu. seyehatimiz 19 haziran. diğer konsolosluklara göre biraz geç sonuçlandı sanki. mart'ta başvuranların 3 günde çıkmış. demek ki yaz döneminde baya yoğun oluyor.

  bana 1 ay geçerli 22 gün vermişler. eşime ise 3 ay geçerli 30 gün vermişler.

  2 haziran'da benim çıkıp da eşimin çıkmadığı için konsolosluğa dün mail atmıştım.(mission.ist@mfa.gov.tr ve consulate.ist@mfa.gov.hu) başvurumuzu beraber yaptığımız halde neden aynı gün çıkmadı, bir sorun mu var diye sordum. onlar da dönüş yaptılar: "sorun yok, bu hafta içi pasaportunuz orange vize'de olacak" dediler. sözlerinde durdular.

  vize süreci ile ilgili anlattıklarım dışında aklınıza takılan bir şey olursa özelden sorabilirsiniz.
 • yeni randevu almak istiyorum fakat hiçbir şekilde boş gün gözükmüyor. temmuz'dan ocak ayına kadar tek tek baktım. bir yanlışlık olmalı yoksa burada kaldık :(
 • tam 2 haftadır macaristan vizesi başvurusu sonucumu beklediğim kuruluş. üstelik bu ara hızlandıracaklar 3 gün sonra bakmaya başlayabilirsiniz denmişti. sıkıntı büyük
 • macar vizesini 1 aydır bekleyen var. 2 hafta yine iyimiş. haziran başvuruları hala sonuçlanmadı. vercekleri altı üstü 4 gün vize zaten.

  sanki italya gibi 1 sene veriyorlarmışcasına ne nazlandılar yahu. gerçi orangein olayla alakası yok sadece aracı kurum sonuçta ama buraya yazılmış diye şeyettim.
 • ankara'daki ofislerine macaristan vizesi için 14.07.2016 perşembe günü belgelerimi teslim ettim. 18.07.2016 pazartesi günü vizem hazırdı. ben memnun kaldım.
 • başvuru yaptığınızda içeride çalışanlar rahat bir şekilde "7-15 gün içinde çıkar" diyorlar, 15 gün geçip de arayınca "daha erken 3 haftayı bulur" diyorlar, 3 hafta olunca "merak etmeyin en olmadı seyahatinizden 1 gün önce kesin gelir" diyorlar.

  macaristan'a gitmem 1 hafta kaldı ve hala ortada vize yok. ben o zaman niye 1 ay önce başvurdum?? keşke seyahate 2 hafta kala başvursaydım ve hemen sonuçlansaydı. bir dahaki macaristan vize ihtiyacında, kesinlikle konsolosluğa gideceğim.
 • "başvuru işlemleri devam etmektedir" cümlesini okumayı, hayatınızın önemli bir parçası haline getiren vizeci.