şükela:  tümü | bugün
  • işi düşenlere, buradan vize alacaklara şimdiden sabır diliyorum. zaman ve imkan dahilindeyse ve konsolosluk seçeneği mümkünse, başka şehirde bile olsa oraya gidilmeli.

bazı arkadaşların attığı mesajlara açıklama yapmak istiyorum böyle çok çiğ durmuş evet,

şöyle ki, benden bir gün sonra ankara'dan aracı vasıtasıyla başvuran kişi benden 3 gün önce vizesine sahip olabiliyor. sadece 5 günde.

siz istanbula gidiyorsunuz, pasaportunuz adresinize gönderilsin diye kargo parası veriyorsunuz, ama gel gör ki sizin pasaportunuz hem ankara'ya kıyasla 1 gün sonra orange vize başvuru merkezine geliyor. hem de ordaki iyi giyimli çok kibar dünyanın en zor işini yapan insanlar telefonda pasaportunuzu kargolayacaklarını söylemelerine rağmen kargolamıyorlar.

ee ne mi oluyor, olan size oluyor. onlar tokmağına ya da tokmakçısına bakıyor.
  • 16 mart'ta yapılan başvuruyu hala sonuçlandıramamış mükemmel aracı kuruluş.

edit : seyahate çıkılacak pazar gününden önceki cuma pasaportları teslim ettiler. yani vize yetişiyor ama sağlam stres yaşanıyor.
  • macaristan vizesi için yarın(20 mayıs) evraklarımı vereceğim aracı kuruluş. verecekleri hizmete göre editleme yaparım. seyehat tarihim 19 haziran. yani 1 ay sonra. bakalım, inşallah yetişir.

edit: 20 mayıs günü sabah 08:50'de orange vize'de olduk. lokasyonu kolay. fransız hastanesi sokak diye aratın, hemen bulursunuz.

kapıda güvenlik size yardımcı oluyor. daha önce orange vize internet sitesinden veya çağrı merkezinden randevu alanların isim listesi var, ordan bakıp sizi yönlendiriyor.

dar bir koridorda banko arkasında çalışan 7-8 personel var. gayet ilgililer.

sıra numarası tıpkı bankadakiler gibi iki ayrı sayıdan ilerliyor.

birinci sayı randevu alanlar için. kapıda randevu alanların ismi var. ben ismimi söyleyip sıra numarası aldım. önümde sadece 1 kişi vardı. 2 dk sonra sıra geldi. eşimle birlikte evraklarımızı verdik. randevu bireysel yapılsa da, yurtdışına beraber gidecek olanların evrakları birlikte alınıyor. parmak izlerimizi aldı. kişi başı 85 euro verdik. turuncu bir fiş verdi. pasaportunuz konsolosluktan gelince bu fişle alacaksınız dedi.

ikinci sayı ise randevu almayan/alamayan, evraklarını hazırlayıp o gün gelen kişiler. randevusuz sırada bekleyen yaklaşık 20 kişi vardı. sabah erkenden gelmişler.

yani randevunuz yoksa evraklarınızı hazırlayıp sabah erkenden gidin. belki birkaç saat beklersiniz ama gün içinde sıra gelir.

http://www.orangevize.com/visatype.aspx?id=22 buradaki linkte "önemli uyarılar " kısmında son paragrafta şunu diyor: "orange vize web sitesinden veya çağrı merkezinden gerçekleştirilen randevu alımlarında, vize işlem büromuzda öncelikli sıra numarası verilmektedir. randevusuz şekilde vize işlem büromuza gelen başvuru sahipleri, yoğunluğa göre daha geç işlem gerçekleştirebilirler. başvuru işlemi yoğunluk durumuna göre bir sonraki güne bile sarkabilir. bu nedenle lütfen randevu alarak geliniz."

yani randevusu olmayanların başvurusu alınmıyor diye bir şey yok. sadece daha çok sıra bekliyorsunuz.

evrakları detaylı bir şekilde inceliyorlar. bende eksik bulmadı ama eksik evrak olduğu için bekletilen, üzerinde notlar alınmış çok sayıda dosya vardı.

sizce ne zaman çıkar diye sordum, "normalde 7-15 gün arası çıkıyor ama biraz yoğunluk var. en geç 3 haftaya kadar çıkar diye tahmin ediyorum" dedi.

en son "pasaportunuz konsolosluktan gelince kuryeyle mi göndereyim(30 tl)" dedi. ben kendim alacağımı belirttim. turuncu fişimizi verdi, ayrıldık.

yani işlerimiz 10 dk kadar sürdü. tabi eksik veya geçersiz evrak olsaydı, onları tamamlamamızı isteyeceklerdi. ben yaklaşık 2 haftadır evraklarla, rezervasyonlarla uğraşıyorum. son güne bırakmayın.

genel olarak ilgililer, yardımcı oluyorlar.

vize sonucuna göre ikinci kez editleyeceğim.

edit 2: benim vizem 2 haziran'da, eşimin ise bugün(8 haziran) sonuçlandı. pasaportlarımızı aldık.

evrakları verdiğimiz 20 mayıs gününden benimki 12 gün sonra, eşimin ise 18 gün sonra çıkmış oldu. seyehatimiz 19 haziran. diğer konsolosluklara göre biraz geç sonuçlandı sanki. mart'ta başvuranların 3 günde çıkmış. demek ki yaz döneminde baya yoğun oluyor.

bana 1 ay geçerli 22 gün vermişler. eşime ise 3 ay geçerli 30 gün vermişler.

2 haziran'da benim çıkıp da eşimin çıkmadığı için konsolosluğa dün mail atmıştım.(mission.ist@mfa.gov.tr ve consulate.ist@mfa.gov.hu) başvurumuzu beraber yaptığımız halde neden aynı gün çıkmadı, bir sorun mu var diye sordum. onlar da dönüş yaptılar: "sorun yok, bu hafta içi pasaportunuz orange vize'de olacak" dediler. sözlerinde durdular.

vize süreci ile ilgili anlattıklarım dışında aklınıza takılan bir şey olursa özelden sorabilirsiniz.
  • yeni randevu almak istiyorum fakat hiçbir şekilde boş gün gözükmüyor. temmuz'dan ocak ayına kadar tek tek baktım. bir yanlışlık olmalı yoksa burada kaldık :(
  • tam 2 haftadır macaristan vizesi başvurusu sonucumu beklediğim kuruluş. üstelik bu ara hızlandıracaklar 3 gün sonra bakmaya başlayabilirsiniz denmişti. sıkıntı büyük
  • macar vizesini 1 aydır bekleyen var. 2 hafta yine iyimiş. haziran başvuruları hala sonuçlanmadı. vercekleri altı üstü 4 gün vize zaten.

sanki italya gibi 1 sene veriyorlarmışcasına ne nazlandılar yahu. gerçi orangein olayla alakası yok sadece aracı kurum sonuçta ama buraya yazılmış diye şeyettim.
  • ankara'daki ofislerine macaristan vizesi için 14.07.2016 perşembe günü belgelerimi teslim ettim. 18.07.2016 pazartesi günü vizem hazırdı. ben memnun kaldım.
  • 2 gün önce ankara ofisinden macaristan vizesi için başvurumu yaptım. gerekli tüm evrakları eksiksiz hazırladım. hatta başvuruyu alan muhtemelen macar olan ablamızdan da aksanlı bir teşekkür aldım. daha önce vfs (izmir) ve idata (izmir) aracılığıyla yaptığım başvurularla kıyasladığımda özellikle ofisin sakinliğine çok şaşırdım. vfs ve idata ofisleri ne zaman gitsem veya önünden geçsem dolu olur. ama burası çok sakindi. hiç bekletilmeden başvurumu gayet hızlı bir şekilde yaptım. bunda ofisin sadece macaristan başvurularını kabul ediyor oluşu da etkili. ancak macaristan vizesi başlığında gördüğm eleştirilerde 2-3 haftadan önce başvuruların sonuçlanmayışı ve yoğunluk olduğu mevsuzu var. bilemedim o yüzden. vfs ve idata ofislerinin sıkıntısı genel olarak suratsız insanların olması. genelleme yapmak doğru olmasa da hep öyle denk geldi bana. ama burada gayet ilgili ve güleryüzlü karşılandım. istanbul ofisini bilmem ama ankara ofisi sınıfı geçti benim için.

eleştireceğim bir iki husus ise ankara ofisi için pasaport takip sistemi yok. yani vfs ya da idata gibi internetten pasaportunuzun durumunu takip edemiyorsunuz. telefondan sormanız gerekiyor. bir diğer husus ise başvuruda sadece euro kabul ediyorlar.
  • gözde ne fer, ne de batnada cila bırakan, kuzguni siyah saçı kül gibi beyaz eyleyen, bekledim de gelmedin namesini terennüm eyleten, kalbi zayıf olanı sekte-i kalpten gümbürten sonuçların sebeb-i hikmeti olmayan firmadır.

efendim namı üzerinde aracı kuruluş. ilgili diyaların aracı kurumluğunu yapan vize evrak-ı metrukelerini ön kabulünü hasılasını eyleyen bir kuruluş.

72,5 millet-i keferenin aracılığını yapan bu kuruluşa fazla yüklenmemek gerek. çünkü tasdik veren nihayi kararı veren bir kuruluş değil.

niha-i kararı veren ve evrak muamelelerini ağır devirde iş gören kuruluş kızmak gerek ve okları onlara yöneltmek gerek.

ammavelakin ne yazık ki nihayi karar-ı veren kuruluşlar diplomatik dokunulmazlıkları olmakla beraber bunlara harlamak için kişinin maçasının bayağı iyi sıkması gerek. - beden olarak xxxxxxs yani miniminimacık-

iş bu suretle aracı kuruma kızmak abes, tasdikleyici kuruma kızmak fevkalade zor gayr-ı kanuni olduğuna göre bu suretle dış politikada çuvallayan sinir küpü seyrek bıyıklı ve danışmanlarına kızmak icap eder.

ammavelakin hiç bir alaknız yokken pensilvanyalı nur yüzlü - şair burada ironi yapıyor- yoldaşı denilip derbest edilmekte var. iş bu suretle yüzden beklemek güzeldir bir şeydir.