şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: ogrendim ki) "orang-utan" bi afrika dilinde "ormanin adami" demekmis...

  edit: kelimenin kokeni afrika dili falan degil, endonezyacaymis. nereden uydurduysam artik afrika dilini...
 • bu orangutan arkadaşlar, insan haricinde benlik bilincine sahip tek varlık imişler. teoriye göre, ağaç tepelerinde gezmesi gereken amma velakin ağır bedenlerinden dolayı rahat hareket edemeyen orangutanlar mecburen tüm vücutlarına baştan aşağıya hakim olup, estetik hareketler ile zekayı birleştirerek cambaz gibi daldan dala atlaması gerekmiş bir zamanlar. insanlar da böyle imiş teoriye göre.
  benlik testi ise şöyle yapılıyormuş:
  test yapılacak hayvanın alnına çaktırmadan irice bir kırmızı nokta iliştiriliyor, hayvan aynanın karşısına konuluyor, hayvan durumu kavrayıp lekeyi silmeye çalışırsa, evet işte o benlik bilincine sahip olmuş oluyor; bir orangutan bir de insan. insan yavruları 2 yaşından itibaren bu numarayı kıvırabiliyorlarmış.
 • hayvanlar arasinda galiba sempanzelerden sonra en zeki yaratiklarindan biri sayilmaktadir
  hatta soyle bi olayi da izlemis bulunmaktayim:
  maymunlari inceleyen bir parkta calisan bi eleman secmis oldugu bir di$i orangutana isaret dilini ogretir.disi orangutanin ciftlesme mevsimi gelmistir ama ona bulunacak esi orangutanin kendisi karar vermelidir
  bunun uzerine park yetkilileri bizim disi elemana videodan secebilecegi orangutanlarin goruntulerini gosterir ve begenmesi durumunda ekrani opmesini ister orangutandan..
  bunun uzerine tv yi izleyen orangutan secmek istedigi erkegi belirtmek icin ekrani opmus bunun uzerine de ben dehsete dusmustum...
 • orangutan deyince aklıma hep şu 2 dize gelir

  sakın sikme yüksek ağaçta kuala
  sen şimdi gitte orangutan kovala...
 • a clockwork orange'daki orange, orangutan'in bir pun'idir (bkz: orangutan/1). yani filmin ana karakteri alex otomatiklesmis bir meyve degil de otomatiklesmis bir "orman adami" dir.
 • genetik yapıdan homo sapiense * neandertallardan çok daha fazla yakın olan primat
 • erkek ve disileri birbirine odun atarak sirtlarina cikip boyunlarini isirrarak gureserek(pehlivan gibi) ve bunun gibi ilginc ve garip yontemlerle kur yapan hayvandirlar.
 • onlem alinmadigi taktirde 2010 senesine kadar soylarinin tukenecegi soylenen "ormanin yasli adami" .
 • primatlar aleminin canayakınlık kulvarında şempanzelerle başa baş koşan, güneydoğu asya kökenli güzel varlıklar. artık isimlerinin kaba tınlayışından mı yoksa planet of the apes etkisiyle mi bilinmez, bir babun bir şebek kadar alaka görmüyorlar. bense singapur hayvanat bahçesine gidip kahvaltı etmek isteyorum onlarla bir sabah erken.