şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tam hali fasülye gazeteci oray eğinin ekşi sözlük ve facebook'a sansür ve denetim getirilmesini savunduğu 12 şubat 2019 tarihli habertürk yazısıdır.
  ekşi için:
  "türkiye’de ek$isozluk için benzer bir tartışmanın yaşanması gerekiyor ama sürekli erteleniyor: bu platform da doğru-yanlış ayrımını hiç önemsemedi sayfasını kullanıcıların gönüllü içeriğiyle doldururken, şikayet üzerine yer yer hukuki süreç başladı o kadar."
  facebook için "facebook kendisine bağımlı olanları aptallaştırdı, kullandı, uyuşturdu." ifadelerini kullanmıştır.
  sansürcü ve merkezli yapıya destekleyen bu sözde yazara göre her medyaya bir denetim getirilmeliymiş. millennial dediğimiz grubun sosyal medyaya bu kadar kendisini vermesinin sebebi zaten geleneksel basının ve bu gibi dalkavukların baskısından kurtularak özgür düşünce ortamına kavuşmak istemesidir. bugün facebook'ta trump aleyhine binlerce olumsuz haber paylaşabilirsiniz, binlerce öven haber de paylaşabilirsiniz. işte statükonun çakma yazarını en çok da bu rahatsız ediyor. derdi insanların doğru haber alması değil , aldığı haberi biz seçelimdir.
  yazısından alıntılarsak;
  "biz içerik üreticileri (gazeteciler) bugüne kadar ürünümüzü (gazete, tv, dergi vs.) tüketiciye doğrudan, içeriğe müdahale edecek bir aracı olmadan ulaştırabiliyorduk. gazeteler abonelik sistemiyle (türkiye’de kapıcılar) ya da bayiden doğrudan alınıyordu. neyin büyütülüp küçültüleceğine, öne çıkarılıp sayfanın dibine konacağına da karar verenler bizdik."
  ve tabii ki bir şekilde kendini ifade etme fırsatı bulan insanları da aşağılamayı ihmal etmiyor: "internet binlerce insanın kendisini “gazeteci” ilan etmesini sağladı, ancak bu yarım akıllıların saçmalıkları facebook sayesinde önümüze geldi. "
  özetle kararları bizim verdiğimiz eski medyayı istiyoruz çırpınışıdır. düşünseniz bu gibi birinin istediğinin olduğunu, haberleri sadece sabahtan ve ya sadece sözcüden takip edebildiğiniz, herkesi duyabileceğiniz bir sosyal medya olmadığını. facebook günahsızdır her konuda haklıdır demiyorum ama yazarın derdi zaten facebook değil "eski sistem" özlemidir.

  takdir ekşi'nin derken bir ön edit yapma gereği duyuyorum:
  kimdir bu oray eğin, sözde gazeteciliği tamamen bağlantılı olduğu nüfuzlu kişiler ve diyalog kurabildiği ünlülere dayanan boş tenekenin ülkenin önemli ulusal haber kaynaklarında birinde utanmadan yazar yapılabileceğinin kanıtıdır. spordan anlarmışcasına spor, siyasetten anlarmışcasına siyaset özetle sosyal hayatında "mışcasına" duyduğu ne varsa ilgi çekmek için yazan bir şahsiyettir. ona değil onu yazar yapıp bu güne taşıyan basın camiasının kodamanlarının suratına tükürmek gerekir.
 • oray eğin kim diye google araması yaptırmıştır.
 • hayatı boyunca ne bir oray eğin yazısı okumuş ne de habertürk gazetesine beş (yazıyla beş) kuruş verip de evine sokmuş bir yazar olarak, kendimi oray eğin konusunda otomatik sansüre almış olduğumdan benim adıma endişe etmesin. kendisini ciddiye alanlarla da sorunu varsa insaniyet namına bildiğim bir avukat var ona yönlendireyim. kendisi bu işlerde uzmandır.
  (bkz: sabire meltem banko)

  tanım:dikkate değmeyecek olay

  edit: sokmak/sokmamak! bütün mesele bu.
 • adini duydugum ancak ne is yaptigini bugun ogrendigim bir fasistin uyguladigi rezalet.

  halki susturmaya iyi alisti bu ana akim, hukunet yalakasi medya.

  kendisi merak etmesin su demiroren'e devir mevzusu dogru ise zaten muhalif bizler otomatik olarak ucuruluruz.
 • oray diye isim mi olur amına koyayım.

  evlatlık herhalde garibim..
 • haklisin oraycigim
 • ben senden iyi köşe yazısı yazarım oray eğin. gel 1 hafta yer değiştirelim. sen ekşide yaz ben ht'de yazayım.
  okur sayın artar, seni hınzır tırtıl.
 • mantık hatası içeren aptalca bir yazı.

  fikir ileri sürülen bir platformda insanların doğru-yanlış ayrımı yapması için bir üst merci olması gerekir. fakat üst mercinin olduğu yerde de farklı fikir ortaya koymak mümkün değildir.

  birileri oray eğin iyi yazardır diyecek, diğerleri gerizekalının tekidir diyecek. sanırım oray’ın iddiası insanlara bu ikisinden birini kabul ettirmek değildir, zira bunu isteyeceğini sanmıyorum.
 • randomlu güldüm inanamazsın oray eğin..
  sadece ekşi sözlük mü bunun mevzusu yapılarak sansürlenecek yer? twitter, instagram, youtube, bak buralar da binlerce insanın istedi gibi konuşup yazabildiği sosyal medya uğrakları..
  tutturmuşsunuz ekşi sözlük diye, sözlük girsin gözünüze e mi..
  zaten burada gg diye silinen onlarca entry var her gün.. sadece senin istediğin yerlere mi sansür yapılsın.. gereken yerde hatta gerekmeyen yerde bile iki şikayetle entrylerimiz silinirken bu nasıl boş konuşmadır yav..
  sallayınız..

  tanım: adı ayrı soyadı ayrı değişik bir yazarımsının sansür talepli yazımsıdır..
 • her ünlünün çemkirdiği ama hepsinin de okuduğu bir platform ekşi sözlük. zaten mevzubahis küfür olunca mahkeme kararı ile girdi sildirebiliyorlar. onun haricinde sindirilemeyen ne var da denetim istiyorsunuz? her cenahın ortak yorumu burada işte. sizi seven de sevmeyen de yazıyor. okuyup faydalanmak, kendine ekşi aynasından bakmak yerine balta vurmaya çalışıyorlar.

  denetimmiş. sizden olmayan her şey denetlensin zaten.