şükela:  tümü | bugün
 • hayvanlı porno ismi.. ördek.avi..
 • izlemek için, divx codec yüklemek gerekmektedir.
 • tasvip etmediğim av türü...
 • (bkz: güme)
  (bkz: gümeye girmek)
  (bkz: mühre)
 • öncelikle o yıla ait merkez av komisyonu kararlarını yakinen takip etmek gerekli. bu sayede hangi ördek türü avının yasak, hangisinin serbest olduğu kolaylıkla öğrenilebilir. ördekleri rengi, sesi ve profili sayesinde ayırt etmek oldukça kolaydır.

  çatalca'nın celepköy beldesinde tanıdığım bir balıkçı var. ismi lazım değil, kendisi geçimini göl balığı avlayarak ve balıkçı barınağını dışarıdan gelenlere konaklamaya sunarak sağlıyor. ara ara yanına gider ve kuzumu çeviririz. kendisi bu konuda da oldukça kompetan bir kişilik. kuzu, çevirmeye yatırıldığı andan itibaren hazırlanmaya başlarız. genelde kışın veyahut bahar mevsiminin rüzgar yaptığı günlerde ava gitmeyi tercih ediyoruz. avdan geldikten sonra pişen kuzuyu, güveçte pişen ördeği yiyiyor ve yanına rakı ziyafeti yapıyoruz.

  ördekler karlı ve rüzgarlı havalarda alçak uçuş yapıyorlar.
  lakin şöyle bir durum var; soğuk kış günlerinde donan gölün üzerinde gezmek her daim tehlikeli ve tasvip edilmeyen bir hareket. patlayan tüfeğin ses dalgaları bile limitlerinde gezen buz tabakasının kırılmasına vesile olabilir ve donarak can verebilirsiniz*. bu yüzden her av türünde olduğu gibi ördek avında da önce emniyet sağlanmalı.

  tercihen tulum çizme giymenizi öneririm. haricinde taktığınız şapkanın bile kamuflaj desenli olması gerekli. aksi takdirde ördekler çok uyanık hayvanlar olduğu için sizi hemen fark edebilir ve ortamdan uzaklaşabilirler. 70 cm ve üzerinde tam şoklu silahlar bu av türü için uygun. ördek avlayacağım diye 80 metre tepeden uçan ördeğe sıkan haysiyetsizlerde var. hayvanı yaralamaktan başka bir boka yaramaz böyle atışlar. avcılık etiğine uygun değildir. bu avı sadece spor olarak addetmemek gerekli. hayvanı yaralamadan öldürmek gerekli. avladığınız ördeği haliyle yediğimiz için ben bu durumda bir sakınca görmüyorum. antrikotları kütür kütür mideye inderenlerin burada "av çohh kötü bişi" demesine tilt oluyorum. sen nasıl kuzuyu mideye indiriyorsan, ben de bu ördeği mideye indiriyorum. arada zannımca pek bir fark yok.

  konumuza dönmek gerekirse; av esnasında tuzaklar kurmayı, teyp açmayı etik bulmuyorum. bunu yapan avcılar bir günde 50-60 tane hayvanı katlediyorlar. hayvanları kandırıyorlar. yiyebileceğin iki ördekse şayet, iki ördeğini vur ve siktir git. neden nesil kurutma amaçlı av yaparsınız ki? bunu anlayabilmiş değilim..

  av esnasında dikkate alınması gereken hususlar:

  - uygunsuz kıyafetlerle av alanında bulunmayacaksınız
  - sazlık dışında gezinmeyeceksiniz
  - mümkünse sazlıkların içine yatacak ve çıt bile çıkarmayacaksınız
  - sabırlı olacaksınız
  - sigara bile içmeyeceksiniz
  - öncesinde kesinlikle alkol almayacaksınız. zira kazalara sebebiyet verebilirsiniz
  - diğer avcı arkadaşlarınızla aranızda mesafeler olacak
  - tüfek her daim tetikte ve açı olarak hem sizden, hem de arkadaşlarınızdan farklı bir yöne bakacak
  - iletişimi el ve göz uyarılarıyla yapacaksınız
  - mümkünse sabah ayazında, ya da akşam güneş çökerken ava gideceksiniz
  - teknenizde her daim ilk yardım çantası ve yedek mazot bulunduracaksınız. ya da iyi kürek çekmeyi bileceksiniz
  - eğer köpeğiniz* yoksa, derin suya düşen ördeği almak için tulum çizmenize güvenmeyeceksiniz. ansızın bataklığa saplanabilirsiniz. bu yüzden akıntının suya düşen ördeği karaya sürüklemesini sabırla bekleyeceksiniz. bu konuda çok ciddiyim. ölmek isteyen suya girebilir.
  - ördeklerin uçuş karakterini ve çıkardığı sesleri tanımanız gerekli. çıkardığı seslerden sizi fark ettiğini bile anlayabilirsiniz. anlayamazsanız şayet orada boşuna dikilmiş olursunuz.

  ilk etapta aklıma gelenler bunlar. istanbul için en uygun alan durusu-terkos gölü. avladığınız ördeği 2-3 gün buzlukta dinlendirmenizi öneririm. şayet aceleniz yoksa. sonra arpaçık soğanlı, sarımsaklı, tane karabiberli, defne yapraklı, biberli ve dometesli ördek güveç yapabilir ve afiyetle tüketebilirsiniz. kıçına sopayı saplayıp çevirme yapmayı denemeyin. hem 3-4 saatte zor pişer, hem de yavan olur. zira ördek adeleli bir hayvan. kısık ateşi sever, güveci sever, uzun süre pişmeyi sever, yahnileşmeyi sever.