şükela:  tümü | bugün
 • super sevimli yaratiklardir vik vik de denir ordek yavrusuna
 • kesinlikle civcivden daha şirin yaratıklar. bi kere sırf paytak ayakları için sevilebilecek varlıklar bunlar, suya koyunca yüzebilmesi de cabası. ayrıca sanılanın aksine "vak" değil, "ciyk" diye öterler.
 • birine verilebilecek en guzel hediyelerdendir. hayvanlara dokunamayanlar icin bile bir alternatif olusturabilirler. yaninizda durup siz yurudukce yuruyen, siz kosunca badi badi kosan bu bebek ordekleri, buyuduklerinde ne yapacaginizi dusunmeden sevmeniz gerekir.
 • piyasada bulunan kazların cocuklara yanlıs lanse edilmesi hatalı bilinen hayvan... aslında kendisi yesil bogazlı ve kara bisiydir; gagasıda siyah ve dili simsiyahtır....kucukken viyk viyk derken zamanla seslerini vak vak olarak değiştirir ve gelişitirirler.... onune hareketli koydugunuz her nesneyi takip ederler... karpuz kabugu en favori yiyecekleridir.... yalnız kalamazlar.. ısıklı ortamlarda uyuyamazlar hatta egilitilip nereye tuvalet yapacaklarını bile ögrenebilirler.
 • çok hassas olduğu için kolay ölebilen ancak gördüğüm en şirin yaratıklardandır. ölürse diye almaya korkarım ama dayanamayıp en yakın zamanda iki tane edineceğım yavru ... civcivlerden çok daha şirindirler. viyk viyk diye falza yüksek ses çıkarırlar ama yine de çok şekerdirler. bidi bidi yürüyüşleri bile moralinizin en bozuk olduğu anda sizi gülümsetebilir.
 • (varlığını unuttuğunuz zamanlarda) her ötüşünde kapı açtırmaya koşturtan minik. ev sakinlerini pavlov'un köpeğine dönüştürür.
 • korkunca oraya buraya sıçan en bi sevmli hayvan yavrularındandır. insana hemen alışır, tepenizden inmez olur bir süre sonra. o kadar ki bebek ördeğimiz büyüyüp, serpilip, genç bir ördek olduğunda doğal ortamına bırakılıp, kendisi gölde çimerken gizlice ve bir o kadar da sinsice ortamdan sıvışılacaktır fakat durumu anlayan genç ördek o bebekkenki ** sevimliliği ve paytaklığıyla bırakmaz yakanızı, vaklaya vaklaya koşar arkanızdan ve "e ben yüzdüm yeterince, hadi gidelim evimize artık " der. ve olaylar gelişir..
 • bir kısmı büyüyünce portakal ilavesiyle lüks bir restoranda afiyetle tüketilecektir. yazık lan. halbuki ne de tatlı oluyorlardı yavruyken dimi. ah bu insanoğlu yok mu.
 • 3 tanesine hem annelik hem babalık yaptığım sevimli mi sevimli hayvanlar. küçükken civciv yemi ve suyunu eksik etmeyin. 3 haftalık olduktan sonra herşeyi verebilirsiniz. öyle de pisboğaz bir hayvandır. yemek artığı, ekmek, karpuz kabuğu, marul ne varsa götürürler. küçükken sarı olan yavruların tüyleri gün geçtikçe açılır ve karbeyaz renge bürünür. suyu çok seviyor gözükseler de özellikle uzun süre su içinde durmalarına müsaade etmeyin. o paytak paytak yürüyüşleriyle peşimden gelmeleri yok mu insanda ne dert bırakıyor ne tasa..

  edit: imla