şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ordu mensubu insanların bilmemkaçıncı dereceden akrabalarının otel olarak kullanabildikleri mekan.
  lakin bu mekana girmek hiçte kolay değildir. tanımdaki şartı sağladıktan sonra içeriye girebilmiş diğer insanlara benzemek için önce bir tornadan geçmeniz gerekmektedir. saçınız uzunsa küpeniz warsa yok etek tıraşınızı yapmamışsanız giremezsiniz bu güzide müesseseye girdikten sonrada çok dikkatli olunması şarttır. çimenlere basmamak ve bulunan tüm ışıkları lüzumsuz ise söndürmek gerekmektedir
 • hep de sehrin en güzel yerlerinde bulunan, her önünden geçisimde asker bi koca bulmaliyim dememe sebep olan tesis.
 • kara kuvvetlerine ait olanlarina girmenin zor oldugu, denizcilere ait olanlarının ise epey kolay oldugu, hatta bazi yerlerde (ankara merkez, istanbul harbiye, kalender, fbahce gibi) pasadan asagisinin pek kurtarmadigi yerler. fenerbahce ordu evine hatunu sokacam diye anami aglatmislardi o da ayri. illa evli olmak lazimmis.
 • saçma kuralları olan(bir insan şortlu diye berbere alınmaması mesela) ama herşeyin çok ucuz olduğu mekan
 • mevsimlere göre girişte kılık kıyafet düzeni olan , içeriye gimek için özel bir karta ihtiyaç duyulan ki bu kartın verilişiyle ilgili saçma sapan kurallar mevcuttur . mesela babanız askerse ve vefat etmişse , ancak anneniz yaşadığı sürece orduevlerinden yararlanabilirsini vs gibi kurallardır bunlar.
  ayrıca orduevlerinde askerler hizmet ettikler bütün baylara komutanım diye hitap ederler ; güzel bahçeleri , havuzları ve pastaneleri vardır.
 • ucuz fiyatlarina her zaman ozendigim, ayrica istanbulun en ucuz kapali yuzme havuzu nu bulunduran ve girme hakkim bulunmayan mekan.
 • orduevlerinde aksamları yemek salonuna kotla girilmez kuralını istismar etmeye calısanlara dur demek ve askerlerini "du bakiim şu sanki kot, ama kumaş da olabilir, belki de bambaşka bişidir" çok-leminden kurtarmak için dahiyane bi fikir bulmuş ankara merkez orduevinde bir albay.olay şöyle:
  - giremessinis hanfendi!
  - ae nie ki?
  - kotla almıyorus
  - ii de kot diil ki bu kumas pantolon rengi benzio sadece (bu kısım palavra diil)
  - olmas.albayım kot gibi görünen herşey kottur dedi, giremessinis
  - ae sapıtmış bunnar!!
 • pizzanin üzerindeki ketcap ve mayonezin bile adisyona islendigi bir mekan (konya ast.ord.evi)