şükela:  tümü | bugün soru sor
  • amerika'da turk findigi bulamiyorum diyenlere hem ayni kalitede hem daha ucuz findik alternatifi.

    oregon son 35 yilda bilincli olarak findik uretimine yonelmis. ziraat muhendisliginin sinirlarini zorlayarak dunyanin en verimli findik bahcelerine sahip. tam kapasiteye ulasmasi icin bir on yil daha gecmesi gerekiyor. yani on yil sonra dunya uretiminin yuzde 75ine sahip guzide ulkemizi tahtindan indirilmis olabilir ve turkiyede made in usa tadim findik yiyor olabiliriz.
  • bildiğim kadarıyla fındık üretimine ciddi yatırım yapıyorlar fakat hala kaliteyi yakalayabilmiş değiller. tabii bizim ülkemizde de boş durulmadı fındık ekim alanları artırıldı kalite iyi olduğu için alıcısı da çok oluyor haliyle. maliyet unsuruna gelince tabii adamlar düz arazide bahçe tarımı yapıyorlar ve tarımsal mekanizasyondan sonuna kadar faydalanıyorlar. ayrıca her çiftçinin ciddi anlamda arazisi var be ölçek ekonomisi dediğimiz sabit maliyetleri ve birim başına değişken maliyetleri düşürerek uygun fiyata satış imkanları var.
  • oregon findiklari, boyle soyleyince basketbol takimi gibi duruyor, su an da amerikadaki en ucuz findik. poundu 6.99 trader joe's da. bu seneki findiklar biraz kucuk gibi gecen seneye nazaran, findiktan anlayan aydinlatsin bizi.