şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: harabe)
 • eskiden mimarlara girişi bedava olan artık çatır çatır parasını ödediğimiz taş yığınları.
 • (bkz: oren bayan)
 • tarihi yıkıntı ve kalıntıların bulunduğu, arkeolojik değeri bulunan alanlara verilen ad.
 • halkımız arkeolojik sit alanında piknik yapmayı seven tarih blinci yüksek arkeolojiperverlerden mürekkep olduğundan, mesire yeri olarak algılanır bu yerler.
 • dedelerimizin "gavur mezarı" diye adlandırdıkları yerlerdir.
 • kalıntı alanlarına verilen addır.

  ne hikmetse geçmişimizin bulunduğu bu yerlere gereken önem ve özen gösterilmez. seralar, binalar, tarlalar ören yerinin dibine kadar girmiştir. aracınızla gidersiniz, çevreyi sahiplenmiş esnaf kılıklı çakallar girişe park edebileceğiniz halde sizi yaklaştırmamak için elinden geleni yapar, güç bela aracı park edersiniz, bilet/kart kontrol noktasına kadar incik boncuk satan başka çakallar taciz eder. çoğu zaman kapıda broşür bulamazsınız, bulsanız da bildiğiniz dillerde olanlar tükenmiştir. her şeyi aşıp içeri girdiniz, diğer ziyaretçiler selfi çubuklarını gözünüze olmadı kadrajınıza sokar. sizin bakmaya doyamadığınız antik eserlere çöpünü bırakır, uyarırsınız çemkirir. diğer insanları yok saymayı becerip bakınmaya devam ettiğinizde sprey boyalı vandalların icraatlerini görüp söversiniz. üzülürsünüz, dertlenirsiniz. saymakla bitmez velhasıl.

  turizm ve geçmişi korumak adına acil eylem planları yapılması gereken yerlerdir.
 • (bkz: #70584712)

  "o antik kent benim bu ören yeri benim" diye gezen gezginler için güzel bir kılavuz.
 • ören aslında anadolu'ya özgü bir tabirdir, ve tam karşılığı harabe değil.

  harabe, antik kalıntı vb. tabirler bize hem kelime olarak hem de bakış açısı olarak dışarıdan geldi. bu terimlerde pozitivist ve bilimsel bakış açısı vardır ve o yerin ölü olduğu anlamını taşır.

  ören ise tam olarak ölü değildir, daha doğrusu yaşayanlarla o yer arasında bir bağlantı bulunur. türbe ziyaret etmek gibi, veya bir ağaca çaput bağlamak gibi, o yerin bir özelliği olduğu düşünülür. bu yüzden insanların buraya gitmeleri, bu bakış açısına sahip pek çok kişi tarafında anlaşılmayarak "pikniğe gidiyorlar" şeklinde yorumlanabilir, fakat aslında daha fazlası vardır.

  bu insanımızın ruhunun çok derinine nakşedilmiş, bu yüzden de tahminimce çook çok eskilerden miras kalan bir his. gerek islam (yukarıdaki gavur mezarı örneği), gerekse bilimsel düşünce (batıl inanç vs) bu %100 anadolu, %100 biz olan bu hisle çok uzun süredir mücadele veriyor.

  bilimsel bakış açısının hiç bir mana veremediği, göbekli tepe'nin o dönemki insanlar tarafından bilinçli bir şekilde gömülmüş olması olayının izahına dair bir ipucu olduğunu düşünüyorum.