şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: carl orff)
 • olympus fotograf makinalarda islenmemis (raw) fotograflara verilen isim.
 • insana avusturya'ya yerlesmeyi düsündürtecek ütopik bi kanal bu orf (1-2). rastgele zap yapip reklama denk gelme olasiligi düses atmaktan biraz hallice. zira devlet kanali oldugu icin gelirleri tipki almanya'da oldugu gibi televizyon vergilerden saglaniyor.
  özellikle haftasonlari ve bayramlarda (noel, paskalya vb.) blockbuster veya kült filmler yayinliyorlar. üstelik bastan sona tek reklam girmeden. seinfeld, king of queens gibi efsane dizilerin yaninda desperate housewives gibi aktüel diziler de bunlarda.

  formula 1 ve milli maclar yetmiyormus gibi her sampiyonlar ligi carsambasinda da gecenin en önemli macini veriyolar. mesela bu sene su ana kadar inter-barcelona, bayern-juventus ve real madrid-milan maclari naklen yayinlandi. üstelik mac baslamadan yarim saat önce istatistikler, ilginc haberler, detaylar ve avusturyali efsane futbolcu herbert prohaska esliginde yorumlardan olusan bi program var. mac bittikten sonra da o gecenin tüm maclarinin 5-10 dakikalik özetleri geliyor.
  tek üzüldügüm nokta cok boktan bi liglerinin olmasi. zira haftasonlari avusturya liginden maclar da naklen yayinlaniyor. ama salzburg-rapid wien maci pek cekici gelmiyor insana
 • açılımı österreichischer rundfunk olan, avusturya'nın devlet televizyonu.

  sadece iki kanalı olmasına rağmen kaliteli tv yayıncılığının en güzel örneklerinden biridir. orf 1'de genelde film ve stüdyo programları, yarışmalar yayınlanır. orf 2'de ise çok kaliteli belgeseller, talk showlar ve diğer programlar yayınlanır. anahaber bültenlerini ise ortak yayın ile yayınlarlar.

  reklam süresi genelde bir dakika falandır çünkü kanalın bütçesi inanılmaz yüksektir. bu sebeple avusturya'da televizyon vergisi de çok yüksektir.

  edit: imla
 • kendimi bildim bileli program aralarinda reklama yer vermeyen, seyir zevkinin icine etmeyen, olaganüstü kaliteli bir yayincilik anlayisina sahip, newsflash gibi kisa haberlerle ne olup ne bittiginden haberdar eden, ayni haberleri müzik esliginde sunmayan, mis gibi bir televizyon kanalidir.

  bu kanalda, soguk kis günlerinde ana haber saatine kadar kayak sporundan baska hic bir sey izleyemezsiniz yalniz, onu da belirtelim.
 • kontagiyöz pustuler dermatitis veya kabuklanmış ağız diye de bilinen koyun ve keçiler için çok önemli bir hastalıktır. yayılma oranı çok yüksektir. deride ezik ve çarpmaların olduğu yerlerde gelişir. bundan dolayı lezyonlar süt emen kuzuların dudaklarında, koyunların memelerinde ve özellikle sert otlara sahip merada otlayan koyunların dudaklarında oluşur. enfeksiyon omuz, uyluk, genital bölge ve koronada oluşabilmektedir. koronadaki bu bozukluklara ''çilek ayak yarası'' adı verilir. etkilenen dokular zamanla tamamen yitirilir. aşılama 6 ay kesin koruma sağlar.
 • küçükbaş hayvanlardan insanlara geçen viral cilt hastalığı. ülkemizde genelde kurban bayramı sonrası görülür. el parmaklarında kızarık bazen su toplayan tek veya birkaç kabarıklık şeklinde olur. etkeni virüs olduğu için herhangi bir tedavisi yoktur. 2-3 hafta içinde kendiliğinden iyileşir.
 • kurban bayrami sonrasi piyasaya cikmaya baslayan hastalik. bayramda kurban kesen ve ya kesilmis kurbani elleyen kisi iseniz ve su aralar elinizde iltihapli gibi şişlik olursa ellemeyin deşmeyin 1-2 hafta icinde kendi kendine iyilesir. kurcalanan lezyonlar yayilip daha gec iyilesir.
 • çaylak hekimlere not: abse zannedip orfu boşaltmaya çalışmayın. ben yaptım siz yapmayın.