şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: carl orff)
 • within temptation'un jillian $arkisinin degi$ik sozlerle yazilmi$ ilk halinin ismi.
 • çocukların doğal müzik yeteneklerini, basit ve vurmalı çalgılarla, bedenlerini kullanarak(el çırpma, ayak vurma vs.) ve dahi ritmi takip ederek geliştirilebileceğini düşünen carl orff' un şahanesi. bir çok eğitim programı ile uyumlu bir teknik olduğu gibi, hem çocuklar, hem öğretmen açısından eğlenceli bir eğitim süreci geçirilmesini sağlar. çocuklar bilgileri(konu ne olursa olsun) ritme dayalı şekilde öğrenirler. ritm takibi, şarkı oluşturma, müziğe göre hareket etme gibi etkinlikler, çocukların müzik becerilerini geliştirirken, bu eğlenceli yolla öğrendikleri bilgileri de unutmamış olurlar.

  örneğin anaokulunda, 6 yaş grubunda sebzeleri öğretmek için, ister beden ister basit müzik aletleri ile, bir şarkı eşliğinde hem eğlenceli hem de akılda kalıcı olabilmektedir.

  özellikle didaktik eğitimi benimsemeyen okul ve öğretmenler için gerçekten yaratıcılığı destekleyen bir çalışma biçimidir. ayrıca çocukların benlik farkındalıklarını, sosyal becerilerini, duygusal gelişimlerini vb. gibi bir çok yönlerini de destekler.

  **türkiye' de çok az okulda uygulanmaktadır. kişisel fikrim, yalnızca anaokullarında değil, özel eğitimde de kullanılmasının son derece faideli olacağı yönündedir. keşke türkiye' de de, çocuk gelişimi ve pdr dahil, çocuklarla ilgili eğitim veren bütün üniversitelere ders olarak konsa.**
 • okul öncesi ve çocukluk döneminde, ritm duygusunun geliştirilmesi, her yetenek ve ilgi alanından öğrencinin müzik, drama ve dansla meşgul olması amacıyla geliştirilmiş bir yaklaşımdır. bu yaklaşımda öncelik çocuklarda müzik kulağını geliştirmek amacıyla onların perküsyon aletler aracılığıyla, gözlem yaparak ritmik müzikleri taklit etmesini sağlamak, uzun vadede çocuğun kendi müziğini üretebilmesine katkıda bulunmaktır.
 • orff’un en önemli prensiplerinden biri sınıfta yetenekli çocukları ön plana çıkarmayıp her çocuğun kendini ifade etme ritmine göre, hareket ve ritimle katılımını sağlamasıdır. tüm öğrencileri kabul eder. bu en önemli pedagojik yaklaşımıdır.

  doğaçlamayla renklenen derslerde çocukların oluşturduğu enstrümanlarla başlayan ritimler zamanla notalara, gerçek enstrümanlara ve dansa dönüşür. çocuğun psikolojik gelişimine önemli katkıları olan yaklaşım süreç odaklıdır.

  kaynak ve fazlası
 • alman besteci carl orff tarafından toplumun temelinin çocuklar olduğu ve çocukların gelişiminin toplumu geliştireceği inancıyla oluşturulmuş dans, ritim ve şarkılar ile bezeli bir eğitim yöntemidir.
 • her çocuğun alması gereken eğitimlerden biridir, tabi alanında yetkin kişilerden olmak koşuluyla.
hesabın var mı? giriş yap