*

şükela:  tümü | bugün soru sor
 • öldükten sonra böcekler tarafından yenecek olmak basligini gordum. bir senedir kanser tedavisi goruyorum ve artik yapacak tedavi kalmadi, yakinda olecegim. en azindan birkac kisiyi bu konuda ikna edebilirsem faydali olurum diye dusunuyorum. sizden de yardim bekliyorum organ bagisi konusunda bilgilendirme icin.

  olmek herkesin basina gelecek bir sey ve endiselenmek normal. ama olumden sonra,
  - inancli iseniz ruhunuz bedenden ayrilacak. sizi yoktan var eden allah sizi eksiksiz tekrar yaratma gucune de sahip. hz. ibrahim'e bunu kanitlayan (meshur kusu oldur, parcalarini farkli yere koy ve kus sana canli gelecek kissasi) de o. diyanete gore organ bagisi caizdir.
  - inancsizsaniz ise, vucudunuzu yakmak, toprak olmasini dusunmektense, birilerine yardimci oldugunuzu dusunmek daha iyi degil mi?

  endiseler olabilir, vucudum kesilecek vb. gibi. inanin onemli degil. bir sene once doktorun %70 ihtimalle uyanmama riski oldugunu soyledigi bir ameliyat gecirdim. siz uyutulduktan sonra hatirlamiyorsunuz hicbir seyi, dert etmeyin. alinan organlardan dolayi bir aci cekmeyeceksiniz. yarali olarak hastaneye duserim de beni organlarim icin oldururler diye dusunmeyin, hicbir doktor da yarali hasta olse de organlarini alsam demez. cunku organin hangi hastaya gidecegine o doktor karar vermiyor, merkezi sistemden gidiyor ve her organ herkese uymuyor.

  simdi, suradan bir istatistiklere bakin:
  https://organkds.saglik.gov.tr/…aspx?q=organbekleme
  24 bin kisi organ bekliyor. 2400 kisiye ise nakil yapilmis gecen yil. organ bekleyenlerin hepsinin ailesi var. acilar icinde bazilari. siz ise oldugunuzde 15 kadar kisiye faydali olabilirsiniz. dusunun ki, olumunuz ailenizi uzecek ama yuzlerce insan sizi hayirla anacak. ailenizle belki bag kuracaklar, iyi insandi denilecek ardinizdan.

  bunu yapmak kolay.
  edevlet uzerinden, e-nabiz sitesine girip organ bagiscisi olmak istiyorumu isaretleyin.
  ailenize organ bagiscisi olmak istediginizi soyleyin.
  ehliyetinize isletin.
  cuzdaninizda bir kagida yazip imza atin bagis isteginizi.

  emin olun olum aninizda bunu bilmek, bu dunyada olumunuzle bile birilerine faydali oluyorum diye dusunmek isteyeceginız birsey. 20 bin kisi ve ailelerini bir kez daha dusunun.

  devletın enabiz sitesi:
  https://enabiz.gov.tr/organbagisi.aspx
 • bir şey bağışlamak istiyorsanız ölmeyi beklemeyin!
  (bkz: kemik iliği bağışı)
  not: ilik nakli ile hayatı kurtulan biri...
 • yaşarken kanınızı, iliğinizi (artık başka ne bağışlanıyorsa bir bilirkişi gelip buraya sıralı tam liste yazsın lütfen), öldükten sonra da organlarınızı bağışlayarak diğer insanlara yaşam ümidi olma kampanyası.

  organ bağışlamak istediğimi belirtmeme ve gerekli evrakları imzalamama rağmen ehliyetimde nedense bu kısım boş bırakılmış. yine de cüzdanımda tarihli imzalı bir yazı taşıyorum geçerli olur mu bilmem tabii. aileme ve yakınlarıma da bu isteğimi bildirdim, eğer böyle bir durum olursa tereddüt etmemeleri gerektiğini ve organlarımı bağışlamalarını istedim.

  keşke bu konuda devlet daha özenli olsa ama olmuyor işte, iş bize düşüyor. lütfen etrafınızdaki insanlara kan/ilik/organ bağışının önemini anlatın.
 • enabiz.gov.tr'de sorulara cevaplar soyle:

  ne zaman organlarımı bağışlayabilirim?

  kişi hayatta iken kendi serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra organ ve dokularının ihtiyacı olan hastalar için kullanılmasına izin verebilir veya hayatta iken bu konuda bir beyanda bulunmamışsa yine tıbben yaşamı sona erdikten sonra yakınları tarafından organ ve dokuları bağışlanabilir.

  organ bağışından vazgeçebilir misiniz?

  organ bağışından vazgeçebilirsiniz. organ bağışından vazgeçtiğinizde, organ bağışı yapılan birimlerden herhangi birisine başvurarak talebinizi iletmeniz halinde bağışınız iptal edilir.

  aileden izin alınır mı?

  organ bağışı kişinin vasiyeti niteliğindedir. bağış kartı ve form doldurulur iken formun bir bölümünde beyin ölümü gerçekleştikten sonra ulaşılması gereken kişi ibaresi bulunmaktadır. organ bağış kartınız olsa bile; kişinin beyin ölümü gerçekleştiğinde organ bağışı için gerekli yazılı onay aileden alınır. kişilerin organ bağışında bulundukları bilgisini aileleri ile paylaşmaları, ailenin onay vermesini kolaylaştırmaktadır.

  organ bağışı için yaş sınırı var mıdır?

  organ nakli yasasına göre canlıdan canlıya organ bağışında 18 yaş altındaki kişilerden organ alınmaz. ancak, kadavradan yapılan bağışlarda yaş sınırı yoktur. ölen bir yenidoğan bebeğin bağışlanan organları kullanılacağı gibi doksanlı yaşlardaki bir vericinin de organları kullanılabilir. bağışlanan organların kullanılıp kullanılamayacağına nakli gerçekleştirecek olan cerrah karar verir.

  sağlık sorunlarınız var buna rağmen bağışladığınız organlarınız kullanılabilir mi?

  ileri yaş, süregelen sağlık sorunları, alkol ve sigara alışkanlığı organ bağışına engel değildir. bağışlanan organların kullanılıp kullanılamayacağına nakli gerçekleştirecek olan cerrah karar verir.

  ölen bir kişinin organları alınırken vücut bütünlüğü bozulur mu?

  yaygın inanışın tam tersine ölen bir kişinin bağışlanan organlarının başka hastaların tedavisinde kullanılabilmesi için organ çıkarım ameliyatının normal ameliyathane koşullarında ve normal ameliyat tekniklerine göre yapılması gereklidir. tıpkı canlı bir insana ameliyat yapıyormuş gibi multidisipliner bir yaklaşım ile işlem yapılır. eğer karın içi organlar çıkarılacaksa göbek üstü ve altı bir orta hat kesisi ile, kalp ve akciğerler çıkarılacak ise göğüs kafesi ön duvarından yapılacak bir orta hat kesisi ile organlar çıkarılır. yine normal ameliyat teknikleri ile gayet özentili bir şekilde cilt kapatılarak cenazeye saygı içerisinde temizliği yapılarak morga gönderilir. görüldüğü gibi burada cesedin parçalanması veya vücut bütünlüğünün bozulması gibi bir durum söz konusu değildir.

  bağışladığım organlar adaletli bir şekilde ihtiyacı olanlara nakledilir mi?

  ölen kişilerin bağışlanan organları sağlık bakanlığı organ nakli ulusal koordinasyon sistemi içerisinde akademisyenlerden oluşan bilimsel danışma komisyonlarının belirlediği kurallar ve prensipler çerçevesinde organ nakli merkezlerine ve hastalara tahsis edilmektedir. ırk, din, dil, cinsiyet ve statü farkı gözetmeksizin kurallar katı bir şekilde uygulanarak organlar en uygun hastalara adalet ve şeffaflık ilkeleri çerçevesinde nakledilmektedir.