şükela:  tümü | bugün
 • çok üzgünüm ama böyle bir gelişme yok. ama olsaydı herkesin kar sağladığı bir durum olurdu. şöyle ki :
  askerdeyken veya gitmeden önce organlarını bağışlarsa askerliği 1 veya 2 ay kısalır. böylece hem askerlik bir nebze olsun daha az zor gelir hem de pek çok insan yaşama şansı bulur.

  ayrıca askerdeyken pek çok gereksiz iş yapılmaktadır. bunun yerine sınırlarda görevli olmayan askerler , orman yangınlarının sıklıkla gerçekleştiği bölgelere ağaç dikmekle ve çevreyi düzenlemekle görevlendirilse çok daha faydalı olabilirler.

  bir de askerlerin üç ayda bir kan bağışı yapmaları istense pek çok kişinin hayatı yine kurtulmuş olur.
 • rica ederim boyle verimli onerilerle gelmeyin, buralarda verimli olmaya hos bakilmaz.

  guzel fikirdir.
 • piçlik yapılır, askerden döndüklerinde de iptal ederler, zaten bağışçı olunsa bile öldükten sonra bağışın onaylanma yetkisi yine ailede, vasilerde. hayattayken bağışçı olmayı kabul etmenin malesef bir yaptırımı yok.
 • "bir de askerlerin üç ayda bir kan bağışı yapmaları istense pek çok kişinin hayatı yine kurtulmuş olur."

  eğer cümleden anladığım zorunluluk durumuyusa; böyle bir şey istenemez. zaten kızılay askeriyeyi dönem dönem ziyaret edip bağış yapmak isteyenlerden kan bağışlarını alıyorlar.

  ben de askerdeyken o gün çalışmamak ve yatmak adına kan bağışlamıştım. kendi çıkarım adına iyi bir iş yapmış olsam da o gün yatmama izin vermedi komutanlar. soda ve kek ile ortamdan ayrılıp 800. defa bozduğumuz çadırları 801. defa kurmaya devam ettik. hava 50 derece.