şükela:  tümü | bugün
105 entry daha
  • ülkemizde olmayan ve asla olamayacak tarımdır. organik madde oranının topraklarımızda yüzde birin altında olması yüksek oranda kompoze gübre kullanma ihtiyacını ortaya çıkartıyor. bu sadece tek neden daha başka bir sürü durum var, olabilir mi evet olabilir neden olmasın sonuçta atomu parçalamıyoruz sadece biraz daha özen ve çalışma ile bahçemizi veya tarlamızı istenmeyen durumlara karşı doğal yollardan korumamız gerekiyor (sera diye içinden geçirenlere cevaben sera zaten organik tarımın felsefesine tezattır). bu dediklerin yapılıyor ya bunun adına çalışan hatta ihraç rekorları kıran büyük firmalar var ya! evet var, haklısın bizzat kendim de çalıştım bunlardan birinde gel gör ne organiği sıkı bir denetleme yapsan ki bu ülkede asla olmayan ve olamayacak durum inan konvansiyonel tarımdan daha fazla kimyasal ilaç ve gübre kullanılıyor. sadece hasat öncesi kimyasal ilacın parçalanma zamanını ayarlamak yeterli bu durum için. zaten herhangi bir sorunda sözüm ona bakanlık tarafından denetim yetkisi verilmiş özel kuruluş ksk'lar büyük müşterisini kaçırmamak için çoğu şeye göz yumuyorlar (bazı kriterleri yerine getirmiş gibi göstererek). yalnız bunlarla da kalmayıp arazinin dekarına hesaplanan ürün miktarı fazla yazılarak talepler yetersiz kaldığında dışarıdan kalıntı riski olmayan ürünler satın alınıp organik proje adı altında iç ve dış pazara satılıyor . bu yüzdendir yapılan uygulamardan ziyade beyin ve ahlakın değişimi şart fakat para bu iki özelliğe daha ağır bastığı için organik bize gelmez gidene de fayda etmez der susarım.

e işte organik, kalıntı yokmuş ya :).

sadece üç buçuk ay katlanabildim organiğin kirli ve kimyasal dünyasına.