şükela:  tümü | bugün
 • organik ürünlerin güvenirligi hakkinda tüketiciyi tatmin eden kontrol sertifikasyon kuruluşu tarafindan denetlenen sertifika.
 • organik tarımda kontrol kaniti.

  " organik ürünler gerçekten güvenilir mi? bir ürünün organik olduğunu acaba nasıl anlarız ? peki doğal gıda ile organik gıda arasında ne gibi farklar var? işte, tüketicilerimizde en çok kafa karışıklığına neden olan sorular... bu hafta bu soruların cevapları üzerinde duracağız aynı zamanda organik ürünlerde sertifikasyon işleminden bahsedeceğiz.

  üretici bir firmanın organik üretim yapabilmesi için öncelikle bir kontrol sertifikasyon kuruluşu (ksk) ile sözleşme yapması, ksk tarafından da üretimin tüm aşamalarının kontrol edilmesi gerekmektedir. türkiye’de gıda tarım ve hayvancılık bakanlığı tarafından, akreditasyonu sağlanmış 28 tane kontrol kuruluşu bulunmaktadır. bunların bir bölümü yurt dışı kaynaklı olup bir bölümü de yerli kontrol kuruluşlarıdır. bu kuruluşlar; ımo, ecocert, ecotar, ıcea, ceres, orser, anadolu ekolojik ürünler, turkgap tarım uygulamları, nıssert, ımc, anka global, egetar, bıo ınspecta, nopcert, başak ekolojik ürünler, ctr, ıccs, likya, ekoınspekt, bcs, control unıon (cu), ecos, etko, kalıtest, ortar, kayos, bıobel, ve tuscert’ tir. bu kuruluşlar, tr 5262 sayılı organik tarım kanunun, 27676 sayılı resmi gazetede belirtilen, organik tarım esasları ve uygulamasına ilişkin yönetmelikler kapsamında sertifikasyon işlemi yapmaktadırlar.

  sertifikalandırma işleminin basamakları şu şekildedir;

  üretici firmanın ksk’ya başavurusu ve denetim kuruluşunun üretici firmayı uygun bulması durumunda sözleşmenin hazırlanması (uygunluk koşullarını detaylı olarak, organik tarım esasları ve uygulamasına ilişkin yönetmelikte görmek için tıklayınız.)
  üretim yapacak olan firmanın şirket evrakları ve sözleşmeyi kontrol kuruluşuna vermesi
  üretici tarafından verilen bilgilerin, ksk tarafından otbis’e (organik tarım bilgi işlem sistemi) girilmesi
  risk durumlarına göre arazi ve işlem kontrollerinin yapılması (risk durum analizi üründen ürüne farklılık gösterir)
  yapılan işletme ve arazi kontrollerinin raporlandırılması ve sertifikasyon birimine sunulması
  ksk tarafından eksikliklerin üretici firmaya bildirilmesi
  eksikliklerin tamamlanması sonucu sertifikanın hazırlanması
  ksk tarafından hazırlanan sertifika master sertifika (müteşebbis sertifikası)’dır. master sertifika, üretici firmanın hangi ürünler ürettiğini ve hangi aşamada organik olduğunu belirten matbu dökümandır. sonrasında ise her fatura karşılığında ksk tarafından ürün sertifikası düzenlenir. kontrol ve sertifikasyon kuruluşunun üretici firmaada yaptığı kontroller belirtilmiştir.

  organik tarımda geçiş dönemi

  organik ürün üretimine başlandığında, ürünlere hemen organik diyemeyiz çünkü aynı topraklarda daha önce konvansiyonel ürünler yetiştirilmiş olabilir. bu yüzden bir geçiş süreci olacaktır. geçiş süreci organik üretime başlanmasından, organik ürünün belgelendirilmesine kadar geçen dönemdir.

  tek yıllık bitkilerde, geçiş süreci ekim tarihinden itibarinden 2 takvim yılıdır. tek yıllık ürünlere örnek olarak sebze ve bakliyatlar verilebilir. çok yıllık bitkilerde geçiş süreci ise hasat tarihinden itibaren 3 takvim yılıdır. çok yıllık bitkilere de meyveler örnek verilebilir.

  organik ürün ile doğal ürün arasındaki fark

  tüketiciler tarafından çok karıştırılan bir konudur. doğal ürün ile organik ürün aynı şey değildir. organik ürünlerin her aşaması kontrol edilir ve denetlenir. doğal ürünlerin ise her aşaması denetim ve kontrolden geçmez. bir ürünün organik olduğunu ispatlayabiliriz fakat doğal olduğunu ispatlayamayız.

  bir örnek üzerinden gidelim ve kekiği ele alalım. organik kekik demek, ksk tarafından kontrolü yapılmış, resmi makamlarca toplama izni alınmış, toplayıcılarının kontrol edildiği ve etiketlemesinin sertifikasyon kuruluşu tarafından kontrol edildiği üründür. doğal kekikte ise, aşırı toplamayla ilgili bir kısıt yoktur. bölgedeki kirlilik kaynaklarının denetimi ve kontrolü resmi kuruluşça yapılmaz sertifika gerektirmez ve etiketli olarak satılmaz.

  organik ürünleri alırken dikkat edilmelidir. ürünün organik olduğu mutlaka paket üzerindeki etikette belirtilmeli, paketlerin üzerinde tc 5262 sayılı tarım kanunu ve ilgili yönetmeliğe dair ibareler olmalıdır. ayrıca aldığınız ürünün üzerinde tarım, gıda ve hayvancılık bakanlığı’nın organik tarım logosu ile kontrol kuruluşunun logosu bulunmalıdır. organik ürünleri aldığınız yerlerden ürünlerin organik sertifikasını sormak sizin hakkınızdır. "

  (bkz: https://www.cityfarm.com.tr/…on&catid=31&itemid=139)
 • ambalajlı her şeyin sağlığımızı tehdit ettiği bu kara çağda, marketlerde normalin 2-3 katı fiyatına aldığımız organik sertifikalı ürünlerin güvenilirliği bana kalırsa soru işaretleriyle dolu.

  bu sertifikanın özel şirketlerce verilmesi, her türlü istismara açık. bu sertifikayı alırken pek tabi birtakım koşulları sağlamanız gerekiyor fakat bunu özel bir şirketin inisiyatifine bırakmak fırsatçılara açık kapı bırakıyor.

  daha önce birkaç özel şirketle bu sertifikanın nasıl alınabildigine dair görüştüm ve profesyonellikten uzak yalnızca para odaklı bir yaklaşım içinde oldukları kanaatine vardım. gerekli kontrollerin gerektiği gibi yapıldığından emin olmamakla birlikte belli rüşvetlerle organik olmayan bir ürüne organik sertifikası verilmediğinden kimse emin olamaz.

  belki doğrudur belki yanlıştır bundan emin değilim ama ben bu ülke insanını tanıyorsam, bir yerde istismar edilecek bir açık kapı bırakılmışsa her türlü istismar edilir bundan eminim.

  zehirlendikten sonra neden 2 katı para verip daha pahalıya zehirlenelim ki.

  acilen bir devlet kurumunu bu işin başına getirmek gerekiyor. doğrusu bu.
 • çağımızın en büyük kandırmacalarından birisi bu organik gıda işi, sertifikası da olaya tüy dikiyor.
  marketlerde organik unun kilosunu 8 lira’ya satıyorlar.

  laboratuvar ortamında geliştirilmiş hibrit tohumları organik yöntemlerle yetiştirseniz ne olur? yetiştirmeseniz ne olur?

  tamamen yalan dolan para tuzağı.