şükela:  tümü | bugün
 • tütüncülerin ve onların yalanlarına kanan bir kısım vatandaşın sanrısı. organik ve gdo'suz tütün geldi diye afiş asıyor uyanık herif.
 • son moda beslenme şeklinin sigara mevzusunda tezahürü.
  benim etrafımda da var bu arkadaşlardan ve ciddi ciddi inanıyorlar nefes çekildiği an 600 santigrat dereceye çıkarak yanan bir alev topunun organik olduğuna.
  tüm beslenmesini sahte bir "organik" dünyası üzerinden yaptığını zanneden birinden bu tavrı görmek garip değil gerçi.

  bbc earth diye bi kanal var. orda yayınlanan trust me i am a doctor belgeseli bu gibi yanlış tercihleri, doğru zannedilen yanlışları biraz da daşşak geçerek deşifre ediyor.
 • tütün bitkisi evrimsel süreci boyunca bitkiyi yapraklarından yiyerek var oluşunu tehdit eden kurtçuklarla mücadele etmiş ve bu evrimsel süreçte 10 karbonlu bir molekül olan nikotini geliştirmiştir. nikotin, kurtçuklar ve diğer canlılar tarafından tüketildiğinde zehirliyeci etkilere sahip bir moleküldür. bu özelliği sayesinde özellikle 2. dünya savaşı sonrası böcek ilacı olarak kullanılmıştır. tütün bitkisi de bu molekülü üretip yapraklarında barındırması sayesinde yapraklarının kurtçuklar ve diğer canlılar tarafından tüketilmesinin önüne geçer. bu savunma mekanizması yalnızca tütün bitkisi tarafından kullanılmaz. patlıcangiller familyasına ait bir çok bitki tarafından da kullanılır. doğal ve organik tütünde ise işlenmiş tütüne göre daha yüksek miktarda nikotin bulunur. bu da onu daha zararlı yapar.

  yani aslında organik tütün barındırdığı nikotin miktarı yüzünden daha fazla zararlıdır.