• herhangi bir şekilde, belli bir amaç etrafında toplanmaya karar verdikleri takdirde, emellerini rahatça gerçekleştirebilecek gruplardır bunlar.

mesela "sabah kuşağı teyzeleri"...

karizmatik bir lider kılavuzluğunda, kendi seçtikleri herhangi bir sosyal düzene hepimizi taşıyacak kararlılıkta olduklarına inandığım insanlardır.
    bir kere, davalarına sırt çevirmeyecekleri aşikardır; her gün izledikleri programın telefonunu düşürmek için hayatlarını ahizeyle yapışık geçirenleri mi dersiniz, yoksa işi bir adım öteye götürüp kanal kanal dolaşan, part-time alkış makinesi olarak yaşayanları mı bilemem ama, bu teyzelerin takip ettikleri değerlere oldukça vefalı oldukları su götürmez bir gerçektir.

ikinci olarak, sayıları yadsınamayacak kadar fazladır. zira şehirdi, gelir seviyesiydi, sosyal sınıftı çok da fark etmeden, şöyle takribi 20 senelik bir yaş spektrumuna ait olabilirler. iletişim ağları oldukça karmaşık ve gelişmiş olduğu gibi, oğulları, kızları, kocaları vs. üstündeki etkileri de yabana atılamayacak boyutlardadır.

son olarak, güvendikleri bir önder tarafından motive edilmeleri kolaydır... kendilerinden bu lider tarafından "alkış" istenildiği zaman ikinci kez düşünmedikleri gibi, programa çıkan konuk şarkıcının "haydi elleri göreyim" hareketine tepki süreleri şaşırtıcı ölçüde kısadır.

yegane zayıf yanları fikir ayrılığına düştükleri bazı kritik konulardır. (örn: meriç erkan, ahu tuğba ile evlenmeli mi?). lakin tek bir vücutta toplanıp ortak çıkarlarını aynı platform üstünde yükseltirlerse, bunun pek büyük bir problem teşkil edeceğini sanmıyorum.

...sizi bilmem ama örneğin ben sokakta yürürken seda sayan önde, binlerce sabah kuşağı teyzesi arkada bana doğru ilerleyen bir kalabalığı görsem, anında semti terk ederdim..
    ..eğer kaçamıyorsam, "sabah kuşağının önünde boynum kıldan incedir..." diyip başıma eğer, kaderime razı olurdum mesela...
  • diğer bir örnek ise, "emekli albay apartman yöneticileri ve milli güvenlik hocaları" 'dır elbet...

sayıları kuşkusuz sabah kuşağı teyzeleri kadar fazla olmayan, lakin kuracakları disiplinle bu açığı kapatacaklarını düşündüğüm bir başka gruptur. zira apartman toplantısının yapıldığı evi üs gibi görüp hareketlerini yine bu ciddiyetle şekillendiren, veyahut milli güvenlik derslerini operasyon brifingi edasıyla veren emekli albayların, organize olmaları durumunda büyük veya küçük çaplı bir değişiklik yaratmada hiç zorluk çekeceklerine inanmıyorum.

apartman ortamını hali hazırda "asansörü amaçları dahilinde kullanınız!!!", "sayın satıcı, bu apartmana girmeyiniz!!!", şeklinde tatlı-sert uyarılarla belli bir disiplin içinde tutmaları, veyahut en azgın sınıflarda dahi kapıda "dikk-kaaaaattt!!!" çektirebilmeleri potansiyellerinin gözle görülür teminatlarıdır zannımca.

eşşek kadar adamlara iştima aldırabilmeleri, veyahut ergenliği yeni atlatmış zıvanasız gençlere tekmil verdirtebilmelerinin yanında, halet-i ruhiyeleri zaten kendilerini dinletmeye, istediklerini yerine getirtmeye müsayittir...

ne bileyim; apartman yöneticim emekli albay olsa, ben otobüs durağında otururken önümden geçse mesela... bir "hazz-rol!" çekse, elimde olmadan ayağa kalkarım yahu...
  • posta gazetesi şairleri. uykularım kaçıyor, ürperiyorum, kalkıp kederle yıkıyorum yüzümü geceleri.
  • sokak köşesinde yer alan büfesinin adını "köşem büfe" koyan bütün esnaflar.
  • (bkz: iş makinelerini hayranlıkla seyreden insanlar)
    organize olsalar ne olur demeyin. her şey beklenir bu insanlardan.
  • klişeleşmiş veya ölümüne eskitilmiş sözlerin söylenmesinde hala hiçbir sakınca görmeyenler.

...düşünün bir; şöyle büyükçe bir kalabalığın ortasındasınız. etraftan duyduğunuz yegane cümleler "kadınlar, ne onlarla oluyor ne de onlarsız", "en güzeli merkezi yerde bir büfe...", "ne olacak bu memleketin hali?"

kabus gibi be!
  • "msn 'de rumuzlarının yanına türkçe pop şarkı sözleri yazanlar"

organize olurlarsa biri üzülür çok...
  • (bkz: cankan)
  • vapura yetişmeye çalışırken iskele kapısı suratına kapananlar. kendimden biliyorum yanıma böyle bir kaç arkadaş daha bulsam karadan haliçe indiririz o vapuru.
hesabın var mı? giriş yap