şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: organize olmak).
 • "aşk örgütlenmektir abiler" ...

  - ece ayhan -
 • organize olmakla aynı anlama geliyormuş gibi görünmekle birlikte çok farklı şekillerde şekillenebilecek fiil.
  (bkz: düzensizlik de bir düzendir)
 • 12 eylül cuntası tarafından çok zararlı birşey olduğu topluma empoze edilen davranış. ezilen sömürülen insanlar bir araya gelmemeli, devasa burjuva devlet aygıtı karşısında yapayalnız kalmalı ve tüm hakları egemen sınıfın çıkarları doğrultusunda gasp edilirken sesini çıkaramayacak kadar güçsüz olmalıdır.

  örgütlenmek tu kaka bişeydir. "örgütlülük bireyi öldürür, bizin içinde ben kaybolur" gibi liberal zırvalıklarla destekli olarak kurulan burjuva ideolojik hegemonyası kırıldığı her noktada, devlet aygıtı eliyle şiddete başvurarak emekçilerin örgütlü yapılarına yönelik saldırılarda bulunur.
 • teorinin pratiğe dökülmesi için elzem olan. teorik olarak kendini geliştirmeye eyvallah ama mutlaka bir de 'orada olmak' lazım.

  http://www.yenikapitiyatrosu.com/…-kalabalik-olmus/
 • "hergün yağmur yağabilir
  herkes hata yapabilir
  birbirimize tutunursak
  belki güneş doğabilir"

  tarkan - dudu
 • "yitik canımızın adresi neresidir, sıradan bir günün içine asgari kaç acı, kaç soluk, kaç öfke sığar? yanıma gel kardeşim, nar taneleri gibi dağılmış isyanımız oraya, buraya… bu taneleri toplamamız gerek."
  imgesu ünal

  http://www.yenikapitiyatrosu.com/…4/02/orgutlenmek/
 • bireyi öldürür.
 • bireyi öldürürmüş. "bir şeyler yapalım" diyenlere sırt çevirenlerin sonucunda kapitalizmin çarkları arasında mutsuz ve zamsız birer çalışan olarak bireysel özgürlüklerinin sınırlarını zorladıklarını sananları yapabileceği tek ve zavallı yorum bu: "bireyi öldürür".

  sevgili salak,

  örgütlenmenin bireyi öldürmesi için senin önce birey olman gerekir fakat birey olmanın önkoşulu özgür bir beyine sahip olmaktır. "şu avradını şeyettiğim" dediğin insanlara elin mahkum hizmet ediyorsan, her gün bundan usandığın halde hayatın ağzına attığı o balgamı yutuyor ve zorla yaşamak için hizmet etmeye devam ediyorsan, sen de bizim gibisin, sen de kölesin, bunun farkında olmak seni teoride birey yapar, örgütlenmek de pratikte birey olmak adına bir adımdır.

  tabi ki kimse, sokaklarda "iktidar olacağız" deyip %0.0001 oy alanlardan umut etmiyor, umut edemez de. fakat örgütlenmeyi sırf bu kötü örneklere bakarak öcü şeklinde göstermek, iş hayatının çirkinlikleri karşısındaki çaresizliğine karşı tek kelime edecek kadar cesarete sahip olamamaktan ileri gelir.

  örgütlenmek, ne halde olursak olalım elimizde yapabileceğimiz tek şey, aklımıza gelebilecek tek çıkış yolu.

  (bkz: united we stand, divided we fall)
 • 'birlikten kuvvet dogar' atasozumuze denk gelen harekettir.

  iyi midir? - (goreceli cevabi olan sorular)