şükela:  tümü | bugün
 • "türk oyun yazarlığının 1950 kuşağı içinde yer alan asena, tiyatromuza kazandırdığı sayısız yapıt ile kendini sürekli yenilemiş ve aşabilmiş bir yazarımızdır...
  asena'nın oyunlarında evrensel anlamda, korku, suç, zaaflar, bireysel açmazlar, dostluk, yalnızlık, güçsüzlük, insanlık gibi kavramlar; sosyolojik anlamda, toplum-önder ilişkisi; bilimsel anlamda, nesnellik; hümanist anlamda hak ve adalet kavramları egemendir. yazar, insanları kusurları ve olumlu yanları ile tanıtmayı amaçlamaktadır. bu nedenle kişilerini ak ya da kara değil, gri olarak tanımlar...
  1971 yılında sıfırın ötesi (küçük adamın büyük düşleri) adlı oyununun sıkıyönetim nedeniyle sahnelenememesi ve "atçalı kel mehmet" adlı oyunun 12 mart sonrası kaldırılışı; ardından istanbul'da sergilenmeye başlanmışken 10. oyunda istanbul'daki temsillerinin de kaldırılması nedeniyle asena yazmama kararı alır. 1973 yılında şili olaylarının patlak vermesiyle bu kararını bozarak "şili'de av" adlı oyununu yazar. şili olaylarına tarihsel bir bilinç ve sorumluluk ışığı altında bakan asena, bu oyunda aydının her koşulda sahip olması gereken yükümlülüğü irdelemiştir.
  "şili'de av", 1973 yılında dostlar tiyatrosu'nda genco erkal rejisiyle oynandı. tiyatro 74 ve ismet küntay ödüllerini aldı. fransızca, almanca, italyanca ve ingilizce'ye çevrildi...”

  itü amatör tiyatro topluluğu'nun şili'de av oyun programı dergisinden alıntılanmıştır. (1997-1998)
 • ilki bu yıl nisan ayı içinde diyarbakırda adına tiyatro ve sinema festivali yapılan yazar.
 • çocuk hastalıları uzmanı şair, yazar kişi.
  masal ve kıt kanaat adlı iki şiir kitabı vardır.
  epey oyunun yazarıdır.
  hemen külliyatından isimler verelim.
  korku, tanrılar ve insanlar, hürrem sultan, karacaoğlan, kapılar, tohum ve toprak, gecenin sonu, ana, fadik kız, korkunç oyun, simavnalı şeyh bedrettin, atçalı kel mehmet, geçkin kız, el kapısı, 16 mart 1920, karagöz emekli, şilide av, ölü kentin nabzı, ölümü yaşamak, ya devlet başa ya kuzgun leşe, yıldız yargılaması, candan can koparmak ve ali.
  oyunlarında genelde sıradan insan yaşamlarından kesit sunar. tarihsel kişiliklere değinse de esas olarak değişik çevrelerden sıradan kadın ya da erkek tiplerini anlatır.
 • simavnalı şeyh bedrettin oyununu izledikten sonra başka bir eserine katlanamayacağıma karar verdiğim didaktik oyun yazarı.
 • babasi zamaninin en unlu kurd entelektuellerinden kürt teavün ve terakki cemiyeti gazetesi basyazari diyarbekirli ahmed cemil bey'dir.
 • " türk tiyatrosunun shakespeare' ı " olarak anılan kişi. aldığı ödüller, tiyatroya katkıları ve yazdığı eserler bunda etkili olmuştur.
 • türk tiyatrosunun en önemli oyun yazarlarının başında gelir. melih cevdet anday ile birlikte benim için ülkenin yetiştirdiği en önemli iki oyun yazarındandır hatta. hem tarihsel kişilikleri, hem kadın/erkek ilişkilerini merkeze aldığı oyunlarında evrensel ölçüde bir yazınsal perspektif oluşturmuştur. maalesef şu mecrada da hakkında girilen entry sayısı hepi topu 5 tane.

  öyle isimleri popülerleştirip, abideleştiriyoruz ki orhan asena gibi çok güçlü yazarların tanınırlığı, bilinirliği sadece belirli bir çevrede kalıyor. neyse orhan asena'yı tanımak okumak isteyenler öncelikle yazarın (sanırım 8 oyun vardı kitapta) kısa oyunlarının bir arada olduğu kitabı edinebilirler. kitapta özellikle yalnız tanrının eli titremez adlı oyun benim favorilerimdendir. orhan asena sadece iyi bir oyun yazarı değil iyi bir edebiyatçıdır elbet. özellikle oyun, senaryo yazarlığına merak salan arkadaşların asena'nın diyalog yapısını incelemesini tavsiye ederim. mesela simavnalı şeyh bedrettin oyununda karakteri didaktize etmeden şiirsel bir dil yapısı kurmuş, karakteri tarihsel kişiliğinin ötesinde gerçek ve inandırıcı kılmayı başararak evrensel bir temanın içine yerleştirmeyi başarmıştır. tarih ve mitolojiden seçtiği karakterle oluşturduğu oyunlarının tamamı için geçerlidir bu. kadın/erkek ilişkisi temelli modern hayata bakan oyunlarında da nefis saptamalarda bulunmuştur.

  aşk üzerine yazdığı şu replik aklımdan çıkmaz. ''hiçbir aşk bebek bezine dayanamaz.''

  kısacası keşfetmeyen arkadaşlara gönül rahatlığıyla tavsiye ederim orhan asena'yı. şimdiden iyi okumalar olsun.