şükela:  tümü | bugün soru sor
 • mudanya kaymakamı olduğu dönemde kadına şiddet uyguladığı iddia edilen kırklareli valisidir.
 • hakkındaki iddialara "makamında" basın açıklaması yaparak cevap veren, cevap verirken de konudan bağımsız olarak "nasıl vatanını sevdiğini ve işini iyi yaptığını" anlatan bir "ilin en üst düzey mülki amiri".

  yukarıda ki detaylar beni suçlamaların gerçek olduğuna ikna etmiştir.
 • 2018/11819 sayılı atama kararıyla merkeze alınmış.

  haber
 • içişleri bakanlığı tarafından merkeze çekildi 4-5 ay önce. sebebi aktarılmış, link ölür yazı kalır diye kopyalıyorum;

  "kırklareli valisi orhan çiftçi’nin mudanya kaymakamı olduğu dönemde tanıştığı meltem ö.’yü 4 kişiyle birlikte kaçırıp ormanlık alanda dövdüğü iddiasının ardından, içişleri bakanlığı'ndan açıklama geldi. açıklamada, olayla ilgili soruşturma kapsamında müfettiş görevlendirildiği belirtildi. konu ile ilgili yapılan açıklama şöyle:

  "bugün bazı basın yayın organlarında kırklareli valisi orhan çiftçi hakkında belirtilen ve yargıya intikal etmiş iddialar bakanlığımıza ulaşır ulaşmaz, 15/09/2017 tarihinden itibaren ivedi olarak mülkiye müfettişi görevlendirilerek gerekli araştırma-soruşturma başlatılmış olup, süreç devam etmektedir.

  söz konusu haberde yer alan tarafların, karşılıklı olarak birbirleri hakkında hukuk ve ceza davaları açtıkları ve bu davaların da halen devam ettiği, bakanlığımızca yapılan soruşturma sonucuna göre gerekli idari işlemin gerçekleştirileceği hususu, kamuoyuna saygıyla duyurulur."

  kırklareli valisi orhan çiftçi (52) ile 2 yıla yakın süren bir birlikteliklerinin olduğunu öne süren meltem ö. (48), şiddet uyguladığı gerekçesi ile aldırdığı koruma kararı sonrası içişleri bakanlığı başmüfettişine verdiği ifadede şu iddialarda bulundu:

  “orhan çiftçi ve beraberindeki 4 kişi beni bursa’da ormanlık bir alana götürerek 2 saate yakın darp etti. bu kişilerin elinden, çiftçi’nin zorlamasıyla, ayaklarının altını öperek kurtuldum.”

  içişleri bakanlığı’nın talimatı ile harekete geçen teftiş kurulu başkanlığı’nın yürüttüğü inceleme dosyasına giren ifade, tutanak ve mahkeme kararlarına göre şöyle: anne-babası hayatta olmayan meltem ö. bursa’da tek başına yaşıyor. ö., 30 yıla yakın bir süredir bir kamu kurumunda çalışıyor. 20 yıl önce başından bir evlilik geçen ö.’nün evliliği bir yıl sürmüş.

  evli, üç çocuk sahibi olan çiftçi, 2014’te mudanya’da kaymakam olarak görev yaparken meltem ö. ile ilişki yaşamaya başladı. ikilinin ilişkisi 2016 yılı ortalarına kadar sürdü. bağcılar kaymakamı olarak atanan çiftçi, ö.’ye, kendisinden ayrılmak istediğini söyledi. ö., kabul etmedi.

  çiftçi, ö’den uzaklaşmaya çalışırken ikili arasındaki tartışmaların dozu da arttı. ö., kendisinin de çiftçi’ye yönelik hakarete varan ifadeler kullandığını söylüyor. bu durumun gerekçesini ifadesine ise şöyle anlattı: “talep ettiği bir konudaki ısrarı beni kadın olarak ve kullanma biçimi olarak çok sarstı ve psikolojimi bozdu. kadınlık gururumla oynamaması için onu uyardım. daha önce de bir vali ile ilişkimin olduğunu ve o süreçte çok acı çektiğimi anlattım. bağcılar’da kaymakam olarak görevine başlarken makamına gittim, kendisinden herhangi bir beklentimin olmadığını söyledim. sadece ara dedim. ancak hakarete uğradım. ben de kendisine hakaret ettim. intikam almak için günde sadece bir kere aramasını söyledim. terk edilmiş olmak bende bir intikam duygusu oluşturdu.”

  geçen yıl, 8 mayıs’ta çiftçi ve ö. bursa ile mudanya arasında yer alan bademli’de bir mağazanın önünde buluşmak için anlaştılar. ancak çiftçi, yalnız değildi. çiftçinin arabasına eşlik eden bir araçtan inen bir kişi meltem ö.’ye saldırdı. olay yerindeki kamera kayıtlarına ö.’nün, bir kişi tarafından çenesinin altından yumrukla vurularak darp edildiği yansıdı. o sırada çiftçi de otomobilden çıkarak arbedeyi izledi. çiftçi ile birlikte gelen kişiler ö.’yü de otomobile bindirerek bademli-bursa arasında bulunan balat ormanlık alanına doğru yöneldi.

  meltem ö.’nün zorla araca bindirilip ormana götürülmesine ilişkin görüntüler bademli’deki bir avm’nin güvenlik kameralarına yansıdı.

  meltem ö. başmüfettişe verdiği ifadesinde cep telefonuna el konulduğunu, yol boyunca darp edildiğini anlattı: “ormana giderken ben arka koltuktaydım. yanımda orhan çiftçi vardı. yol boyunca beni darp etti. ormanlık alanda beni arabaya kilitlediler. arabaya her binen beni tehdit ediyor ve şiddet uyguluyordu. kimi saçımı çekiyor, kimi bana vuruyordu.”

  ö., kendisini alıkoyan kişilerden kurtulmak için dakikalarca bağırdığını anlattı: “ben direksiyonda, orhan çiftçi yanımda iken, ‘telefonunu bir şartla veririm’ dedi ve ayakkabılarını yüzüme doğru uzatarak ‘öpeceksin’ dedi. öpmek istemeyip sol tarafa doğru dönünce, bir ayağı ile yüzüme vurdu. sonra iki ayakkabısının da altını öptüm. ondan sonra ‘gidebilirsin’ dedi.”

  ö., kurtulduktan sonra direkt evine gitti. 9 mayıs sabahı devlet hastanesine giderek darp raporu aldı. aynı gün bursa il emniyet müdürlüğü’ne giderek ifade verdi. gasp büro amirliği ekipleri yanlarına ö.’yü de alarak olayın geçtiği bölgelerde inceleme yaptı. ormanlık alanda taş ustası olarak çalışan olayın tanığı ç.a. da ifadesinde şunları anlattı: “şantiyede oturduğum sırada bir kadının bağırma seslerini duydum. fakat ben kapıyı açıp dışarıya bakmadım. duyduğum kadarı ile kadın şahıs ‘yalvarırım beni bırakın. telefonumu verin’ diye bağırıyordu. arabaya vurma, yumruklama sesleri geliyordu.

  vali çiftçi'nin başvurusu ile mahkeme, meltem ö.'ye karşı 6 ay süreli koruma kararı verdi.

  ö. hakkındaki koruma kararı ise 15 kasım’da 6 ay süre ile bir kez daha uzatıldı. ancak bu karara hem çiftçi hem erdal a. itiraz etti. itiraz sonrası mudanya 2. asliye hukuk mahkemesi 28 kasım’da uzatma kararını kaldırdı. bu arada, kırklareli valisi çiftçi ve erdal a.’nın başvurusu ile kırklareli 2. asliye hukuk mahkemesi 29 eylül’de, ö.’ye karşı koruma kararı verdi.

  teftiş kurulu başkanlığı’nın yürüttüğü inceleme tamamlandı. hazırlanan rapor içişleri bakanlığı’na sunuldu. raporda, vali çiftçi hakkında soruşturmaya izin verilmesi yönünde görüş belirtildi.

  vali çiftçi ise hürriyet’in söz konusu iddialara ilişkin sorularını yanıtsız bıraktı.

  meltem ö.'nün, koruma kararı aldıktan sonra içişleri bakanlığı yetkilileri ile de görüştüğü öğrenildi. geçen 23 haziran'da önce içişleri bakanlığı müsteşarı muhterem ince ile görüşen meltem ö., aynı gün içişleri bakanı süleyman soylu ile de görüştü."