• turkiye gazeteciler cemiyeti baskani
  • bab-ı ali'nin en beyefendi gazetecilerindendir.
  • ilhan selçuk'un kaybının ardından cumhuriyet vakfı'nın başına geçtiği söyleniyor medyatava'da, birkaç saate resmi açıklamanın yapılacağı söylenmiş.

edit: resmi açıklama da yapıldı.
  • cumhuriyet gazetesi'nin imtiyaz sahibidir.
  • "terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına ve anayasal düzene karşı suç işlemek” iddiasıyla yargılanan hakkında “örgüte yardım” suçlamasından 6 yıl, 3 ay hapis cezasi onanmistir.

kaynak
  • hakkındaki ceza kesinleşmiştir.
    https://twitter.com/…tatus/1197596278424834049?s=19
  • hayatını kaybeden eski tgc başkanı.

yarım asır emek verdiği cumhuriyet gazetesi'nin yeni rezil yönetimi, orhan erinç'e birinci sayfanın en altında ufacık bir köşe ayırmış bugün. unutulmasın diye not düşelim bunu da.
  • önceki dönem türkiye gazeteciler cemiyeti başkanlığı yapmış; 1963-2018 yılları arasında cumhuriyet gazetesi’ne emek vermiş; ilhan selçuk’un ardından cumhuriyet vakfı başkanlığı’na seçilmiş müteveffa gazeteci. ailesi, işbirlikçi cumhuriyet gazetesi yönetiminden kimseyi cenaze töreninde istememiştir. alev coşkun ve ekibinde ne kadar işbirlikçi var ise, bu dünyada adları hep ihanetle anılacağından, çok isabetli karar veren erinç ailesini can-ı gönülden kutlamak gerekir.
  • orhan erinç’i, burhan felek’in türkiye gazeteciler cemiyeti (tgc) başkanı olduğu dönemde tanımıştım. yani 12 eylül 1980 öncesi.

o zaman biz bu mesleğe yeni başlarken, o kıdemli bir gazeteciydi. sonra 16 yıl (1992-2008) cumhuriyet gazetesi’nde birlikte çalıştık. üç yıl da tgc yönetiminde birlikte görev yaptık. ilhan selçuk’un ölümünden sonra cumhuriyet gazetesi’nin imtiyaz sahibi orhan erinç oldu. ancak başına türlü dertler geldi. hakkında iftiralara dayalı davalar açıldı. hastalandı. çok zor koşullarda mahkemelerde savunma yaptı.

cumhuriyet’in başka ellere geçmesi, onu derinden yaralamıştı. orhan erinç, tam anlamıyla bir babıali gazetecisiydi. muhabirlikten yetişmiş, yazı işleri müdürlüğü, genel yayın müdürlüğü, imtiyaz sahipliği dahil mesleğin her çeşidini yaşamış, görmüş, hafızasına kaydetmişti. ilginç bir hafızası vardı, en küçük ayrıntıları hatırlar, kimi sorsanız size onunla ilgili bir hikaye anlatabilirdi. türkiye gazeteciler cemiyeti başkanlığı için karşılıklı listeler yaparak onunla seçim yarışına girdik (2004).

onun listesi kazandı. ama ben onların listesini delerek yönetim kuruluna girdim. üç yıl uyum içinde çalıştık. üç yılın sonunda seçime giderken, onların listesinden seçime girmemi ve birlikte devam etmemizi istedi. ben de ona “orhan abi artık sen ayrılsan iyi edersin, yerini gençlere bırak” dedim. sesini çıkarmadı. bu yüzden dostluğumuza halel gelmedi. ben yönetime devam etmedim. o ise bir dönem daha başkanlık yaptı.

onunla konuşmak kolaydı, en ağır sözleri bile sakin karşılardı. zarif, kibar bir insandı. orhan erinç’i, dün çoğunluğunu “eski cumhuriyetçiler”in oluşturduğu bir topluluk olarak cağaloğlu’ndaki gazeteciler cemiyeti binasından yolcu ettik. turhan günay, hakan kara, önder çelik, sevim ertemur, hatice tuncer, akın atalay, tora pekin, mustafa kemal güngör, ahmet şık, sedat ergin, murat sabuncu, erdem gül, şükran soner, günsev tokgöz…

aramızda olmayan eski arkadaşlarımızı da andık: aydın engin, abdülkadir yücelman, mehmet kemal, ismail gülgeç, mehmet sucu, ergun balcı, deniz som, berat günçıkan, deniz teztel… orhan erinç’i uğurladıktan sonra türkocağı caddesinden cumhuriyet binasına doğru yürüdüm. eski ahşap bina yıkılmış, yazı işleri binası duruyordu. mekan otoparka dönüşmüştü. babıali’nin parlak günlerini hatırladım. “hey gidi cumhuriyet” dedim. yeşildirek’ten tahtakale’ye yokuş aşağı yürüdüm.

https://www.posta.com.tr/…ptani-orhan-erinc-2604386
  • bu yıl covid-19 nedeniyle hastanede tedavi gördüğü sırada hayatını kaybetmiş.
hesabın var mı? giriş yap