şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: sultan orhan)
 • (bkz: orhan bey)
 • ölmüştür, allah rahmet eylesin.
 • rum tarihçisi laonikos halkokondiles tarafından; "sanatkar takımına, gazi ve fakirlere karşı cömert, nazik ve anlayışlı" olarak tanımlanmıştır.

  tarihçi mehmed neşrî ise; hafızları ve ilim adamlarını sevdiğinden, onlara düzenli bir gelir temin ettiğinden bahseder.

  bizans imparatoru vı. yoannis kantakuzinos'un kızı teodora (bkz: orhan gazi nin hanimlari ve çocukları) ile siyasi bir evlilik yapmıştır.

  denilene göre orhan gazi, kayınpeder kantakuzinos'un isteği (evlilik şartlarından birisi) ile, her sene eşini de alır ve üsküdar'a gelir, çayıra çimene otağ'lar kurulur, imparator bir kayıkla adamlarını göndererek kızını saraya alır, orada kızları anne babasıyla bir müddet görüşüp hasret giderdikten sonra da tekrar orhan'ın ordugahına bırakılır ve birlikte bursa'ya dönerlermiş.

  her sene derken, kaç sene veya defa bu ritüelin tekrarlandığı bilinmemekle birlikte, söz konusu aktivitenin tanımında yemyeşil çayırlara çimenlere halılar serildiği, çadırlar kurulduğundan yola çıkarak, ziyaretlerin ilkbahar veya yaz ayında yapıldığı yorumlanmaktadır.

  kendisini bizzat görmüş olan ibn-i battuta; "türkmen padişahlarının en ulusu, toprak, varlık ve asker bakımından onların en üstünü" şeklinde tanımlarken, "tüm yılını sahibi olduğu yüz'den fazla kaleyi gezerek geçirir, hiçbir şehirde bir aydan fazla ikamet etmez, sürekli gaza halindedir" diye anlatır.

  büyük zevklerinden birisinin de, yaptırdığı camilerin kandillerini kendi elleri ile yakmak ve imaretlerinde pişirttiği ilk yemeği kendi elleriyle fakirlere ve gariplere dağıtmak olduğu bilgisi vardır.
 • annesi (mal hatun) türk olan tek padişahtır. diğer bütün padişahlar melezdir. hatta babaları da hep melez olduğu için pek türk bile sayılmazlar.

  ben milliyetçi değilim. umrumda değil soyları. ama o osmanlı hayranı milliyetçi kardeşlerimiz bilsin bunu diye söylüyorum.
 • devrin kaynaklarında; oldukça uzun boylu, parlak mavi gözlü, miğferinden açık sarı renkde saç ve sakalları fışkıran; bildiğin viking savaşçısı gibi tasfir edilen büyük türk gazisi.

  avrupalı kaynaklarda ise; orchan olarak anılır.

  bizansın sırplarla, bulgarlarla ve kendi içindeki ailelerle mücadelesinden mükemmel faydalanmıştır.

  amfibik harekatlar da dahil olmak üzere düzenlediği onca başarılı akın neticesinde orta anadolunun mogol baskısından bunalmış savaşçı türkmenlerini, esnaf/sanatkar ahilerini, selçuklu artığı edebiyatçılarını/bürokratlarını ülkesine doldurmuştur.

  çaylak bir arkadaşın önerisiyle; orhan gazi hakkında biraz detaylı bilgi öğrenmek isteyenler için aşağı link bırakıyorum bakabilirsiniz.

  link: https://www.nihrir.com/orhan-bey
 • eşi yarhisar tekfurunun kızı ulüfer (nilüfer) hatundur.
 • osmanlı devletinin 2. padişahı ve osman gazi'nin oğlu
 • kardeş ya da akraba katli yapmamış ender osmanlı sultanlarından biridir. hatta osman gazi öldükten sonra kardeşi alaaddin'e birlikte yönetmeyi teklif etmiştir. alaaddin ise bir sürüye iki çoban olmaz diyerek bu teklifi geri çevirmiş ve sen yönet demiştir. orhan gazi de kardeşine dokunmamıştır. demek ki kardeş katli olmadan, kimseyi öldürmeden ve fedakarlık yapılarak da ülke yönetilebiliyor. maalesef sonradan gelenler bunları örnek almamış ve koltuk hırsına kapılmışlar.
 • osmanlı padişahlarından ikincisidir. döneminde bizans devleti ile maltepe (palekanon) savaşı yapılmış ve kazanılmıştır.
hesabın var mı? giriş yap