şükela:  tümü | bugün
 • sakallı celal'in yazarı ve bu seneki tüyap kitap fuarında görülen haliyle pek bir tonton amca. sakallı celal'in girişindeki yazar tanıtımında şöyle yazılmış kendisi için :

  "1930 yılında ankara'da doğdu. galatasaray lisesi (1937 - 1949 ), i.ü. hukuk fakültesi (1949 - 1954) ve londra politeknik okulu'nda (1956-1957) öğrenim gördü
  yeni istanbul, milliyet, vatan ve cumhuriyet gazetelerinde yazdı. milliyet'in berlin ve londra temsilciliğini üstlendi ; vatan'ın dış politika sütununu hazırladı. kişiler ve köşeler (istanbul, koza 1982), bir ankara ailesinin öyküsü(istanbul, pergamon 1999), 46-99 şiirler(pergamon 1999), görgü tanığı(pergamon 2001) ve tanıdığım nazım hikmet(pergamon 2002) isimli kitapları yayınladı.
  üyesi olduğu türkiye gazeteciler cemiyeti'nin çeşitli başarı ödüllerini kazandı. istanul'da yaşıyor; evli, üç çocuk babası. basın şeref kartı sahiibi.
 • alıntı...
  "ihsan-adile mermerci çiftinin bir diğer çocuğu süheyla nihal hanım, nihat karaveli'yle evlenmiş. mahmut ve raife karaege'nin oğlu gazeteci (vatan) nihat karaveli, gazeteci orhan karaveli'nin ağabeyi. galatasaray lisesi'nden çoşkun kırca, ilter türkmen, naim tirali ile sınıf arkadaşı. aslında ilk soyadları karaege sonra karaveli yapmışlar.ailenin kullandığı bir diğer soyad da karaer. vehbi koçbu aileyi de şirketlerine ortak yapmış. süheyla nihal (mermerci)-nihat karaveli çiftinin çocukları nilgün ve süheyla. orhan karaveli de selma ericson'la evlenmiş."
  yeniharman/sayı 94/sayfa 31
 • atatürk'ün ülkeyi 1000 yıl ileriye götürdüğünü iddia eden bir kişidir. bu ne hız yahu.
 • ali kemal, "belki de bir günah keçisi" kitabı; ali kemal ve ailesinin dramını çok iyi anlatıyor.
 • (bkz: #18334241)
 • biyografi-araştırma tarzı kitaplar yazmayı çok iyi beceren zat. ayrıca " bir ankara ailesinin öyküsü " adında otobiyografik bir çalışması da vardır.
 • --- alıntı ---

  1920'lerden bugüne ne değişti? insanların, muhaliflerini ikna değil itham etmeye odaklandıkları siyasi kültür hala güçlü mü?

  gazeteci orhan karaveli’nin 2009 yılında yayınlanan (ve ali kemal bey hakkındaki sayılı çalışmalardan biri olan) ali kemal: “belki de bir günah keçisi…” adlı kitabı bu konuda bir fikir verebilecek bir içeriğe sahip. kitap, ali kemal bey’i anlama adına dikkate değer bir çaba sarf ediyor. kitabın arka kapağında, mustafa kemal’in “kuva-yı milliye’ye inanmayanlar da inananlar kadar haklı idiler” şeklindeki sözüne yer verilmesi, konunun birden fazla yönü olduğunun yazarca takdir edildiğinin bir göstergesi gibi.

  ancak, kitabın içeriğine baktığımızda, yazarın, bir osmanlı liberali olan ali kemal bey’i (muhtemelen hakkında daha fazla şey öğrenme imkanı bulduğu için) ölçülü bir üslupla değerlendirirken, günümüzün “liberal” olarak nitelendirilen yazarları hakkında ittihatçı lisan ile konuştuğuna şahit oluyoruz. örneğin, yazar, şapka devrimini eleştirenlerin, “kökü kurutulamamış nurettin paşa ‘mukallitleri’” olduklarını iddia ediyor, türkiye’nin “iç düşman“larından söz ediyor, onları “sözde gazeteciler“, “mütareke basınına rahmet okutan sözde aydınlar“, “kukla yazarlar“, “satılık kalemler” ve “medya satılmışları” gibi ifadelerle anıyor ve “gerçek ‘vatan hainleri’[ni] belki de onların arasında” aramak gerektiğini söylüyor.

  belli ki, türkiye’nin siyasi kültüründe 1920'lerden bu yana çok şey değişmiş değil. aynı fikirde olmadığımız insanları ihanet içerisinde ya da ikbal beklentisinde olmakla suçlamak ya da bu kimselerin hala “kökleri kurutulamadığı” için hayıflanmak, asgari seviyede bir ahlakın dahi siyasi kültürümüzden uzak olduğu anlamına geliyor.

  --- alıntı sonu ---

  kaynak: ali kemal bey ve ahlak yoksunu siyasi kültürümüz / serdar kaya / taraf / 25 kasım 2012
 • su anda hulki cevizoglu'nun ulusal kanal'da yayinlanan ceviz kabugu programina telefonla katilan yazar-gazeteci. "27 mayis'ta 7 yasindaydim. askeri rejim bize o günlerde çok çektirdi" diye hayiflanan akit yazarina "ulan 27 mayis'tan bir gün önce ben 30 yasindaydim. esas senin agababalarin bizim anamizi aglatmisti" diyerek ayar veren eli öpülesi kisi. atatürk cumhuriyeti'ni, devrimlerini, laikligi gak-guk ederek savunmaya çalisan konusmaktan aciz genç kusaklarin elinden mikrofonu alarak seksenini geçmis bu adamin aslanlar gibi bizzat mücadele etmesi ne aci aslinda...
 • ayaklı tarihtir.

  küçüklüğünde mustafa kemal atatürk ile karşılaşmış, atatürk onun saçlarını okşamıştır. mehmet akif ersoy, istiklal marşı'nı karaveli'nin dedesinin evinde bitirmiştir. nazım hikmet ve bertolt brecht'le tanışmış, dostluklar kurmuştur. küba'ya giden ilk gazetecimiz olmuştur. aynı zamanda sabiha gökçen'in manevi oğludur.

  sürekli yazmaktadır. çok güzel, okunası kitapları vardır.