şükela:  tümü | bugün
 • masumiyet müzesi'ndeki kemal basmacı'nın, "kara kitap''taki celal salik'in köşe yazılarını okuması hoş bir detaydır.
 • kara kitap'ın efsanevi köse yazarı celal salik, orhan pamuk'un sondan bir önceki romanı "kafamda bir tuhaflık var"ın ön kapağında belirir. şu sözleri söyler: "vatandaşlarımızın şahşi görüşleriyle resmi görüşleri aradındaki farkın derinliği devletimizin gücünün kanıtıdır."
 • masumiyet müzesi’ndeki nişan töreninde cevdet bey ve oğulları’ndaki asıl aile olan ışıkçı ailesine rastlamak mümkündür.
 • kitaplarını paralel evrenler gibi düşünürsek baş karakter aynı kişidir, aynı kişinin farklı dünyalardaki hayatlarını anlatir. hulyalı, bahtsız, ince ruhlu bir calimerodur bu karakter. mutluluğa çok yakındır bir o kadar da uzaktır bu yüzden ya çok geç ulaşır (beklediği mutluluk mutlu etmeyecek kadar geç) ya da hiç ulaşamaz, aman ne büyük talihsizliklere gark oluyor diye icleniriz ama duygu vampiridir bu karakter, kusura bakma kardeşim rüya haklıydı. hatta biraz daha ileri gideyim (gerçekten ileri gidiyorum) bu kişinin nüvesinin pamuk'un ta kendisi olduğunu düşünüyorum. gözlemlerime göre bunu yapan yazarlar yazma işinde bir adım önde oluyor, yalanın temeline bir doğruyu yerlestirince doğrulardan daha inandırıcı olmasına bağlıyorum bunu, hikaye yazma işine de uydurma/yalan gözüyle bakarsak.

  kitaplarına genellikle büyük tanitimlar yapilmasini da bir benzerlik kabul edersek ona da bir lafım var: kitabının bir bölümünü yayinlamasi hususunda tefrika benzetmesine katılmıyorum, ben buna fragman ya da single derim, kendisinin edebiyatın tarkan'ı olduğunu söylemiştim.
 • (bkz: #96035602)
  (bkz: #96284763)

  bu başlığa girdiğim ilk iki entry icabı ile ne kadar büyük bir celal salik hayranı olduğum anlaşılmamış olabilir endişesiyle başka bir bilgi daha vermek istiyorum.

  kara kitap'daki celal salik isimli nev-i şahsına münhasır köşe yazarımız, masumiyet müzesi'nde, kemal ve sibel'in düğününde tekrar zuhur eder, dünyaya ayak basar, alemlere rahmet olarak... evet efenim romanın düğünde geçen bir bölümünde kemal ile bir araya gelirler ve orhan pamuk'da celal'i özlemiş olacak ki şöyle bir iki sayfa hoş sohbet ederler celal ve kemal beyler. her iki hikayenin timeline'ı yanlış olmasın ama 70'ler 80'ler civarı olduğu için, celal de döneminin en önemli, hayranlık uyandıran köşe yazarı olduğu için tabii ki kemal basmacı gibi üst sınıf bir burjuva ailesi çocuğunun düğününde kendince şöyle bir görünür.