şükela:  tümü | bugün
  • 12 ekim 2006 itibariyle vuku bulan, bir türk olarak gurur verici gibi görünse de rastladığı gündem itibariyle dikkatle değerlendirilmesi gereken gelişme!!!...

edit: aslında almadan cok verme hadisesidir...
  • fransa'nın ayıbına örtüdür!
    yahut
    bu ayıbın* onaylanması olarak bile düşünülebilir!
    veya
    bir parmak baldır. kanılmayasıdır.
    ha, bir de orhan pamuk muradına ermiştir, gözü aydındır vs...
    amma dırladım be!

unutmadan edit: kör gözüm parmağınadır!
  • güzel bir olay, ama kentliler gene köylüleri yendi.
    (bkz: yasar kemal)
  • seneye "türkler kıbrıs'ta işgalcidir" demem durumunda, *edebiyat değil de, nobel barış ödülü'nü alacağıma olan inancımı sekize katlayan olay.

ayrıca (bkz: #10145630)
  • herseyden once muhim bir olaydir. cunku orhan pamuk un, kalem gucunun, albert camus, pablo neruda, elias canetti, octavio paz ve dario fo gibi ustadlar ile ayni ligde yer aldiginin gostergesidir.

tabii lig derken, bu isimlerin futbolcu olmadigini belirtmek gerekir, zira orhan pamuk ne yazar, niye yazar diye merak bile etmeden, edebiyat alaninda alinan bir derece ile muhafazakar milliyetci* hukumetler ve gerzek icraatlari arasindak populer korelasyon yorumlarindan kacinmak icin bu bilgi zaruridir.

bi de, merak edenler icin, odulun orhan pamuk a verilmesinin gerekcesi su sekilde belirtilmistir: "who in the quest for the melancholic soul of his native city has discovered new symbols for the clash and interlacing of cultures."
  • ne olursa olsun, turkiye ve turk edebiyatinin dunyadaki yeri acisindan onemi tartisilmayacak bir durumdur. salt elestirmektense, durup dusunmeye ve tebrik etmeye yoneltmesi beklenen (umut edilen), turkiye 'ye politik acidan puslu bir gunde gelen mujdeli haber.
  • çetin altan'ın yıllardır "neden nobel ödüllü bir türk yok?" diye bağırmasının sonucudur. kurum, çetin altan'dan tırsmış ve bu ödülü vermiştir sonunda.
  • ödülü reddederken yaptığı konuşma tüylerimi diken diken etmiştir:

"... bu ödül, avrupa'nın iki yüzlülüğünün bir nişânesidir. herkes gibi ben de biliyorum ki, ermeni soykırımını kabul eden o mülakatları vermeseydim, bu ödül de bana verilmeyecekti... ben, bu ödülü gönül rahatlığı içinde reddediyorum ve bütün dünyaya sesleniyorum: ermeni soykırımı yoktur. bu, tarihin yazdığı en alçakça yalandır."

bravo! gerçekten bravo! ne kadar haksızlık etmişiz kendisine. gözümde öyle bir yüceldi ki, anlatamam.

*:**