şükela:  tümü | bugün
  • alanya devlet tiyatrosu oyunu olup ankara tiyatro festivali kapsamında 26 kasım 2016 tarihinde ankara seyircisi ile de buluşmuştur.

küçük bir orkestra, 2 erkek 1 kız, 3 kişi. şiir dışı pek diyalog barındırmayan (diğer şair ve yazarların orhan veli ile ilgili anektodları gibi) şiirlerin ustaca ve şahane bir kurgu ile birleştirilerek sanki gerçekten bir tiyatro oyunu izliyormuş haline getirildiği, orhan veli'nin bilindik hemen hemen bütün şiirleri içeren tek perdelik gösteri.

orhan veli'yi çok sevdiğim için mi bilmem aşırı keyif aldım. şiirlerin bazen sonradan yapılmış besteleri ile bazen hüzünlü bazen neşeli söylendiği, kimi zaman şiire uygun küçük sunumlar yapılan harika bir gösteriydi. örneğin aşk resmi geçidi şiirinde kızın her sayılan kadının tipine bürünmesi hem basit hem çok hoştu.

3 oyuncu hakkında yorum yapmak gerekirse. en başta kıza ön yargılı yaklaştım. mimikleri ve tavırları çok abartı geldi. sevimlilik olsun diye eklediler kızı sandım ancak gösteri ilerledikçe ön yargımın ne kadar saçma olduğu ortaya çıktı. ağırlığını koydukça koydu. özellikle şarkılı kısımlarda hakikaten muazzam. diğer esmer eleman açık ara en yeteneklisi, şarkıları, şiirleri, tavırları gerçekten üst seviyeydi. ancak esas orhan veli imajı 3. kişideydi. ondan da alması pek mümkün değil. adam sahneye çıkar çıkmaz ağzım açık kaldı çünkü deseler ki orhan veli'nin kardeşi, kayıp oğlu inanırdım. sonradan baktım gerçi fotoğraflarına gerçekte o kadar benzemiyor. bunu da kılık, kıyafet ve tavırla birlikte adamın ikna edici oyununa verdim.

umarım ankara'ya bir daha gelirler de yanıma daha çok insanı alıp tekrar izleme fırsatı bulurum. bir de seyirciler merak ediyor; içtikleri gerçekten rakı mıydı acaba? oh, süper, götür şeklinde yorumlara sebep oldu. (rakı normal de sahnede sigara içilmesi acayip geldi ama tam da oturmuştu yani, olmasa eksik olurdu)

ne duruyorsun be, at kendini denize:
    geride bekliyenin varmış, aldırma;
    görmüyor musun, her yanda hürriyet;
    yelken ol, kürek ol, dümen ol, balık ol, su ol;
    git gidebildiğin yere...