şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bursa'dan izmir yoluna girip bir kaç km sonra sola sapılıyor önce...kısa bir süre daha şehir ve beton yığınları arasında gittikten sonra, bursa'nın üzerine bir çizgi çekip asfaltı daha bozuk ama sağda solda saçma sapan beton yığınları olmayan yollara girin...çok değil bir 10 km sonra sizi sonbahar'a dair tüm renklerin karşıladığı bir yoldasınız...yapraklarda kırmızının, yeşilin, sarının (hayır efendim, renklerle bölücülük yapan doğanın kendisi ben değilim) dizili olduğu bir yol sizi götürür bu ilçeye...tek tük geçen arabalar var ama, bu size virajlara hızlı girme, sağa sola bakmaktan önüne bakmama hakkı vermez...hele yağmur veya kar varsa, çok çok dikkatli olunması gereken bir yol, uyarmadı demeyin...amatörce de olsa bir fotoğraf çekme merakı olanlar için keyifli bir yol, hele arabayı kullanan o değilse...

neyse efendim, biraz daha direksiyon salladıktan sonra bir barajın üzerinden geçersiniz, bir iki tane ufak, salaş balıkçı lokantası (ah ramazan olmasa idi gidip bir rakı var mı diye soracaktım ama, kader) daha görüp, durmadan devam edebilirseniz kocaman bacası ile orhaneli termik santrali karşılar sizi...ufak bir çayın yanında, hala doğaya bir zarar verememiş (rus yapımı bir santral, yanılmıyorsam baca filtresi var) ama yine de göz zevkinizi bozuyor...

işte bu yol, sizi orhaneli'ne götüren yol...ben şanslı idim, doğa kendini uykuya birakmadan önce yakaladım, bir de ilk yazda görmek lazım burayı...

(bu arada gezi yazısı gibi oldu istemeden, idare ediverin gari)...
  • öyle bursa'da oturan biri için tek günlük gezi amacı ile gidilip piknik yapılabilicek bir yerdir ancak termik santrala kömür sağlayan madenlerden biri olan tki'nin bursa linyit işletmesine staja giden bir insan iseniz burada bulunmak size işkence gibi gelebilir zira tki'nin zaten içinde büfsi bile olmayan bir işletmesi ve stajyerler için yine içinde bir banyo bile olmayan bir bekar evi vardır e buradan da tek kaçış yeri olarak görebiliceğiniz orhaneli de ne yazık ki bir eğlence merkezi değildir, en güzel yeri tki'nin misafirhanesidir ki burada da bir tek oturulabilicek bir bahçe vardır ancak o da bir yere kadardır.
  • çileği ile ünlüdür. çilek mevsiminde fabrikalara çilek taşıyan kamyonlar geçtikleri yerlere kalıcı bir çilek kokusu bırakırlar.
  • hacivat karagöz neden öldürüldü filminin çekildiği bursa'nın şirin ilçesi. film için tamamen köpükten 6 dönüm arazi üzerine 14.yy bursa şehri kurulmuştur.
  • kurtuluş günü izmir'le aynı güne denk gelmektedir.
  • bünyesinde bir adet beşiktaşlılar derneği bulunduran, memleketim olmasından utandığım bursa ilçesi..

http://www.1903cemiyeti.com/?syf=18&hbr=213529
  • bu ilcede yasayan yerli halka bursa'da yasayanlar dağlı der uludag'a yakin bir yerleske olmasindan mutevellit. cilegi ve o cilekten yapilan receli hakikatten guzeldir.
  • bizans dönemindeki adı edrenos'tur.
  • bizans dönemindeki adı adranos'tur.
  • (bkz: sırıl)