• italyan, kadin yazar. asil meslegi gazeteciliktir ve uzun sure savas muhabirligi yapmistir. cogu zaman muhalif aciklamalariyla iktidar gucleriyle ters duser. en unlu kitabi dogmamis cocuga mektup'tur.
 • insallah adli bir kitabi da vardir.
 • (bkz: falcı)
 • gurur ve ofke adli kitabi yuzunden irkci ve islam dusmani olarak nitelendirilen, bir donemin efsane italyan savas muhabiri. panaroma dergisine yazdigi avrupalilardan utaniyorum * yazisi israil-filistin gerginliginin tam ortasinda, nisan ayinda * yayinlandiginda buyuk firtina koparmisti. o, israil'in tarafini tutar ama nedenleri vardir.
 • 1967'de savaş muhabirligine başlayan vietnam, hint-pakistan, ortadogu savaşlarında ve güney amerikada bulunan, ünlü kişilerle, siyaset ve devlet adamlarıyla dünyada yankılar uyandıran röportajlar yapan "doğmamış çocuğa mektup" ve "bir insan" adlı kitapları da yazan italyan kadın gazeteci yazar, tanımıyla bulmacada karşıma çıkmış hatun.
 • tarihle soylesiler adli kitabinda, henri kissinger, van thieu, golda meir, yaser arafat, kral huseyin, indra gandi, ali butto, willy brandt, pietro nenni, sah riza pevlevi, hayder camera, makarios, panagoulis gibi kimi hala siyaset sahnesinde kiminin de yaptiklarinin golgesi hala dunyanin uzerinde asili duran, donemlerinin politika sahnesinde olaylari yonlendiren unluleriyle yaptigi roportajlari biraraya toplamis gazeteci yazar. 1930 dogumlu gazeteci, 70inden sonra 180 derecelik bir dusunsel donus yaptiysa da, uzun yillar dunya vicdaninin sesi olarak yaptigi haberler ve yayinladigi kitaplar ne yaparsa yapsin kendini affetirebilecek nitelikte belgelerdir.
 • ayrica ;yararsız cins, penelope savasta ,benciller ,eger gunes batarsa, hicbir sey bırak oyle kalsın adli yapıtları da mevcuttur.
 • (bkz: bir insan)
 • 29 haziran 1930’da floransa’da doğan gazeteci ve yazar. bir insan romanında hikayesini anlattığı, 1 mayıs 1976’da ölen yunan devrimci, aktivist alekos panagoulis ile bir ilişki yaşamıştır. şu anda kanserle savaşmakta olan fallaci’nin hem floransa hem de new york’ta evi vardır.

  fallaci kendi yazdıklarının altındaki amacı, anlamı olan bir hikaye anlatmak olarak belirtmiştir. kitaplarındaki ölüm teması çok belirgindir. vietnam savaşı ile ilgili olan “hiçbir şey” ve “bırak öyle kalsın” kitapları, ya da sanılanın aksine kurtajla değil düşükle kaybedilen bir çocuk üzerine ortaya çıkan “doğmamış bir çocuğa mektup” kitabı, ya da sevgilisinin ölümden sonra onun hikayesini anlattığı “bir insan” kitapları hep ölümden ve yazarın ölüme olan nefretinden bahsetmektedir. bir röportajında “beni yazmaya teşvik eden şey ölüme olan obsesyonumdur” diye belirtmiştir.

  iki kez st. vincent gazetecilik ödülünü (ilki “hiçbir şey” kitabı için 1971’de, ikincisi de “bırak öyle kalsın” kitabı için 1979’da), bir kez viareggio ödülünü (1979 yılında bir insan için), inşallah kitabı için de prix antibes ödülünü almıştır.

  kitapları:
  i sette peccati di hollywood (1958)
  il sesso inutile: viaggio intorno all donna (1961)
  penelope alla guerra (1962)
  gli antipatici (1963)
  se il sole muore (1965)
  niente a cosi sia (1969)
  quel giorno sulla luna (1970)
  intervista con la storia (1974)
  lettera a un bambino mai nato (1975)
  un uomo (1979)
  insciallah (1992)
  rage and pride (2001)
  the force of reason (2005)

  yaser arafat, iran şahı, henry kissinger, walter cronkite, indira gandhi, golda meir, nguyen cao ky, nguyen van thieu, zulfikar ali butto, willy brandt, ayetullah humeyni, ve muammer kaddafi gibi dünya çapında ünlü olan bir çok kimseyle röportaj yapmıştır.

  university of chicago, columbia university, harvard university, yale university gibi üniversitelerde ders de vermiştir.
hesabın var mı? giriş yap