• şizofren sanatlar alanında 3 numaralı sanat.
  • jap. katlanır eşlilik
  • (bkz: fold)
  • kağıtlarla yapılabilecek bu kadar çok şey olması şaşırtır insanı. katla katla nereye kadar dersin ama her yenisini gördüğünde şaşkınlıktan hayret edersin.
    ayrıca (bkz: zoorigami)
  • sevgili ev arkadaşım gülşah hakkında şunu söyler: "madem açıcaktık neden katladık"
  • sevgili askerdeyken, prison break'ten esinlenip, mektubun arasında turna şeklinde yollanmışlığı vardır*.
  • facebook tarafindan apple'in quartz composer prototyping tool'una cikarilan bir yama framework'u. interaction'lari ve ui elementlerini daha basitce kullanabilmeyi sagliyor. http://facebook.github.io/origami/
  • japon kağıt katlama sanatı.

çinliler biz japonlardan çok önceleri kağıt katlıyorduk, bu sanatın kökeni bize ait deseler ve hatta belgeler gösterseler bile bunlar origaminin çinlilere ait bir sanat olduğunu gösterecek kadar kuvettli deliller değildir. onların yaptığı sadece kağıdı bükmek. kağıt katlama olayına bir anlam veren, onu sistemli bir hale getiren ve kültürlerinin önemli bir parçası yapanlar japonlardır. o yüzden japon kağıt katlama sanatı demekte bence bir sıkıntı yok.

1900 lerin ortalarına kadar neredeyse sadece japon origami ustaları vardı. origaminin bugün bu kadar popüler olmasında ve bilinmesinde en önemli etken akira yoshizawa. kendisi çok büyük bir origami ustasıdır, ama origamiye olan katkısı yaptığı binlerce origami modeli ve geliştirdiği teknikler değil sadece. basılan bütün origami kitap ve dergilerinde kullanılan , başında durup ona bu sanatın inceliklerini anlatacak bir ustası olmayan milyonlarca garibana origamiyle tanışma ve katlamaya başlama fırsatı veren diyagramlama dilinin yaratıcısıdır. bu dil sayesinde origamiye katkı yapan insan sayısı arttı, işin içine matematik girdi, teknikler gelişti ve olay artık daha sistemli bir hale geldi.

birkaç hamlelik basit modeller yüzlerce belki binlerce katlama yapmanızı gerektirecek kadar kompleksleşti. origami denince ben dahil çoğu insanın aklında ilk oluşan figür turna kuşudur ve birçok insanın katlayabildiği turna kuşunun yapıldığı tek parça kare kağıdın biraz büyüğüyle üç başlı ejderha, onun tepesindeki ejder lordu ve elindeki asayı yapabilirsiniz, en azından birileri yapabiliyor.

basit figürler katlayarak başlayıp, en sonunda bir ryujin katlayabilecek seviye gelmek oldukça zor, ama kesinlikle zevkli. bu yola baş koymak isteyenlere lazım olan şey sadece kare bir kağıt. kendini daha hızlı geliştermek içinse her seviye uygun sayısız origami kitap ve dergileri de var. ayrıca flickr gibi mecralardan yerli veya yabancı origamicilerle iletişim kurup kağıt seçimi, kağıt hazırlama veya gerekli malzemeleri nereden bulabileceklerine dair bilgiler alabilirler.

ek olarak;
    (bkz: between the folds)
    (bkz: origami aksiyomları)
  • bugün delirmeme ramak kalmıştı. bak saat 12'yi geçmiş hala işten geldiğim kılıkla oturuyorum. köpekler 2 senedir büyüttüğüm çiçeği yemişler, çiçek halının üzerinde paramparça duruyor. onu da toplamadım. köpeklere de çok küstüm, kızdım o yüzden kendimi odama kapadım, yoksa kızdığımı anlayabilirlerdi, üzülürlerdi. viyk viyk dediler acıdım çıktım. biraz topitop yedim. somon burger söyledim, iğrençti. patatesi hardala bandırmak bile keyif vermedi. üstelik evde şahane bir hardal var. herkesten nefret ettiğime karar verdim. en çok da istanbul'dan. taşındım sonra içimden, rize'ye. o sırada arkadaşım ne yaptığımı sordu. halıda ters duran terliği ve parçalanmış çiçekleri çektim yolladım. o terliği düzeltir misin takıntım var dedi. gidip bütün terlikleri topladım hepsini ters çevirip koydum, 8 çift terlik, onun fotosunu yolladım. ağladı. sonra acıdım düzgün yapıp çektim. küçük beyaz dolabı açtım. içinden origami kağıtlarını çıkardım. yıldızlı ve çiçekli olanı seçtim. bir turna ve bir yengeç katladım. şimdi artık üstümü değiştirmeye gidiyorum. geçti sinirim.
hesabın var mı? giriş yap