şükela:  tümü | bugün
 • sevgili askerdeyken, prison break'ten esinlenip, mektubun arasında turna şeklinde yollanmışlığı vardır*.
 • facebook tarafindan apple'in quartz composer prototyping tool'una cikarilan bir yama framework'u. interaction'lari ve ui elementlerini daha basitce kullanabilmeyi sagliyor. http://facebook.github.io/origami/
 • japon kağıt katlama sanatı.

  çinliler biz japonlardan çok önceleri kağıt katlıyorduk, bu sanatın kökeni bize ait deseler ve hatta belgeler gösterseler bile bunlar origaminin çinlilere ait bir sanat olduğunu gösterecek kadar kuvettli deliller değildir. onların yaptığı sadece kağıdı bükmek. kağıt katlama olayına bir anlam veren, onu sistemli bir hale getiren ve kültürlerinin önemli bir parçası yapanlar japonlardır. o yüzden japon kağıt katlama sanatı demekte bence bir sıkıntı yok.

  1900 lerin ortalarına kadar neredeyse sadece japon origami ustaları vardı. origaminin bugün bu kadar popüler olmasında ve bilinmesinde en önemli etken akira yoshizawa. kendisi çok büyük bir origami ustasıdır, ama origamiye olan katkısı yaptığı binlerce origami modeli ve geliştirdiği teknikler değil sadece. basılan bütün origami kitap ve dergilerinde kullanılan , başında durup ona bu sanatın inceliklerini anlatacak bir ustası olmayan milyonlarca garibana origamiyle tanışma ve katlamaya başlama fırsatı veren diyagramlama dilinin yaratıcısıdır. bu dil sayesinde origamiye katkı yapan insan sayısı arttı, işin içine matematik girdi, teknikler gelişti ve olay artık daha sistemli bir hale geldi.

  birkaç hamlelik basit modeller yüzlerce belki binlerce katlama yapmanızı gerektirecek kadar kompleksleşti. origami denince ben dahil çoğu insanın aklında ilk oluşan figür turna kuşudur ve birçok insanın katlayabildiği turna kuşunun yapıldığı tek parça kare kağıdın biraz büyüğüyle üç başlı ejderha, onun tepesindeki ejder lordu ve elindeki asayı yapabilirsiniz, en azından birileri yapabiliyor.

  basit figürler katlayarak başlayıp, en sonunda bir ryujin katlayabilecek seviye gelmek oldukça zor, ama kesinlikle zevkli. bu yola baş koymak isteyenlere lazım olan şey sadece kare bir kağıt. kendini daha hızlı geliştermek içinse her seviye uygun sayısız origami kitap ve dergileri de var. ayrıca flickr gibi mecralardan yerli veya yabancı origamicilerle iletişim kurup kağıt seçimi, kağıt hazırlama veya gerekli malzemeleri nereden bulabileceklerine dair bilgiler alabilirler.

  ek olarak;
  (bkz: between the folds)
  (bkz: origami aksiyomları)
 • bugün delirmeme ramak kalmıştı. bak saat 12'yi geçmiş hala işten geldiğim kılıkla oturuyorum. köpekler 2 senedir büyüttüğüm çiçeği yemişler, çiçek halının üzerinde paramparça duruyor. onu da toplamadım. köpeklere de çok küstüm, kızdım o yüzden kendimi odama kapadım, yoksa kızdığımı anlayabilirlerdi, üzülürlerdi. viyk viyk dediler acıdım çıktım. biraz topitop yedim. somon burger söyledim, iğrençti. patatesi hardala bandırmak bile keyif vermedi. üstelik evde şahane bir hardal var. herkesten nefret ettiğime karar verdim. en çok da istanbul'dan. taşındım sonra içimden, rize'ye. o sırada arkadaşım ne yaptığımı sordu. halıda ters duran terliği ve parçalanmış çiçekleri çektim yolladım. o terliği düzeltir misin takıntım var dedi. gidip bütün terlikleri topladım hepsini ters çevirip koydum, 8 çift terlik, onun fotosunu yolladım. ağladı. sonra acıdım düzgün yapıp çektim. küçük beyaz dolabı açtım. içinden origami kağıtlarını çıkardım. yıldızlı ve çiçekli olanı seçtim. bir turna ve bir yengeç katladım. şimdi artık üstümü değiştirmeye gidiyorum. geçti sinirim.
 • origamide her iki el de eş zamanlı çalıştığı için beynin sağ ve sol yarım kürelerinin aktivasyonu sağlanır, el-göz koordinasyonu gelişir, üç boyutlu düşünebilme yeteneği kazanılır. ankara’da türk japon vakfında, mikiko uehara isimli tatlı hocasıyla, 3 kurdan oluşan bir kursu vardır. zamanın nasıl geçtiğini anlamadan kafanızı boşaltmanızın yanında yaptığınız eserleri eşe dosta gösterip, çocukları sevindirmek de cabası..
 • sihirdir. kağıdı katlarsınız, açarsınız, tekrar katlarsınız. kağıdın zaman zaman boyutları küçülür, zaman zaman da kağıt deforme olur. katladıkça rahatlarsınız. sonra bir de bakmışsınız ki; 2 boyutlu kağıt 3 boyutlu bir forma dönüşmüş. büyüleyicidir, eserinize bakar ve "sadece katlayarak nasıl yaptım dersiniz".
 • kağıt katlamak gibi gayet gereksiz bir atraksiyonu sanat haline getirmek ancak japonların yapabileceği bir iştir. zaten de öyle olmuş, zen yaparken sıkıntıdan patlayan halk ikebana, bonzai, kabuki vs gibi, bu origamiyi de sanat haline getirip dünyanın en gereksiz organizasyonları sıralamasında başa oynar hale getirmiştir. "ne var lan işte, nefis şeyler yapıyo adamlar" diyecek olanlar çıkacaktır, ki bunlara ben de katılırım, ancak bu savunmalar dahi işin gereksizliğini ortadan kaldıramamaktadır.

  düşündüm de, kağıttan gemi yapmak olayı origami gibi köklü ve soylu bir sanatın kapsamına girmemektedir. bunu, yaptığınız kağıt gemiyi gösterdiğiniz origami ustasından yediğiniz dayaktan rahatlıkla anlarsınız. 5 yaşında bir çocuğun bile 3-4 katlamayla rahatlıkla yapabileceği, sıkıya geldi mi güneşten korunmak için şapkaya çevrilebilir karaktersizlikteki bir kağıt katlamasıyla "ehe ehe bak ne güzel gemi yaptım hocu" diyerek yanına gittiğiniz, ömrünün 20 yılını kağıtları ince ince katlayarak bilumum süperlikte işler çıkaran bir usta için siz su katılmamış bir denyo olarak o sopayı rahatlıkla haketmiş olursunuz. zaten bu ustalar genelde karate ve judo'dan da fena halde haberdar oluyorlar.

  dediğimiz gibi, kağıt gemi ya da daha da fenası kağıttan tuzluk yaparak origami'nin meşakkatli yollarında ilerlediğini düşünmek pek sağlıklı bir fikir gibi görünmemektedir. dolayısıyla bu sanata vakıf oldum demek için, balıktı, turnaydı, kurbağaydı vs gibi çeşit çeşit mahlukatı ele tek bir kesik bile almadan ve kitaptan kopya çekmeden tek hamlede yapabilmek lazımdır. yoksa origami ustasının, "cüccüük" yaparak belden aşağınızda bir yeri parmağıyla kıstıracakmış gibi yaptığı aşağılama hareketinden kurtulamazsınız. bir de daha çok yolunuz olduğunu gösteren enseye şaplak hareketini de yediğinizde, elinizdeki kağıt gemiyle kös kös dönerken bunları hatırlamanızı tavsiye ediyoruz. öyle de fenadır bunlar.
 • kelebek, kurbağa ve kuğu yaparak bugün resmen başladığım el sanatı. en yakın zamanda bu sanatın malzemelerini temin edip işi büyüteceğim. at yapacağım at!
  https://c1.staticflickr.com/…6080524_9bc8bf1632.jpg
 • kağıt katlama sanatı. 90'larda "burada katlanmışı var" şeklinde sadece iki elden ibaret olan, bilinçaltıma yerleşmiş televizyon programının, üniversitede 2 yıllık öğreticiliğe dönüşmesi ile hala hevesimin sürdüğü sanat.

  eşime verdiğim en güzel hediye olan modüler kuğu da bu sanatın eseridir.
 • yigenim yuzunden iyiden iyiye sardığım el becerisi isteyen oyalanmalik, kafa dagitmalik gzl uğraş. hani kağıtlar küçülüyor, şekiller ortaya çıkıyor ya küçüklüğümden beri ailecek bayılırız. sehpayı tv'nin önüne koyup elişi kagitlariyla beklediğimiz günleri hatırlıyorum da yani şu 97 yaşımda bile, hala ve hala super zevk alıyorum.
  yalnız apps yüklemiştim fi tarihinde telefonuma, ona bi bakiyim dedim, orada derslerden birinde bi çiçek yapiyolar ama glue kullanıyorlar sayın cekik gözlüler. onları buradan origamiye glue soktukları icin ekşi yazarlarının huzurunda da esefle kınıyorum. ayıboluyo. gercek origami bu diil hafız. ama super tatlı çiçek cikiyo ortaya o ayrı :)
  bunları dekorasyonda da kullanmak mümkün olabilir, kucuk kucuk rengarenk gömlekleri bi kutunun icinde sevdiklerine hediye etmek de..