şükela:  tümü | bugün
 • canadalı bir kedi köpek mamacısı, orda burda heryerde bu işin en iyisi oldukları söyleniyor.
  çok yakın bir zaman içerisinde sonunda şadanlar pet tarafından getirtilip arkadaş pet tarafından türkiyede satışına başlanmıştır.

  http://www.orijen.ca/orijen/about/

  http://www.orijen.ca/…nternationaldistributors.aspx
 • oğlum bender'ın bayıla bayıla yiyip, sonrasında sanki beş kilo soğan tüketmiş gibi kokular saçan devasa dışkı dağları oluşturmasına, sürekli pırtlamasına ve de yemek masasındaki babanne misali kontrolsüz bir şekilde geğirmesine neden olan mama. tek tesellim -araştırmalarıma göre- güzel yurdumuzdaki en iyi mama olması.
 • hill's ve pro plan dan daha kötü kokulu pırtlara neden olan köpek maması.
  ama şimdilik bayılarak yiyor, daha yok mu diye de bakıyor, hadi bakalım..
 • ben bu mamayı 7 yaşındaki kısırlaştırılmış ankara kedim için aldım. geçen ay hepsiburada.com'da kampanyalı fiyatı vardı ve ben de denemek amacıyla aldım. ilk zamanlar eski mamasıyla karıştırarak vermem gerektiği yazılıydı. kedim maya ilk başlarda bu mamayı yadırgadı ama bir hafta sonra bayıla bayıla yemeye başladı. mamayı kullanmaya başladıktan 1 ay sonra arkadaşım bizi ziyarete geldi ve mayanın kilo aldığını söyledi. sonra bunu bir kaç farklı kişiden duyunca dikkat ettim, hakikaten maya biraz tombullaşmış. ayrıca silica kumlar eskiden 3 hafta idare ederken şimdi 1.5 haftada etkisini yitirmeye başladı. kedim için iyi mi kötü mü bilmiyorum ama bu paket bittikten sonra bir daha bu markadan almayı düşünmüyorum.
 • oldukça kaliteli bir mama. tahıl içermediğinden olsa gerek bizim köpek çok sevdi ve semirmeye başladı. zayıftı hayvancağız.
 • profine kullanırken mama poşetini yattığı odada bırakabiliyorduk, 1-2 uğraşsa da açamayınca bırakıyordu. orijeni bırakamıyoruz, herif başından ayrılmıyor. bayıldı kelimenin tam anlamıyla.

  tadı da fena değil. **
 • yüksek protein oranı ve tahıl içermemesi nedeniyle kesinlikle kullanılması gereken köpek mamasıdır.içeriğindekilerle köpeğinize takviye besinler vermenize gerek bırakmaz.yalnız şuna da dikkat etmek gerekir yüksek protein oranı her köpeğe yaramayabilir.sürekli evde duran hantal bir köpeğiniz varsa protein oranı yüksek diye alınması doğru değildir.
 • oğlum paşa'nn maması. en kaliteli en güzel mama diye aldık yedikten sonra osuruğunun kokusundan başıma ağrılar girdi. köpeciklerini bu mama ile besleyenlere tavsiyem şudur ki alın tabi alın en kaliteli kuru mama ama inanılmaz osurtur ve çok pis kokuyor osurukları bunu bilin ilk önce. hele uyurken çıkardığı osuruklar karşısında şuurunuzu kaybetme noktasına geliveriyorsunuz bir anda. orijen iyidir hoştur ama osurtur.
 • bir daha asla kullanmayi dusunmedigim ve kedimiz üzerinde hiç de iyi sonuçlar birakmamis mamadir. mamanin içeriginin detaylandirmasini burada yapamayacagim ama paketin üzerinde yüzde 80 et içerigi, yüzde 20 sebze - meyve vs yaziyor (ki bu da hiç tahil içermiyor anlamina geliyor)

  kedim kisirlastirilmis ev kedisi; disari çikmiyor ve hareket alani evle sinirli. daha önce sebzeli ve etli kuru mama ile beslenmis. tam olarak emin olmasam da sanirim 3 - 4 ay orijen kullandik. kedim mamayi reddetti ve onune baska birsey konulmadigi için mecbur kaldigi için yedi yavrum. bu kullanim sonunda üç - dört ay sonunda geldigimiz nokta: artan kilo; protein fazlasinin yol açtigi kurtlanma ve kepeklenme.

  simdi bunu böyle yazinca her sey gün gibi açik görünüyor. ancak hasta olan bir insana konulan dogru tani tedavide ve iyilesme sürecinde ne kadar önemliyse veterinerden alacaginiz hizmette ve en önemlisi de evdeki hayvaninizin iyilesmesi için o denli önemli. bizim bu cevabi bulmamiz için yine bir sure geçmesi gerekti. kedimi kurtlandigi için götürdügüm veteriner efendi kurt dökmesi için tedavi uyguladi (nedenden ziyade semptomu tedavi etti) ve nedeni a$isiz olmasina bagladi. kedimin kilosunu görünce ve orijen'le besledigimizi duyunca da "biz ihtiyaci olan karisimlari burdan yapar veririz; kilosu cok fazla. orijen fazla geldigi için kilo yapar; siz once elinizdekini bitirin sonra gelin ben size yardimci olurum" dedi. bir kaç daha bu tip satis odakli yaklasimi oldugu ve daha da önemlisi kedime hiç de nazik davranmadigi için kafamdan "bir daha nah getiririm ben sana" seklinde adamin biletini kestim. hisler insani bir sekilde yaniltmiyor. mamayi kesmedigimiz için kurt sorunu devam etti; üstüne üstlük de kepeklenme basladi. en sonunda götürdügüm veteriner (ki bunun için kar$iya geçtigim dusunulurse kitalari a$tim :p) asil sorunu anladi. mamayi hemen kestik; kurt ve kepeklenme için tedavi uyguladik. kurt her ne kadar parazit olsa ve dusuncesi dahi mide bulandirsa da ilaçla aninda tedavi edilebiliyor. kepeklenme ise çok daha sinsi; mamayi degistirip dogru besin kürü uygulansa (ve hatta hayvan yikansa da) deri kendini ancak uzun bir zaman diliminde toparlayabiliyor. yani o kepekten kurtulmak da aylar sürebiliyor. bizimki nihayet parlak tüylerine kavustu ve kepegi yok denecek kadar azaldi.

  bu tarz iddiali bir mamanin yarayacagi hayvan muhakkak vardir; ancak benim disari çikmayan, hareket alani kisitli oglu$uma hiç iyi gelmedi. bir daha asla.

  aylar sonra gelen edit / $ubat 2013: kepeklenme sorunu hala geçmis degil; kimi zaman aziyor kimi zaman yok oluyor. vitamin takviyesi aldigi zaman iyi geliyor. gerçekten çok üzülüyorum.

  aylar sonra gelen edit / temmuz 2013: veterinerin tavsiyesi üzerine protein orani bi nebze dü$ük olan sebzeli mama** ile beslenmesine ragmen kepeklenme sorunu geçmemi$ti; vitamin takviyesi ile kepek geçiyordu. bir kaç aydir royal canin vitality ya da beauty denen 1.5 kiloluk yemlerden kullaniyorum ve kepek gitti, tüyler parlakla$ti. oh be!! dahasi, oglum mamayi severek yiyor. bakiminiza muhtaç bir canlinin hasta oldugunu görmek çok üzücü; sagliginin nihayet iyiye gittigini görmek ise çok sevindirici.
 • aldığı övgüleri duyduktan sonra almaya karar verdiğim mama. bakalım nasıl olacak.