şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: eyes wide shut)
  ve dahi dinleyiniz o orji sahnesindeki klasik musiki eserinin muhtesemligini..
 • yunanca "orgia" sözcüğünden türeyen orji terimi, hararetli bir duygulanma içinde tanrı gerçekliği ile temas etmek amacıyla, tutkulu ve coşkulu bir kendini bırakma hali anlamında kullanılır. daha belirsiz bir şekilde grup sevişmesini karşılamak üzere ikiden fazla insanın birlikte cinsel ilişkide bulunması anlamında kullanılması pratikte daha yaygındır (bkz: ehehe).

  orjiler yalnızca ilkel insana ve ilkel topluluklara özgü değildir, bir yanda hindistan'dan, öte yanda frigya'ya kadar çok sayıda kültürde yer almaktadır. eski yunan'daki orjilerden özellikle demeter ayinlerindeki kutsamalar ve dionysos ayinleri en sık gösterilen orji örnekleridir. demeter tarikatının ayinleri erkeklerin katılması yasak olan bereket kutlamalarından oluşurdu. bu törenlerde; alınan hasat için tanrılara şükredilir, demeter'e çeşitli hayvanlar kurban edilirdi. kutlama coşkusu içinde erotizm de törenlerin ayrılmaz bir parçasıydı.

  ancak herhalde bilinen en önemli orjiler eski yunan tanrısı dionysos adına yapılan şenliklerdir. ilkbaharın başında kutlanan bu orjilerin en belirgin özelliği kurban edilen boğanın kanını içtikten sonra başlayan şölenin toplu sevişmeyle son bulmasıdır. kadınlar ve genç kızların aktif rolü üstlendikleri bu cinsel coşkulanma çağının kahramanı dionysos, eski roma'da bacchus (baküs) olarak yer alır. euripides'in "bacchae" adlı eserinde tanrı baküs'e yapılan ayinlerde kadınların cinsel çılgınlıklarının vardığı boyutlar anlatılmaktadır. vs. vs.
 • (bkz: grup seks)
 • (bkz: orgy)
 • katmanlı bir mimari bileşim.
 • kişilerin toplumsal doyuma ulaşmak amacıyla yaptıkları toplu cinsel eylem.
 • her ne kadar sekiz gonul bir olunca samanlik seyran olsa da, en guzel mekaninin kelebekler vadisi oldugu soylenir alemlerde.
 • bebeksi cinselliğin pür sadizmi ile çoğalma..çoğaldıkça çıplak arzuyu yüzyılların yorgunluğuyla örten o kara büyüden kurtulup hakikatin en gizli keyif hazinesine dokunma..sevgiliye değerler sistemi düşünceler sistemi dil sistemi denen bu hapisanede başka sevgililer bulma.. libidonun yalan yanlış özneyi aldattığı pis enerjisinden özgürleşme.. başkalarıyla olma.. başkalaşma.. kendiliği silikleştirme.. mezarda kefene yapışmış bir damla rüya dölüyle değil cıvıl cıvıl bir devrim hareketinin ve "şölen "in içinde yaşamak:

  ey sûh-i kerem-pise dîl-i zâr senindir
  yok minnetin asla
  ey kân-i güher anda ne kim var senindir
  pinhân u hüveydâ
  sen kim gelesin meclise bir yer mi bulunmaz
  bas üzre yerin var

  nedim