şükela:  tümü | bugün
 • herhangi bir müziği orkestra ile çalınabilecek hale getirme işi.
 • edebi eserlerde özellikle şiirde kelimelerin eş ve birbirleri ile ilgili veya taklit oluşlarına dikkat edilerek cümle içinde sıralanmalarıdır.
 • orkestrasyon konusunda iki baba örnek olarak;

  hector berlioz'dan symphonie fantastique ve igor stravinski'den bahar ayini sayılabilir. hatta sayılmalıdır. ve dikkat edilirse saymış durumdayım.

  bunlardan stravinsky'nin orkestrasyonu eserin oldukça çapraşık şaşırtıcı ve itkileyici (kelimeyi şimdi uydurdum) müziğini daha da uca çekerek şoke edici tabiatı verir. berlioz'un orkestrasyonu ise daha farklıdır. berlioz müzik eğitmi almamış bir besteci olarak bulduğu temaları sistematik olarak geliştirememekte ve bu müziği zayıflatan unsuru sıradışı orkestrasyon kararlarıyla, çalgı guruplandırmalarıyla eksiden artıya çevirmekte.

  zorlayıp soyutlarsak şöyle diyebiliriz. stravinsky eserinde amaçladığı çarpıcı çiğ etkiye oldukça sofistike bir orkestrasyon sayesinde ulaşırken, berlioz eğitim almamasından doğan çiğlikleri enteresan orkestrasyon kararlarıyla kapatmayı bilmiştir. orkestrasyon'un iki zıt noktadaki başarısı, müziğin oluşumundaki önemine de işaret ediyor olmalı.
 • bir hükümetin, bir amaca ulaşmak için; devletin ilgili tüm kurumlarını, medyayı, kendi yörüngesindeki sivil toplum örgütlerini, kanaat önderlerini, sanatçıları, sporcuları, işadamlarını belli bir uyum içerisinde yönetmesi.
 • ertuğrul sevsay'ın bu konu hakkında yazdığı orkestrasyon - çalgılama ve orkestralama sanatı isimli kitap türkçe kaynaklar arasında çok ayrı bir yere sahiptir. orkestrasyon hakkındaki en kapsamlı kitaptır.

  kitap her ne kadar çağdaş çalgılama ve orkestralama tekniklerine yüzeysel bir şekilde değinse de bir altın değerinde olup genç bestecileri, müzikologları, icracıları, şefleri ve konuyla ilgilenen birçok kişiyi aydınlatmaktadır.

  edit: bknz verememişim. yeni yazar olduk. olacak o kadar
 • propagandanın beş temel kuralından sonuncusu. aynı mesajları farklı biçimlerde ve bileşimlerde defalarca yinelemek olarak tanımlanır.
 • bir yazılım mimarisinin tüm modüler yapısının tek bir process üzerinden deploy edilmesi.